شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید طی بیانیه‌ای ضمن تاکید بر احقاق حقوق مسلم کُردها، از دولت ترکیه خواستند به جای اقدام نظامی، از راه دیپلماسی و مذاکره به‌دنبال حل مشکلات باشد. متن بیانیه ایشان به شرح ذیل است: بسم الله الرحمن الرحیم ملت عزیز «کُرد» یکی از ملت‌های شریف و معروف دنیاست که عمدتاً در ایران، ترکیه، […]

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید طی بیانیه‌ای ضمن تاکید بر احقاق حقوق مسلم کُردها، از دولت ترکیه خواستند به جای اقدام نظامی، از راه دیپلماسی و مذاکره به‌دنبال حل مشکلات باشد.

متن بیانیه ایشان به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم
ملت عزیز «کُرد» یکی از ملت‌های شریف و معروف دنیاست که عمدتاً در ایران، ترکیه، عراق و سوریه زندگی می‌کند. در میان این قوم بزرگ، افراد فرهیخته‌ای هم از رجال سیاسی و هم از رجال دینی در طول تاریخ به‌چشم می‌خورد؛ بسیاری از فاتحان بزرگ در جهان اسلام مثل صلاح‌الدین ایوبی از ملت «کُرد» بوده‌اند و این قوم از اقوام بااستعداد دنیاست.
مدت مدیدی‌ست که این برادران در عراق، ترکیه، سوریه و همچنین ایران برای حقوق حقّه خود دغدغه دارند و پیگیر حقوقشان هستند. این قوم بزرگ در هر کشوری زندگی می‌کند، باید به حقوق خود برسد و این حق همه ملت‌ها و اقوام است. مناسب است هر قومی در جایی که زندگی می‌کند در سرنوشت خویش دخیل باشد و شایستگان آنها به‌کار گرفته شوند و حقوق مسلم شرعی، قانونی و عرفی‌شان تامین شود. قوم بیدار «کُرد» و همچنین سایر اقوام باید به حقوق مسلّمه و حقّه خود برسند.
عملیات نظامی اخیر ترکیه در مناطق کردنشین سوریه، بخش بزرگی از دنیا را متأثر ساخت و ما نیز از این جریان به‌شدت متأثر و متألم شدیم. ما معتقدیم جنگ راه حل مناسبی نیست و جنگ غیر از تلفات و خسارات، فایده‌ای برای ملت‌ها و کشورها ندارد. به همین خاطر اکنون بسیاری جنگ را بی‌فایده می‌دانند و از آن فرار می‌کنند. ما معتقدیم بهترین راه، مذاکره و گفتمان است. باید مسائل از راه مذاکره و با دوراندیشی در راستای اعطای حقوق و امتیازات به اقوام، ادیان و مذاهب حل بشود. ما معتقدیم باید مقامات ترکیه در رابطه با مسائل کُردها از خود دید وسیع‌تری نشان بدهند و این انتظار ما و همه جهانیان از مقامات ترکیه است. باید مسئله کُردها حل شود؛ تا کی باید این مسئله لاینحل بماند؟ همچنین توصیه ما به برادران «کُرد» آن است که برای حل مشکل ملت «کُرد» به راه حل‌های سیاسی و مذاکره روی بیاورند. درخواست ما از شخص جناب آقای رجب طیب اردوغان این است که قضیه کُردها را در همین مدت زمامداری‌اش حل کند و نامی از خودش در تاریخ بگذارد.
باز هم ما تکرار می‌کنیم که جنگ و حمله راه حل نیست؛ باید به راه حل دیپلماتیک و گفتمان برگردیم. خداوند دوست دارد مشکلات انسان‌ها را با نظرِ بلند و دیدِ وسیع حل کنیم.
تا زمانی‌که اختلاف وجود داشته باشد، هم دشمنان ترکیه و هم دشمنان کُردها از این مسئله سوءاستفاده می‌کنند؛ دشمنانی که صرفاً منافع خود را دنبال می‌کنند و هرگز خیرخواه هیچ قوم و ملتی نیستند.
توصیه ما به دولت و مسئولان خودمان نیز آن است که کُردهای عزیز را بیشتر دریابند و همچنین به دیگر اقوام ایرانی و مذاهب بیشتر رسیدگی کنند و حقوق قانونی و شرعی آنها را تامین کنند و در راستای آزادی مذهبی و بکارگیری شایستگان آنها قدم‌های خداپسندانه و ملت‌دوستانه‌ای بردارند.
ما خوشحالیم که امروز در عراق، ملت عزیز «کُرد» در سرنوشت خود دخیل است و به بسیاری از خواسته‌های دیرینه خود دست یافته ‌است. امیدواریم کُردهای عزیز در دیگر کشورها نیز به حقوق حقّه خود برسند و دغدغه‌های آنها برطرف شود تا بتوانند راحت زندگی کنند و برای ساختن کشورهایشان و هم برای ساختن آخرتشان تلاش کنند.

💫منبع: کانال تلگرامی دفتر شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید