همایش دانش‌آموختگی دارالقرآن سراوان برگزار شد

دسته: اهل سنت ایران , بخش اخبار و گزارش
بدون دیدگاه
جمعه - 15 آوریل 2016

پنجمین مراسم تجلیل از دانش‌آموختگان مدرسه دارالقرآن سراوان شامگاه جمعه ۲۷ فروردین ۱۳۹۵ (۷ رجب ۱۴۳۷)، برگزار شد.

در همایش دانش‌آموختگی دارالقرآن سراوان که از ١٨ حافظ کلام‌الله مجید و ١٧ خواهر فاضله تجلیل به‌عمل آمد، علما و سخنوران برجسته‌ای همچون مولانا مفتی محمدقاسم قاسمی، مولانا محمدعثمان قلندرزهی، مولانا بهزاد فقهی (از علمای خراسان‌زمین) و محمدباسط درازهی، نماینده مردم سراوانِ در مجلس دهم شورای اسلامی، به ایراد سخن پرداختند.

در این همایش همچنین مولانا فضل‌الله رئیسی و شمس‌الدین سرودی (از استان هرمزگان) سرودهای جذابی اجرا کردند.

مولانا بهزاد فقهی: امت اسلام امت رحمت و رسالت است

مولانا بهزاد فقهی، از دعوتگران استان خراسان رضوی، طی سخنانی، امت پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم را، «امت رسالت» و «رحمتی بر تمام ملل» دانست و گفت: امت اسلام آمده است تا درس حیات و زندگی را به قیصرها و کسری‌ها بیاموزد.

ایشان در فرازی از سخنانش خاطرنشان کرد: چیزهایی (بمب اتم و سلاح‌های دیگر) را که باطل رمز موفقیت می‌داند این امت آن‌ها را رمز موفقیت نمی‌داند. زمانی که پیامبر و صحابه به‌منظور ضربه‌زدن اقتصادی قصد حمله به کاروان مشرکین مکه را داشتند، با پشتوانه‌ی اعتماد بر خداوند و نماز و گریه‌های شبانه به‌ راه افتادند. ارتباط قوی صحابه با خدا سبب می‌شد تا در بسیاری از صحنه‌ها توسط فرشتگان الهی نصرت شوند.

مولانا فقهی در پایان بر لزوم اصلاح و خودسازی تاکید کرد و گفت: اگر ما خود را تغییر دهیم خداوند در جهان تغییر به‌وجود می‌آورد، همان‌طورکه وقتی مسلمانان صدر اسلام در مدینه منوره خود را تغییر دادند، خواب و آرامش را از ابرقدرت‌های قیصر و کسری گرفتند. مسلمانان آن زمان در مدینه بمب اتم نداشتند، بلکه بزرگترین نیرو و قدرت آنان قرآن و سنت بود.

مفتی محمدقاسم: مؤمنان واقعی در هر حال بر الله توکل می‌کنند

مولانا مفتی محمدقاسم قاسمی، مدیر بخش‌های تخصص دارالعلوم زاهدان، در سخنانش در همایش دانش‌آموختگی دارالقرآن سراوان، به بیان صفات مومنان پرداخت و گفت: الله تعالی صفات مومنان را در قرآن این‌گونه بیان می‌فرماید: دل‌های‌شان در برابر عظمت خداوند متعال بیمناک می‌شود و هنگامی‌که آیات قرآن بر آنان تلاوت می‌شود ایمان‌شان افزوده می‌شود. آنان همچنین در هرحال بر الله توکل می‌کنند.

استاد برجسته دارالعلوم زاهدان در فرازی از سخنانش گفت: کسی که بر الله به‌طور کامل توکل کند از نعمت و فضل الله و حفاظت از هر بدی و رضوان الهی بهره‌مند می‌شود. وقتی به اصحاب خبر رسید که دشمن در کمین است و می‌خواهد شما را از بین ببرد در جواب گفتند: ما را الله کافی است.

ریاست دارالافتای دارالعلوم زاهدان در ادامه با بیان اینکه «اعتماد به “پست و مقام”، “مال و منال” و “قوم و قبیله” ایمان انسان را به مخاطره می‌اندازد و ضعیف می‌کند»، بر لزوم اعتماد بر الله تعالی تاکید کرد.

مفتی قاسمی در پایان، ضرورت «مسئولیت‌شناسی» در عصر حاضر را مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: در دین اسلام زندگی بدون احساس مسئولیت در قبال اوضاع جامعه معنایی ندارد.

مولانا محمدعثمان: بعثت پیامبر اکرم مختص زمان و مکان خاصی نبود

برنامه‌های همایش با سخنرانی مدیر مدرسه دینی مدینة‌العلوم خاش پی گرفته شد. مولوی عثمان در سخنانش به شرایط سخت آغاز بعثت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم اشاره کرد و گفت: وظیفه پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وسلم نسبت به سایر پیامبران سنگین‌تر بود. بعثت پیامبران ادیان گذشته مقعطی و مخصوص یک قوم بود، اما بعثت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وسلم جهانی است و مختص زمان و مکان خاصی نبود.

امام جمعه اهل‌سنت خاش در بخش دیگری از سخنانش بر لزوم «عقیده توحید» تاکید کرد و اظهار داشت: مشرکین در طول تاریخ بت و مجسمه‌هایی از انبیا و بزرگانی همچون حضرت عیسی و عزیر را می‌ساختند و با این ادعا که خدا در آنها حلول می‌کند این بت‌ها را عبادت می‌کردند و در مقابل آنها به سجده می‌افتادند، درحالی‌که تمام انواع سجده و عبادات مختص خداوند متعال است.

در بخشی از این همایش، محمدباسط درازهی، منتخب مردم سراوان برای دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، پس از عرض خیرمقدم به میهمانان و تشکر از میزبانان و برگزارکنندگان این مراسم، با بیان اینکه «در انتخابات ۷ اسفند دوران رقابت به پایان رسید و اکنون دوران رفاقت است»، بر لزوم اتحاد و دوری از اختلاف و تفرقه تاکید کرد.

پنجمین همایش تجلیل از حافظان و دانش‌آموختگان دارالقرآن سراوان با دعای مفتی محمدقاسم قاسمی به پایان رسید.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1222 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۸
برچسب ها:
دیدگاه ها