به‌تحقیق در طول تاریخ اندیشمندان و رهبران بزرگ در صورتی توانسته‌اند به مدارج والای خدمت‌رسانی برسند که در کنارشان جان‌فدایانی توانمند وجان‌برکفانی عاشق داشته‌اند و اصحاب پیامبر در این قسمت حماسه‌آفرینی کردند و تاریخ گواه است که نه قبل از صحابه و نه بعد از آن‌ها چنین دلاورمردانی از جنس طلا یافت نمی‌شود. صحابه‌ای که […]

به‌تحقیق در طول تاریخ اندیشمندان و رهبران بزرگ در صورتی توانسته‌اند به مدارج والای خدمت‌رسانی برسند که در کنارشان جان‌فدایانی توانمند وجان‌برکفانی عاشق داشته‌اند و اصحاب پیامبر در این قسمت حماسه‌آفرینی کردند و تاریخ گواه است که نه قبل از صحابه و نه بعد از آن‌ها چنین دلاورمردانی از جنس طلا یافت نمی‌شود. صحابه‌ای که قبل از اسلام در تمام بُعدهای نظامی، سیاسی و اقتصادی، لیدر بودند، اما بعد از اسلام تبدیل به سلحشورانی گشتند که صفحات تاریخ با نام زیبای آن‌ها زرین گشته است. وقتی یکی از نمایندگان مشرکین به محضر پیامبر اکرم صلی‌الله‌وعلیه‌وسلم می‌آید، مشاهده می‌کند که یاران پیامبر حتی از آب وضوی ایشان دریغ نمی‌کنند و آن را نمی‌گذارند بر زمین بیفتد، خطاب به هم‌کیشان خود می‌گوید که تا به امروز چنین یارانی را ندیدم که سرتاپا در خدمت رهبرشان باشند. صحابه واژه‌ای است که انسانیت از مجاهدت‌ها، رشادت‌ها، دلیری‌ها و فداکاری‌های آن‌ها در حیرت فرو رفته‌اند و اینکه چطور جرسومهٔ شرک و بدعات را به زباله‌دان تاریخ انداختند تمام دنیا در عجب‌اند.
مردانی که زاهدان روز و شب‌زنده‌داران شب بودند. معلمان تاجر و تاجران معلم بودند. عابدان ناصح و پرهیزگاران عادل بودند. مکتب صحابه مکتبی است که هر انسان آزاداندیشی را به شاه‌راهِ اسلام رهنمون می‌کند. در مکتب صحابه نه افراط هست نه تفریط، نه اسراف هست نه تبذیر! صحابه رهبران واقعی اسلام بودند که پیام بزرگ اسلام را در سرتاسر جهان با لباس‌های مندرس و کهنه، البته با سلاح عظیم ایمان و قلبی آکنده از عشق الهی رساندند. تمام جهان مدیون زحمات وافر اصحاب پیامبر هستند که پرچم سفید و پیام صلح اسلام را در قلب کشورهای کفر به اهتزار درآوردند.
آستان صحابه همیشه در معرض هجوم تهمت‌ها، ناسزاگویی‌ها و دشمنی‌های علنی بوده است و مسلم است حقیقیت همیشه مورد تعرض باطل‌صفتان بوده است و یاوه‌گویان اگر چه خنجر تلخ زخم زبانشان را به سوی صحابه دراز کرده‌اند اما از ارزش‌ها و آرمان‌های آن‌ها چیزی کاسته نشده، بلکه بالعکس سبب شده تا مسلمانان بیشتر در سیرت آن‌ها کندوکاوی کنند و مسیر پر از بهار آن‌ها را به نحو احسن بپیمایند.
تنها راهِ برون‌رفت از بحران‌های اخلاقی، سیاسی و اجتماعی، بازگشت به سیرهٔ اصحاب پیامبر و الگوبرداری صحیح از آن‌ها در تمام ابعاد ره‌گشا و حلال بسیاری از مشکلات خواهد شد.

صحابه همه مظهر عشق و جود
به ارواح آنان سلام و درود

✍️ ابراهیم براهویی/دارالعلوم زاهدان