جلیل رحیمی جهان‌آبادی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در واکنش به صحبت‌های اخیر جواد لاریجانی و علاءالدین بروجردی، به خبرنگار جماران گفت:

جدا از مصاحبه جواد لاریجانی، اخیرا نامه‌ای از علاءالدین بروجردی دیدم که همان الفاظ و برداشت‌های نادرست لاریجانی را نیز تکرار کرده بود. خطاب به ایشان هم می‌گویم نه مسجد مکی مسجد ضرار است و نه لاریجانی و بروجردی خدا و پیغمبر هستند که حکم صادر کنند و نه مردم ما منافق هستند.

وی ادامه داد: اینکه علاءالدین بروجردی فتوا صادر می‌کند، او نه جایگاه و نه سواد فتوا را دارد و نه خدا و پیغمبر است! سوابق جواد لاریجانی هم در جمهوری اسلامی ایران مشخص است که چه کسی بوده است و در جایگاهی نیست که بخواهد علیه مساجد اهل‌سنت، علما و اعتقادات ما فتوا صادر کند.

هرگونه نقد و بیان اصلاحی باید با حفظ حرمت و احترام باشد

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح‌آباد، در خصوص برخورد با توهین‌کنندگان به علما و اعتقادات اهل‌سنت گفت: در خصوص حوادثی که طی چند ماه اخیر در کشور رخ داد، چه در مجلس و چه در میان علما و مردم دیدگاه‌های مختلفی وجود دارد. اطلاعیه‌ای [از سوی علمای شهرستان تایباد] در حمایت از مردم و مولوی عبدالحمید و پیرامون حوادث رخ‌داده در زاهدان داده شد. علمای اهل‌سنت دیدگاه‌های خود را در تریبون نماز جمعه و بیانیه‌ها بیان می‌کنند؛ ممکن است بخش‌هایی از این را بپذیریم و بخش‌هایی را نیز نپذیریم، اما هرگونه نقد و بیان اصلاحی باید با حفظ حرمت و احترام باشد. هیچ‌کسی در کشور نه شهروند درجه دوم است و نه کسی در جایگاهی است که بخواهد با این لحن آنان را مورد هتاکی قرار بدهد.

مردم خواسته‌ها و اعتراضاتی دارند؛ هر نظام و حاکمیتی باید به مطالبات و خواسته‌های مردم گوش دهد

رحیمی ادامه داد: مردم ما مطالباتی دارند که هر نظام و حاکمیتی باید به مطالبات و خواسته‌های مردم گوش دهد. مردم خواسته‌ها و اعتراضاتی دارند و بر اساس قانون جمهوری اسلامی ایران به‌حق می‌توانند مطالبات خود را بیان کرده و تظاهرات مسالمت‌آمیز انجام دهند. اگر ما قانون اساسی را قبول نداریم اعلام کنیم که بخشی از قانون اساسی را قبول نداریم و چند درصد قبول داریم، اما اگر این قانون اساسی قانون حاکم بر کشور است و کسی در چارچوب قانون اساسی مطالباتی دارد نباید به خودمان اجازه دهیم شهروند و علما را مورد هتاکی قرار دهیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ما نسبت به این رفتارها حساس هستیم و بالطبع پاسخ می‌دهیم و اگر نحوه این رفتار و گفتار ادامه پیدا کند، در مجلس شورای اسلامی نسبت به این افرادی که سوابق آن‌ها کاملا مشخص است واکنش نشان می‌دهیم.

  • منبع خبر : جماران