سنت‌آنلاین‌| هیئتی از سازمان ملل متحد در حکمی اعلام کرد که فرانسه با ممانعت دختران مسلمان از داشتن حجاب در مدارس معاهده بین المللی حقوق بشر را نقض می‌کند. کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام فرانسه حقوق تضمین شده بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی […]

سنت‌آنلاین‌| هیئتی از سازمان ملل متحد در حکمی اعلام کرد که فرانسه با ممانعت دختران مسلمان از داشتن حجاب در مدارس معاهده بین المللی حقوق بشر را نقض می‌کند.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای اعلام کرد که این اقدام فرانسه حقوق تضمین شده بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را نقض کرده است.
تصمیم کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد پس از شکایت یک زن مسلمان فرانسوی در سال ٢٠١٦ گرفته شد.
این زن در شکایت خود گفت که در یک برنامه آموزشی حرفه ای برای بزرگسالان در سال ٢٠١٠ شرکت کرده بود و قبل از قبولی در این برنامه مصاحبه و آزمون ورودی را پشت سر گذاشته بود اما مدیر مدرسه، لیسه لانگوین والون در پاریس از اجازه ورود او به محوطه مدرسه با روسری خودداری کرده است.
کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد: ممانعت از شرکت این دانش آموز مسلمان در دوره‌های حرفه‌ای در حالی که روسری بر سر دارد، محدودیتی در آزادی مذهبی او محسوب می شود که نقض حقوق بشر است.
در بیانیه منتشر شده از سوی کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد از فرانسه خواسته شده است در زمینه حقوق بشر به‌ویژه در رابطه با موضوع احترام به اقلیت‌های دینی، به‌ویژه جامعه مسلمانان اقدامات جدی انجام دهد./شبستان