سنت‌آنلاین| مدرسین دارالعلوم زاهدان با صدور بیانیه‌ای خواستار توقف «اقدامات تحریک‌آمیز نیروهای نظامی و امنیتی» در خیابان‌های اطراف مصلی و مسجد مکی زاهدان شدند و «بازداشت معترضان و ایجاد فضای رعب و وحشت» را «بر خلاف امنیت و عرف منطقه» دانستند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی «سنی‌آنلاین»، متن بیانیۀ جامعه مدرسین دارالعلوم زاهدان به شرح ذیل است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

در جمعه‌های ۵ و ۱۲ اسفند شاهد اقدامات ضد امنیت و تحریک‌آمیز جدیدی از سوی نیروهای نظامی در اطراف مصلی و مسجد مکی زاهدان بودیم.
محاصرۀ مردم نمازگزار، ضرب و شتم برخی از جوانان و بازداشت خشونت‌آمیز عده‌ای از مردم، ازجمله اعضای پرتلاش ستاد انتظامات مسجد جامع مکی، که به اذعان مردم و مسئولان، حضور و اقدامات این جوانان همواره بسیار مؤثر بوده است، و نیز حضور سنگین نیروهای نظامی و لباس شخصی در اطراف مسجد مکی، اقداماتی در راستای تحریک مردم و تلاش برای یافتن بهانه‌ای جهت سرکوب معترضان و ایجاد فضای رعب و وحشت هستند.

آنچه باعث شگفتی‌ست اینکه برخی از نیروهای نفوذی وابسته به نهادهای نظامی توسط اعضای ستاد انتظامات شناسایی و دستگیر شده‌اند که ضمن سردادن شعارهای هنجارشکنانه، اقدام به پرتاب سنگ به سوی مأموران کرده‌اند تا زمینه را برای بدنام‌کردن و سرکوب مردم معترض فراهم کنند.

لازم به ذکر است با توجه به جنایت #جمعه_خونین و ادامۀ مشکلات و عدم رسیدگی لازم، هر جمعه گروهی داغدیده از معترضان شعارهای اعتراضی سر می‌دهند که متأسفانه نیروهای امنیتی و انتظامی به‌جای تحمل و تأمین امنیت، برخوردهای خشونت‌آمیزی با معترضین دارند.

روند بازداشت نوجوانان و جوانان و شکنجه و توهین به آنان در بازداشتگاه‌ها به شدت ادامه دارد. درحالی‌که حضور نیروهای نظامی و انتظامی و برخوردهای تند و خشونت‌آمیز نه‌تنها اعتراضات را متوقف نکرده، بلکه باعث خشم و نفرت بیشتر مردم شده است.

ما مدرسین دارالعلوم زاهدان حضور پرتنش نیروهای نظامی و ارعاب و تهدید نمازگزاران را بر خلاف امنیت و عرف منطقه می‌دانیم و معتقدیم اگر این نیروها به‌جای محاصرۀ مردم و انجام اقدامات تحریک‌آمیز، در محل‌های استقرار سابق خود بمانند کمک بیشتری به امنیت شهر و منطقه خواهند کرد.

لذا از مسئولان عالی‌رتبۀ نظامی در مرکز کشور و کسانی که خواهان آرامش و امنیت هستند اکیدا می‌خواهیم اقدامات لازم را برای توقف خشونت، عدم تکرار محاصرۀ مصلای اهل‌سنت و مسجد مکی و توقف بازداشت بی‌دلیل جوانان نمازگزار انجام دهند. در صورت بدترشدن اوضاع و ایجاد ناامنی که ضرر آن به همه می‌رسد، مسئولیت آن با همین نیروها خواهد بود.

جامعه مدرسین دارالعلوم زاهدان
۱۳ اسفند ۱۴۰۱