شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در نخستین «کنگره بین‌المللی وحدت دانشجویان جهان اسلام» که شامگاه دیروز دوشنبه (١٢/آذر/١٣٩٧) در تالار امام رضا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برگزار شد، با تاکید بر لزوم وحدت امت اسلامی در شرایط کنونی، «اجرای عدالت»، «تحمل یکدیگر»، «حفظ حرمت‌ها» و «رفع تبعیض» را از مهمترین راه‌های تحقق وحدت دانستند. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل […]

«تبعیض» یکی از موانع مهم و اساسی تحقق وحدت استشیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در نخستین «کنگره بین‌المللی وحدت دانشجویان جهان اسلام» که شامگاه دیروز دوشنبه (١٢/آذر/١٣٩٧) در تالار امام رضا دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برگزار شد، با تاکید بر لزوم وحدت امت اسلامی در شرایط کنونی، «اجرای عدالت»، «تحمل یکدیگر»، «حفظ حرمت‌ها» و «رفع تبعیض» را از مهمترین راه‌های تحقق وحدت دانستند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید ابتدا به مهمانان و شرکت‌کنندگان این کنگره به‌ویژه منوچهر متکی وزیر خارجه دولت‌های نهم و دهم، شیخ عبدالله دقاق نماینده آیت‌الله عیسی قاسم از بحرین و ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین خیرمقدم و خوشامد گفتند. ایشان در ادامه پس از تلاوت آیۀ «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا» خاطرنشان کردند: در شرایط بسیار حساسی قرار داریم که دشمنان اسلام و مستکبران دنیا به‌منظور رسیدن به اهداف سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خودشان برای ایجاد تفرقه و اختلاف بین مسلمانان برنامه‌ریزی و تلاش می‌کنند.

امام‌جمعه زاهدان از وحدت امت اسلامی به‌عنوان یک «رسالت و دستور الهی» یاد کردند و گفتند: وحدت امت اسلامی یک رسالت و دستور الهی‌ست که خداوند متعال تمام مسلمانان را به چنگ‌زدن و تجمع حول محور قرآن عظیم‌الشأن دستور داده است.

ایشان اتحاد و انسجام را از ویژگی‌های «ملت‌های پیشرفته و توسعه‌یافته» دانستند و افزودند: ملت‌های پیشرفته و توسعه‌یافته برای زندگی بهتر و رسیدن به منافع خودشان با یکدیگر وحدت می‌کنند و اتحادیه تشکیل می‌دهند. امروز اروپا و آمریکا که هر کدام به تنهایی از قدرت بالایی برخوردار هستند، برای منافع خودشان کنار هم قرار گرفته و اتحادیه تشکیل داده‌اند. روسیه و آمریکا که قدرت‌های شرق و غرب محسوب می‌شوند برای رسیدن به منافع مشترک کنار هم قرار می‌گیرند.

مولانا عبدالحمید در ادامه اظهار داشتند: وقتی این قدرت‌های استکباری برای منافع‌شان با هم می‌نشینند، چرا مسلمانان نتوانند برای منافع اسلام و کشورهای اسلامی کنار هم جمع بشوند؟! اگر مسلمانان کنار هم قرار بگیرند تبدیل به قدرتی می‌شوند که هیچ قدرتی نمی‌تواند با آن مقابله کرده و آن را تقسیم کند. برای رسیدن به وحدت باید منافع اسلام و مسلمانان را در نظر بگیریم.

مدیر دارالعلوم زاهدان «تحمل یکدیگر» را ازجمله راه‌های تحقق وحدت در جهان اسلام عنوان کردند و گفتند: برای اینکه مسلمانان به وحدت برسند باید یکدیگر را تحمل کنند. با تعصب و تنگ‌نظری نمی‌توان به وحدت رسید، بلکه ملت‌ها با سعۀ ‌صدر، دوراندیشی و وسعت‌ نظر می‌توانند به وحدت دست پیدا کنند.

مولانا عبدالحمید «چنگ‌زدن به مشترکات» را از دیگر راه‌های تحقق وحدت برشمردند و اظهار داشتند: قرآن عظیم‌الشأن، رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم، صحابه و اهل‌بیت از مواردی هستند که می‌توانند محور وحدت قرار بگیرند. اهل‌بیت جزو مشترکات هستند که شیعه و سنی آنها را قبول دارند.

امام‌جمعه زاهدان خاطرنشان کردند: منظور از وحدت این نیست که مذاهب و دیدگاه‌ها یکی بشوند که البته این چیز امکان‌پذیر هم نیست، بلکه مراد از وحدت آن است که مسلمانان به مشترکات زیادی که دارند چنگ بزنند و مسائل اختلافی را بگذارند تا پیروان هر مذهب بر اساس فقه و مذهب خودش عمل کند.

مولانا عبدالحمید «اجرای عدالت بین اقوام و مذاهب» را مورد تاکید قرار دادند و افزودند: تفاوت‌ و تبعیض بین اقوام و مذاهب یکی از موانع مهم و اساسی وحدت است. عدالت باید در حق همۀ مذاهب و گرایش‌ها اجرا شود. نباید در کشورهای اسلامی تفاوت و تبعیضی بین شیعه و سنی وجود داشته باشد.

ایشان همچنین بر «حفظ حرمت‌ها»‌ تاکید کردند و گفتند: یک نکته که در راستای وحدت خیلی مهم است اینکه حرمت یکدیگر را حفظ کنیم و یکدیگر را بدخواه و دشمن ندانیم، بلکه دوست بدانیم. مسلمانان نباید از یکدیگر نفرت داشته باشند، بلکه به‌خاطر کلمه‌ طیبه‌ای که بر زبان می‌آورند نسبت به یکدیگر محبت بورزند.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان از دانشجویان به‌خاطر برگزاری این کنگره تشکر کردند و گفتند: به دانشجویان مسلمان به‌خاطر برگزاری کنگره بین‌المللی وحدت و فراهم‌کردن فضای گفتمان تبریک می‌گویم که این اقدام بیانگر عزم و ارادۀ این عزیزان در شرایط حساس کنونی‌ست.