سنت‌آنلاین| شورای مسلمانان انگلیس از لایحه پیشنهادی جدیدی که امکان سلب مخفیانه شهروندی افراد دوتابعیتی را به دولت این کشور می‌دهد به شدت انتقاد کرد.

یک سازمان برجسته اسلامی در بریتانیا اعلام کرد، قانون پیشنهادی که به دولت بریتانیا اجازه می‌دهد تا به‌طور مخفیانه تابعیت بریتانیایی را از شهروندان دوتابعیتی سلب کند، به‌طور آشکار نژادپرستانه است و بافت جوامع اقلیت این کشور را تهدید می‌کند.
زارا محمد، دبیر کل شورای مسلمانان بریتانیا(MBC) در بیانیه‌ای گفت: لایحه ملیت و مرزها (Nationality and Borders Bill) توهین به حقوق بشر است. به نظر می‌رسد این لایحه تلاش دیگری برای به حاشیه راندن بیشتر گروه‌های اقلیت است و در عین حال آزادی‌های مدنی ما را از بین می‌برد.

در ادامه این بیانیه آمده است: جوامع اقلیت در سراسر بریتانیا عمیقاً از این لایحه نگران هستند، به‌ویژه به دلیل آنچه در پی مرگ غم‌انگیز پناهندگان در کانال «مانش» دیده‌ایم. ملیت و تابعیت یک امتیاز نیست بلکه یک حق انسانی است. ما از همتایان می‌خواهیم که صریح صحبت کرده و به این لایحه رأی منفی دهند.

این فراخوان در حالی مطرح می‌شود که اعضای مجلس اعیان روز چهارشنبه برای بررسی لایحه بحث برانگیز پیشنهادی پریتی پاتل، وزیر کشور، تشکیل جلسه دادند.

این لایحه که منتقدان آن را لایحه ضد پناهجویان نامیده‌اند، حاوی مقرراتی است که به پاتل اجازه می‌دهد تا بدون اطلاع قبلی شهروندی افراد را حذف و یک سیستم دو لایه برای پناهجویان ایجاد کند.

صد نفر از چهره‌های جامعه مدنی قبلاً در نامه‌ای سرگشاده لایحه ملیت و مرزهای پیشنهادی دولت را محکوم کرده‌ و آن را به‌طور آشکار نژادپرستانه خوانده‌اند.

در نامه سرگشاده این گروه، این قانون به عنوان مسیری برای سلب حق رأی و حتی اخراج رنگین‌پوستان در مقیاسی بی‌سابقه توصیف شده است.

 محمد ربانی، مدیر عامل سازمان حقوق بشری CAGE گفت: این لایحه به دنبال تقویت اختیار محرومیت نژادپرستانه و اسلام‌هراسی و تضعیف بیشتر حق دادرسی و تجدید نظر عادلانه است. این اختیارات باید به طور کامل لغو شوند./

ایکنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای مسلمانان انگلیس،