مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در گفت‌وگو با رادیو فردا از اعمال «تبعیض» علیه سنی مذهب‌ها و «فقدان مساوات» میان اقوام و مذاهب در ایران انتقاد کرد. به گزارش سنت‌آنلاین، این مقام مذهبی در حالی انتقادات خود را بیان کرده است که شماری از دانشگاهیان اهل‌سنت استان هرمزگان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس […]

انتقاد مولوی عبدالحمید از «تبعیض» علیه اهل سنت در ایرانمولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در گفت‌وگو با رادیو فردا از اعمال «تبعیض» علیه سنی مذهب‌ها و «فقدان مساوات» میان اقوام و مذاهب در ایران انتقاد کرد.

به گزارش سنت‌آنلاین، این مقام مذهبی در حالی انتقادات خود را بیان کرده است که شماری از دانشگاهیان اهل‌سنت استان هرمزگان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور ایران، از «تبعیض» و «عدم به‌کارگیری شایستگان اهل‌‌سنت» در این استان شکایت کرده‌اند.

در این نامه تاکید شده که مدیران آموزش و پرورش استان هرمزگان از انتصاب مدیران اهل‌سنت در شهرستان‌های این استان واهمه دارند.

مولانا عبدالحمید در این گفت‌و‌گو بار دیگر خواستار رفع «تبعیض» نسبت به اهل‌سنت در زمینه‌هایی چون «واگذاری مسئولیت و مناصب استانی» و «رعایت مساوات در استخدام و به کارگیری همه ملت ایران» از هر قوم و مذهب شده است.

به گفته امام جمعه اهل سنت، در زمینه تعلیم و آموزش علوم دینی اهل‌سنت «حساسیت بیشتری» وجود دارد و وی امیدوار است در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی، مقام‌های مربوطه، برای رفع «تبعیض‌های وسیع»، «فکر وسیعی» بکنند.

مولوی عبدالحمید گفته که «مقام‌های بالای کشور» در جریان این تبعیض‌ها قرار دارند و آن‌ها «در این رابطه دیده شده‌اند و گزارش هم مرتب به مقام‌های مسئول می‌رسد»، اما هنوز قدم‌های برداشته شده در این زمینه «کافی» نیست.

وی علت اعمال تبعیض علیه اهل‌سنت در ایران را «دیدگاه‌ها و تعصبات مذهبی» عنوان کرده که به گفته وی، «برخی مراجع» این دیدگاه‌ها را ترویج می‌کنند و افرادی نیز در این زمینه «اعمال نفوذ» می‌کنند.

مولوی عبدالحمید با بیان دوباره این موضوع که اوضاع اهل‌سنت در دولت دوازدهم روحانی تغییری نکرده، ابراز امیدواری کرده که آن‌ها براساس قانون اساسی، از آزادی کامل مذهبی برخوردار شوند و «سرنوشت امور مذهبی از قبیل مساجد و تعالیم و نمازخانه» به عهده خود آن‌ها باشد.

لینک دانلود