در پی اظهارات اخیر مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزیر کشور که خطبه‌های ۲۹ مهرماه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید را «تحریک‌آمیز» توصیف کرده بود، دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بیانیه‌ای این اظهارات را «غیرمنصفانه» دانست و خواستار «ورود مسئولان ارشد کشور به حادثه جمعه خونین زاهدان برای اجرای عدالت و انصاف» شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر […]

در پی اظهارات اخیر مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزیر کشور که خطبه‌های ۲۹ مهرماه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید را «تحریک‌آمیز» توصیف کرده بود، دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بیانیه‌ای این اظهارات را «غیرمنصفانه» دانست و خواستار «ورود مسئولان ارشد کشور به حادثه جمعه خونین زاهدان برای اجرای عدالت و انصاف» شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
جناب آقای مجید میراحمدی، معاون امنیتی وزیر کشور، طی اظهاراتی سخنان شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در مراسم نماز جمعه هفتۀ گذشته زاهدان را «تحریک‌آمیز» دانسته و ادعا کرده است که تظاهرات مردم بعد از نماز جمعه و تخریب اموال عمومی در زاهدان «با سوءاستفاده» از سخنان مولانا عبدالحمید صورت گرفته است، درحالی‌که دلیل اعتراضات روز جمعه (۲۹ مهرماه) در زاهدان، اولا؛ فاجعۀ انسانی کم‌سابقه‌ای است که روز جمعه ۸ مهرماه ۱۴۰۱ به وقوع پیوست و با گذشت بیش از ۲۰ روز از این واقعۀ خونین که منجر به قتل حدود ۹۰ نفر و زخمی‌شدن بیش از ۲۰۰ تن دیگر شد، هنوز مسئولان به این حادثه رسیدگی نکرده‌اند. اگرچه وزیر محترم کشور و هیئتی از طرف کمیسیون امنیت ملی مجلس در سفر به زاهدان موضوع را بررسی کرده‌اند، اما علی‌رغم گذشت چند هفته، نه‌تنها به مردم پاسخی داده نشده و مرهمی بر قلب مصیبت‌زدگان گذاشته نشده است، بلکه همچنان بر زخم‌های مردم داغدیده نمک پاشیده می‌شود و فرماندهان و افرادی که مرتکب قتل مردم شده‌اند آزادانه با رسانه‌ها مصاحبه می‌کنند و برای فرار از جرم، سخنانی غیرواقعی مطرح می‌کنند و مشغول دستگیری و بازداشت هستند و تحمل این برای مردم داغدیده بسیار سخت است. انتظار مردم این بود که تمام قاتلان و آمرین فاجعۀ خونین زاهدان دستگیر و بازداشت و محاکمه شوند.
دلیل دوم برپایی راهپیمایی جمعی از مردم در زاهدان به فضای اعتراضی حاکم در کشور برمی‌گردد که احزاب و گروه‌ها فراخوان برگزاری تجمع می‌دهند.
لذا با توجه به اینکه شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید برای تسکین مردم و پایین‌آوردن خشم آنان دردها و انتظارات‌شان را بیان نموده و مردم را نه‌تنها دعوت به حفظ آرامش داده، بلکه بر حفظ آرامش و امنیت تاکید کرده است، این غیرمنصفانه است که سخنان ایشان را «تحریک‌آمیز» بدانیم و علت‌های اصلی را نادیده بگیریم.
شایان ذکر است که مولانا عبدالحمید بعد از حادثۀ جمعه خونین زاهدان که امنیت استان در معرض خطر جدی قرار داشت، در پیامی مردم را به حفظ آرامش دعوت داده بود و این پیام آبی بر آتش خشم مردم شد تا مسئولان ارشد کشور پس از بررسی اینکه چه کسانی و به چه جرمی مردم را به ناحق به قتل رساندند، در این‌خصوص منصفانه قضاوت کنند.
تنها چیزی که سبب تسلی مردم داغدیده می‌شود این است که مدیران و مسئولان عالی کشور به موضوع جمعه خونین زاهدان ورود کنند و با اجرای عدالت و انصاف، حق را به حقدار برسانند.

 دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان