سنت‌آنلاین| شورای علما و مدیران مدارس دینی عضو شورای هماهنگی حوزه‌های علمیه اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان، با صدور بیانیه‌ای پیرامون حوادث اخیر کشور، به بیان خواسته‌ها و مطالبات خویش پرداختند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از سنی‌آنلاین، متن این بیانیه که با توجه به شرایط کنونی کشور، چهارشنبه (۳۰ آذرماه ۱۴۰۱) در دومین نشست مدیران مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در زاهدان صادر شده و به امضای ۱۲۵ تن از علمای برجسته، مدیران و اساتید مدارس دینی رسیده است، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمان الرحیم
قال الله تعالی: «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِينَ يَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَيَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُولَئِكَ الَّذِينَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُولَئِكَ هُمْ أُولُو الْأَلْبَابِ»
در مورخ ۳۰ آذر ۱۴۰۱ جلسه شورای علما متشکل از علمای سرشناس استان و نیز اعضای شورای هماهنگی
مدارس دینی اهل سنت سیستان و بلوچستان تشکیل و پس از بحث و بررسی پیرامون مسایل و امور مربوط به حوزه های علمیه ، در باره حوادث اخیر کشور نیز مشورت و تبادل نظر صورت گرفت که نتایج آن به شرح ذیل اعلام می گردد.
چند ماه است که وطن عزیزمان شاهد اعتراضات گسترده مردمی و کشته و مجروح شدن صدها نفر از اقشار مختلف جامعه و بازداشت و زندانی شدن هزاران معترض و برخوردهای خشن و نامناسب با آنان است. با توجه به رسالت و مسئولیت سنگین شرعی و عرفی علمای دین و مردمی بودن آنان در طول تاریخ و همواره ناصح بودن برای حاکمان از یک سو، و شرایط پیش‌آمده در کشور از سوی دیگر، شورای علما و مدیران حوزه های علمیه اهل سنت سیستان‌ و بلوچستان لازم دانستند مطالبات و نصایح ذیل را به سمع و نظر متولیان امر و ملت شریف ایران برسانند:
۱٫ شورای علما و مدیران حوزه های علمیه سیستان و بلوچستان بار دیگر فجایع صورت‌گرفته در جمعه‌های خونین زاهدان و خاش را که منجر به کشته و مجروح شدن بیش از ۴۰۰ نفر گردیده شدیدا محکوم نموده، مجازات آمران و قصاص مباشران این جنایات را اولین خواستۀ مشروع و به حق خانواده شهدا و مجروحان و عموم مردم می‌داند تا مرهمی بر دل‌های زخم‌خوردۀ ملت شریف ایران، مخصوصا خانواده های داغدار و مردم غیور سیستان‌وبلوچستان باشد.
۲٫ ترورهای اخیر تعدادی از علمای اهل سنت و بعضی از معتمدان در بلوچستان را محکوم نموده از مسئوولان مربوطه خواهانیم هر چه زودتر قاتلان و عوامل تمام این جنایات شناسایی ، دستگیر و مجازات شوند.
۳٫ براساس اصل ۲۷ قانون اساسی اعتراض و برگزاری تظاهرات مسالمت‌آمیز حق قانونی شهروندان ایرانی است. مسئولان به مردم اجازه دهند از این حق قانونی استفاده نمایند تا زمینه برای اعتراضات خشن فراهم نشود.
۴٫ بازداشت معترضان، آزار و اذیت و شکنجۀ آنان در بازداشتگاه‌ها و تلاش برای اخذ اعترافات اجباری و صدور احکام سنگین اعدام تحت عنوان «محاربه» مخالف با شرع و ماده ۲۷۹ قانون مجازات اسلامی است.
۵٫ بازداشت و برخوردهای خشن با نخبگان جامعه اعم از علما، فعالان سیاسی، روزنامه‌نگاران، پزشکان، وکلا، هنرمندان، دانشجویان ، دانشگاهیان ، ورزشکاران و زنان، نتیجه‌ای جز تعمیق نارضایتی‌ها و ایجاد جوّ فشار و اختناق و هرج و مرج ندارد. از مسئولان درخواست داریم دستور دهند این برخوردهای نامناسب هر چه سریعتر متوقف و افراد بازداشت‌شده آزاد شوند.
۶٫ برخوردهای خشن ، سرکوب و کشتار مردم مظلوم کردستانات، علی الخصوص احضار ، بازداشت و برخورد نامناسب و غیر اخلاقی را با علما و ماموستایان کرد محکوم نموده قاطعانه خواهان آزادی فوری ماموستا سید سیف الله حسینی و ماموستا محمد خضرنژاد و لغو حکم احضار ماموستا عبدالجبار لطفی هستیم.
۷٫ احضار علما به دادگاه ویژه روحانیت، بازداشت و زندانی کردن آنها مخصوصا در شرایط حساس و بحرانی کنونی را به صلاح ندانسته، خواهان آزادی مولانا فضل‌الرحمن کوهی که بیش از سه سال را فقط به‌خاطر انتقاد از نحوه عملکرد حکومت در زندان سپری می‌کند هستیم.
همچنین احضار مولوی عبدالغفار نقشبندی را به صلاح امنیت استان ندانسته درخواست لغو حکم احضار و حل و فصل مشکلات را از طریق گفتمان داریم.
۸٫ اخیرا شاهد اعدام‌های گسترده مخصوصا در میان شهروندان بلوچ هستیم که در این باره اعلام می‌‌داریم. اعدام افراد جز در مورد قصاص بر خلاف رأفت و رحمت اسلامی، سیره نبوی و سیره اهل بیت است. اعدام نه تنها راه حل مشکلات نیست بلکه باعث افزایش مشکلات خواهد شد. لذا اکیدا خواهان بازنگری در احکام صادره در این خصوص و توقف اعدام و گرفتن جان انسان‌ها هستیم.

۹٫ سکوت علما و مراجع تقلید پیرامون حوادث جاری کشور باعث تاسف و تالم ملت شریف ایران و به دور از شان و رسالت بزرگ روحانیت است. شایسته است علما و مراجع تقلید سکوت خویش را شکسته به مسئولیت شرعی و ملی خویش عمل کرده در کنار مردم قرار گیرند.

در پایان تاکید می‌نماییم تنها راه برون‌رفت از وضع موجود و برقراری آرامش در کشور شنیدن صدای مردم، گشودن باب گفتگو ، آزادی کلیه بازداشت‌شدگان حوادث اخیر و اجتناب از هرگونه برخوردهای خشن و انتقام‌جویانه است.
مراد ما نصیحت بود و گفتیم *** حوالت با خدا کردیم و رفتیم
به امید سربلندی و پیروزی ملت بزرگ ایران
و من الله التوفیق و علیه التوکل و الاعتماد

شورای علما و مدیران مدارس دینی عضو شورای هماهنگی حوزه های علمیه اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان
۳۰ آذرماه ۱۴۰۱

 

  • منبع خبر : سنی‌آنلاین