سنت‌آنلاین| شورای علمای اهل‌سنت شهرستان تایباد دیروز جمعه ( ٢ دی ١٤٠١) با صدور بیانیه‌ای پیرامون حوادث اخیر کشور، به بیان خواسته‌ها و مطالبات خویش پرداخته و از مطالبات، خواسته‌ها و مواضع به حق حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله حمایت کردند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از انواروِب، متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم
﴿فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ ۚ أُولَٰئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ ۖ وَأُولَٰئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ﴾

در ماه‌های اخیر شاهد اعتراضات و اعتصابات گستردۀ هموطنان عزیزمان در داخل و خارج کشور هستیم، که موارد ذیل می‌تواند برخی از دلایل آن باشد:
۱ـ ظلم و تبعیض، نابرابری و بی‌عدالتی، اختلاس و فشارهای طاقت فرسای اقتصادی و سیاسی در سطوح مختلف؛
ملت عزیز ایران سال‌هاست به دلیل نادیده گرفتن حقوق و مطالبات شرعی و قانونی خود رنج می‌کشد، و به خاطر عدم شایسته‌سالاری در مدیریت‌های دولتی، عدم وجود آزادی بیان و اندیشه، سلب آزادی‌های شرعی و قانونی، فیلترینگ فضای مجازی و از همه مهمتر، وضعیت نابسامان و تورم غول‌آسای اقتصادی جانش به لب رسیده است.
پرواضح است که ملت ایران بر روی گنج‌های گوناگون ثروت نشسته است، اما سرمایه‌اش یا در کشورهای بیگانه صرف و خرج می‌شود و یا با اختلاس‌های هزاران میلیاردی از دست می‌رود. این درحالی است که خودش یا با خم شدن داخل سطل‌های زباله لقمۀ نان بخور و نمیری پیدا می‌کند یا از راه کول‌بری و سوخت بری لقمه‌ای به دست می‌آورد که آن هم گاهی با گلولۀ نیروهای امنیتی و نظامی برایش زهرمار می‌شود و جانش را از دست می‌دهد.
۲ـ تدابیر و سیاست‌های ناکارآمد مسئولان و دست‌اندرکاران عالی رتبۀ کشور.
علی‌رغم اینکه در طول سال‌های گذشته همواره دلسوزان واقعی دین و ملت با اشکال گوناگون، کتبی و شفاهی در منابر و تریبون‌های نماز جمعه و غیره نسبت به عواقب آن هشدار داده و به گوش مسئولان رساده‌اند، اما پاسخی دریافت ننموده و تغییری در رویۀشان ایجاد نشده است.
لذا ما علماء و روحانیون شهرستان تایباد اعلام می‌داریم:
۱ـ از مطالبات، خواسته‌ها و مواضع به حق، خردمندانه و دلسوزانه حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه الله حمایت می‌کنیم و خواستۀ ایشان را خواستۀ خود می‌دانیم.
۲ ـ اعتراض مسالمت‌آمیز و مطالبات قانونی را حق ملت ایران دانسته هر گونه خشونت و برخورد غیر قانونی را علیه معترضان مردود می‌دانیم.
۳ ـ خشونت، سرکوب، بازداشت و اعدام معترضان را که فرزندان این مرز و بوم هستند و به خاطر مشکلات خود دست به اعتراض زده‌اند، به نفع کشور و ملت نمی‌دانیم.
۴ ـ از مسئولان می‌خواهیم زندانیان سیاسی اعم از علماء، دانشجویان، روزنامه نگاران، هنرمندان و دیگر اقشار جامعه را هر چه سریعتر آزاد نمایند.
۵ ـ از اعدام‌های عجولانه و محارب قرار دادن کسانی که مرتکب قتل و ارعاب نشده‌اند، شدیداً اجتناب گردد.
۶ ـ در پایان ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدید‌گان سراسر کشور اعم از تهران، مشهد، بلوچستان، کردستان و سراسر کشور مراتب همدردی خود را با آنان اعلام می‌داریم.

بنی آدم اعضای یکدیگرند
که در آفرینش ز یک گوهرند
چو عضوی به درد آورد روزگار
دگر عضوها را نماند قرار
تو کز محنت دیگران بی غمی
نشاید که نامت نهند آدمی

 شورای علمای اهل‌سنت شهرستان تایباد – خراسان رضوی

  • منبع خبر : انواروِب