راضیه فراهانی: اهل سنت همواره در تمامی انتخاباتی که تا امروز در کشور برگزارشده، نقش فعال و مؤثری داشته است. مولوی عبدالحمید امام‌جمعه اهل سنت زاهدان همواره از گزینه‌های اصلاح‌طلبان حمایت به عمل‌آورده و ایرانیان اهل سنت نیز به دلیل اعتمادی که به او دارند رأی خود را به نام همان گزینۀ معرفی‌شده داخل صندوق […]

اهل سنت دنبال سهم‌خواهی‌ نیستندراضیه فراهانی: اهل سنت همواره در تمامی انتخاباتی که تا امروز در کشور برگزارشده، نقش فعال و مؤثری داشته است. مولوی عبدالحمید امام‌جمعه اهل سنت زاهدان همواره از گزینه‌های اصلاح‌طلبان حمایت به عمل‌آورده و ایرانیان اهل سنت نیز به دلیل اعتمادی که به او دارند رأی خود را به نام همان گزینۀ معرفی‌شده داخل صندوق انداخته‌اند.

در انتخابات ۲۹ اردیبهشت‌ماه نیز مجدد به همین شکل رفتار شد، با اعلام حمایت مولوی عبدالحمید از حسن روحانی، آرای مناطق سنی‌نشین به نام او به صندوق‌ها ریخته شد. این آرا بدون شک در پیروزی حسن روحانی در این دور از انتخابات تأثیرگذار بود. بنابراین نمی‌توان چشم بر خواسته‌های مردم این مناطق بست.

[مولانا] عبدالحمید در گفت‌وگو‌ها و سخنرانی‌هایش همیشه از روحانی حمایت کرده و اعلام می‌کرد که روحانی می‌تواند از وزرای اهل سنت در دولت دوازدهم بهره گیرد. اما با تمام این حمایت‌ها هنوز آن‌گونه که باید و شاید آقای رئیس‌جمهور از اهل سنت در مدیریت کشور استفاده نکرده است. علی مطهری در این‌باره می‌گوید: ایرادی ندارد که تعدادی از سنی‌ها را در منصب وزیر داشته باشیم.

ما دم از وحدت اسلامی می‌زنیم و باید مطابق آن عمل کنیم. در قرآن چهار چیز به عنوان عوامل انقراض امت‌ها و اجتماعات ذکر شده که یکی از آنها ظلم است که اگر بر عدالت غلبه کند این جامعه منقرض می‌شود.

کارنامۀ روحانی بهتر از دیگر دولت‌هاست

یک عضو فراکسیون اهل‌سنت در مجلس با بیان اینکه یکی از وعده‌های انتخاباتی آقای روحانی به بحث شایسته‌سالاری مربوط می‌شد، به «آرمان‌« گفت: آقای روحانی طبق وعده‌هایشان قرار بود که افراد را در سطوح دولتی و مدیریتی با توجه به توانایی‌هایشان صرف‌نظر از مسائل جنسیتی، قومیتی و مذهبی انتخاب کنند، اما متاسفانه هر دولتی با توجه به فشاری که از سوی حامیان قرار می‌گیرد به نوع دیگری عمل می‌کند.

جلیل رحیمی‌ جهان‌آبادی تصریح کرد: بسیاری از گروه‌ها در قبال دولت موضع گرفته و با سهم‌خواهی‌های بسیار اجازه نمی‌دهند تا آقای روحانی به وعده‌هایش عمل کند.

او با اشاره به اینکه دولت آقای روحانی توانست در انتخاب افراد از اهل تسنن یک کارنامه متوسطی داشته باشد، تصریح کرد: برای اولین بار از اهل تسنن دست به انتخاب یک سفیر زده است، همچنین یک تا دو سفیر هم در مرحله گزینش و گرفتن موافقت از [وزارت] کشور هستند. لازم به ذکر است که یک معاون وزیر برای وزارتخانه نفت و همچنین رئیس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور هم از نیروهای اهل سنت هستند.

این عضو فراکسیون اهل سنت در مجلس ادامه داد: آقای روحانی در انتخاب استاندار و وزیر از میان اهل سنت نتوانست به خوبی عمل کند، البته این فرآیند نیاز به زمان و کار فرهنگی دارد، بنابراین باید بستر فرهنگی این نیاز در کشور فراهم شود تا به حقوق تمام افراد و گروه‌ها احترام گذاشته شود.

دکتر رحیمی با بیان اینکه دولت روحانی می‌توانست بهتر عمل کند، افزود: این دولت از دولت‌های گذشته در استفاده از اهل سنت در سطح مدیریت بهتر عمل کرد؛ اگر به کارنامه دولت‌های گذشته طی این ۴۰ سال نگاه کنید هیچ کدام از آنها دست به چنین اقدامی نزدند. بنابراین این کارنامه متوسطی که آقای روحانی در به‌کارگیری اهل سنت دارد در هیچ کدام از دولت‌های گذشته وجود نداشت.

رحیمی با بیان این‌که روحانی از مشورت اهل سنت در مجلس می‌توانست به نحو شایسته‌تری استفاده کند، افزود: اهل سنت با ایده و طرح به آقای روحانی، می‌توانستند فضای سیاسی در جامعه فراهم کنند.

چه نهادی برخورد می‌کند؟

این عضو فراکسیون اهل سنت در پاسخ به این سوال که برای وحدت میان شیعه و سنی باید چه اقدامی انجام داد، گفت: جامعه متاسفانه شناخت موثری از اهل سنت نداشته، به همین جهت برخی با آموزش‌های غلط و سخنرانی‌های نادرست بر این موضوع دامن می‌زنند.

رحیمی ابراز کرد: برخی آزادانه دست به توهین و تخریب می‌زنند این در حالی است که هیچ‌گونه توهینی از سوی اهل سنت به اعتقادات دیگران وجود نداشته و ندارد. به‌طور کل موانع زیادی بر سر راه آقای روحانی وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که چه افرادی این فشار را به آقای ‌روحانی تحمیل می‌کنند، گفت: گروه‌های فشار، همان افرادی هستند که به نمایندگان مجلس از ۶ تا ۸ صبح پیامک می‌زدند و آنها را متهم به خیانت می‌کنند. این گروه‌ها در جامعه از حاشیه امنی برخوردار هستند. بنابراین آقای روحانی را تحت فشار قرار می‌دهند؛ نه تنها برای انتخاب اهل سنت حتی برای انتخاب افراد دیگر هم این‌گونه مشکلات وجود دارد.

منبع: سنی‌آنلاین به نقل از روزنامه «آرمان امروز» (١٧ آذر ١٣٩٧)