در حالی که فرانسه پوشش کامل صورت را خطری برای همزیستی مسالمت‌آمیز مردم در جامعه خوانده و آن را ممنوع کرده است، سازمان ملل متحد این توجیه را نپذیرفته و از پاریس خواسته است در ممنوعیت پوشش برقع در اماکن عمومی تجدید نظر کند. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از دویچه وله، کمیته حقوق بشر […]

سازمان ملل ممنوعیت برقع را مغایر با حقوق بشر دانستدر حالی که فرانسه پوشش کامل صورت را خطری برای همزیستی مسالمت‌آمیز مردم در جامعه خوانده و آن را ممنوع کرده است، سازمان ملل متحد این توجیه را نپذیرفته و از پاریس خواسته است در ممنوعیت پوشش برقع در اماکن عمومی تجدید نظر کند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از دویچه وله، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد از ممنوعیت پوشش برقع در فرانسه انتقاد کرد و این قانون را مغایر آزادی دین و قوانین حقوق بشر در بارۀ زنان نقاب‌پوش دانست.

دلایل دولت فرانسه برای ممنوعیت این پوشش برای زنان در اماکن عمومی مورد قبول کارشناسان کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار نگرفته است.

توجیه فرانسه برای ممنوعیت این پوشش بر این امر استوار است که “برای فراهم آوردن شرایط همزیستی مسالمت‌آمیز مردم در جامعه ممنوعیت پوشش کامل صورت ضروری است”.

سازمان ملل متحد به فرانسه شش ماه وقت داده است که در بارۀ این موضوع واکنش نشان دهد.

دو زن فرانسوی که در سال ۲۰۱۲ میلادی به دلیل پوشش نقاب در معابر عمومی در فرانسه مجبور به پرداخت جریمه نقدی شده بودند، از این دولت به سازمان ملل متحد شکایت کرده بودند.

یوال شانی، رئیس کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در این باره گفت، این وضعیت حق آزادی مذهب را نقض می‌کند و می‌تواند به آن منجر شود که این زنان کلا از رفتن به معابر و اماکن عمومی خودداری کنند و خانه‌نشین شوند. این کمیته از فرانسه خواسته است خسارت وارده به این زنان را جبران کند.

فرانسه اولین کشور اروپایی بود که در سال ۲۰۱۰ میلادی قانون ممنوعیت پوشش نقاب را برای زنان تصویب کرد. طبق این قانون زنانی که از برقع استفاده کنند، موظف به پرداخت ۱۵۰ یورو جریمه هستند.

دادگاه اروپایی حقوق بشر در سال ۲۰۱۴ اعلام این ممنوعیت از سوی فرانسه را قانونی خواند.

پس از فرانسه بلژیک هم در سال ۲۰۱۱ پوشیدن نقاب و برقع را در اماکن عمومی ممنوع اعلام کرد.

این ممنوعیت در سال ۲۰۱۶ در بلغارستان و در سال ۲۰۱۷ در اتریش اجرایی شد. پوشش برقع و نقاب برای زنان در دانمارک نیز در سال ۲۰۱۸  ممنوع اعلام شده است.

پوشیدن کلاه ایمنی، ریش مصنوعی و حتی پوشاندن چهره با شال هم در این کشور ممنوع شده و مسئولیت نظارت بر اجرای آن بر عهده ماموران انتظامی گذاشته شده است. در بارۀ پوشش برقع در آلمان قانون مستقل و کاملی وجود ندارد. دادگاه‌های آلمان در سال‌های گذشته در مورد پوشش سر احکام متفاوتی صادر کرده‌اند.