جلسه‌ی فارغ‌التحصیلی مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت صبح روز چهارشنبه (۱۵ خرداد ۱۳۹۲) در محل عیدگاه بزرگ شهر گشت آغاز شد.  پس از مقدمه مجری، آیاتی از قرآن مجید توسط قاری عبدالغفور سیدزاده تلاوت گردید و پس از قرائت قرآن، مولوی خدابخش گمشادزهی یکی از فارغ التحصیلان امسال مدرسه عین العلوم گشت به پشت […]

جلسه‌ی فارغ‌التحصیلی مدرسه علوم دینی عین العلوم گشت صبح روز چهارشنبه (۱۵ خرداد ۱۳۹۲) در محل عیدگاه بزرگ شهر گشت آغاز شد.

 پس از مقدمه مجری، آیاتی از قرآن مجید توسط قاری عبدالغفور سیدزاده تلاوت گردید و پس از قرائت قرآن، مولوی خدابخش گمشادزهی یکی از فارغ التحصیلان امسال مدرسه عین العلوم گشت به پشت تریبون آمد و در مورد خلفای راشدین به ایراد سخن پرداخت.

وی پس از ایراد مقدمه مسنون، گفت: اصحاب مؤمنینی هستند که پیامبر اسلام صلى الله علیه وسلم را ملاقات کردند و به ایشان ایمان آورده و با همان ایمان دارفانی را وداع گفتند.

ایشان خاطرنشان کردند: ما نباید تمام زحمات اصحاب را در ۵ نفر خلاصه کنیم.

ابوبکر صدیق یار پیامبر صلى الله علیه وسلم است که در تمامی مراحل زندگی همراه پیامبر صلى الله علیه وسلم بودند و هنگام هجرت که مسلمانان در حال هجرت بودند، می‌خواستند که بروند. پیامبر صلى الله علیه وسلم فرمودند: امکث یا أبا بکر. در سوره‌ی توبه می‌آید: ثانی اثنین اذهما فی الغار.

مولوی گمشادزهی افزود: صدیق اکبر شخصیتی است که پیامبر اسلام در سفر هجرت خویش ایشان را انتخاب نمودند. ایشان اولین خلیفه پیامبر صلى الله علیه وسلم قرار گرفت. خلافت‌شان در عصر بسیار طلایی و افراد بسیار خداترس انجام گرفت: والسابقون الأولون من المهاجرین والأنصار.

– ان الذین آمنوا و هاجروا و جاهدوا فی سبیل الله.

– اولئیک هم المؤمنون حقاً.

آیا امکان دارد کسانی مورد تأیید الله تعالی واقع شوند که تابع خواهشات باشند؟

خیر، خلافت صدیق توسط این افراد انتخاب شد تنها شخصیتی که توانست از تمام ایستگاه‌های سخت گذر کند، صدیق اکبر بود که فرمود: ا ینقص الدین و أنا حیّ.

جانشین دوم پیامبر صلى الله علیه وسلم حضرت عمر فاروق‌اند. که پیامبر اسلام در حق ایشان دست دعا برداشتند: اللهم اعز الاسلام بأحد هذین الرجلین. شخصیتی که خدمات بسیار ارزنده‌ای برای اسلام انجام دادند بیش‌تر فتوحات اسلامی در زمان ایشان صورت گرفت در مقابل ابر قدرت‌های عصرش پایداری و استقامت کرد.

سومین عثمان ذی‌النورین‌اند که ایشان هم به نوبه‌ی خود خدمات ارزنده‌ای به اسلام کردند که یکی آن‌ها تجهیز جیش العسرة بود.

چهارمین علی مرتضی بود شخصیتی که در نوجوانی ایمان آورده و در منزل ایشان پرورش یافت. این‌ها کسانی بودند که ما مدعی پیروی ایشان هستیم؟ آیا ممکن است کسانی که مهر رضایت به قلوب آن‌‌ها زده شد، گمراه شوند؟

پس از سخنرانی مولوی خدابخش، گروه سرودی به اجرای برنامه پرداخت و بعد از ایشان مولانا حامد پرنیان‌خو از اساتید شمس العلوم ایرانشهر دعوت به عمل آورد.

ایشان بیانات خویش را با استناد از آیه شریفه‌: «ظهر الفساد فی البر و البحر بما کسب ایدی اناس» و حدیث شریف «إلاثم ما حاک فی صدرک و کرهت أن یطلع علیه الناس!» آغاز نمود.

این استاد حوزه در ابتدای بیانات خویش فرمودند: گناه یک سری آثار و پیامدهایی دارد که زندگی انسان راتباه می‌کند. در نتیجه هر گناه، یک خال سیاهی بر قلب می‌نشیند پیامبر صلى الله علیه وسلم نیز هم‌چنین فرموده‌اند: که بر اثر هر گناه یک نقطه‌ی سیاه بر قلب او حک می‌شود که بر اثر آن قلبش سیاه می‌شود و بر اثر آن دچار قساوت قلبی می‌شود.

مثال‌شان هم‌چون بنی اسرائیل: ثم قست قلوبهم الخ  ختم الله علی قلوبهم و علی ابصارهم. که این مهر خشم و غضب الله سبحانه و تعالی است. انسانی که به این درجه برسد (قساوت قلبی) لذت عبادات را از دست می‌دهد، چنان‌چه در مورد لذت ایمان پیامبر صلى الله علیه وسلم می‌فرمایند: «ذاق طعم الإیمان من رضی بالله ربا و بمحمد رسولا.» در عبادات هم لذت و شیرینی‌ای است که هر کس آن را حاصل نمی‌کند.

بر اثر شومی گناه، نور صلحا و مؤمنین از شخص گرفته می‌شود. یسعی نورهم بین ایدیهم و بأیمانهم». نور مؤمن در هر جا با مومن همراهی می کند، اما شخص فاجر از این نور محروم است: کَأَنَّمَا أُغْشِیَتْ وُجُوهُهُمْ قِطَعًا مِنَ اللَّیْلِ مُظْلِمًا [یونس : ۲۷]؛  بی برکتی در رزق و روزی می‌آید.

این‌ها همه آثار شوم گناه است، عظمت و جلال و شکوه خداوندی از قلبش برداشته می‌شود، از دعای صلحاء و مؤمنین محروم می‌گردد. و هنگام مرگ کلمه شهادت نصیبش نمی‌شود از رحمت الهی نومیدی می‌گردد. ما باید در تمام ابعاد زندگی از حضرت رسول اکرم صلى الله علیه وسلم پیروی نمائیم؛ این راز و رمز موفقیت و الگوی هدایت ما است. اما امروزه یکی از مهم‌ترین ارکان اسلام که نماز است، ترک داده شده است. پس دعا کنیم از الله تعالی بخواهیم که به ما توفیق عمل عنایت بفرمایند.

بعد از جناب مولانا پرنیان خو آقای یارمحمد حسین بر از از فرهنگیان شهر برای اجرای سرود دعوت به عمل آورد که ایشان سرودی را با مطلع: «محمد مصطفی آمد رسول با صفا آمد» با صدای خوش خویش ارائه نمود.

سخنران بعدی این مراسم،  مولوی صیدمحمد بلوچ‌زهی از فارغ التحصیلان امسال عین العلوم گشت بود که به زبان بلوچی در مورد صحابه و جایگاه آن‌ها به ایراد سخن پرداخت. ایشان بیانات خویش را با استناد از آیه شریفه: «فإن آمنوا بمثل ما آمنتم به فقد اهتدوا» و حدیث: «اصحابی کالنجوم» آغاز کردند و افزود: خداوند متعال برای هدایت بندگانش انبیاء را مبعوث نمودند و خاتم النبیین را برای هدایت جهانیان معرفی نمودند و ایشان را در میان قومی مبعوث نمودند که از فرط جهالت به خاطر تقدیم و تاخیر بعضی مسائل تا چندین سال درگیر می‌شدند.

پیامبر اکرم در مدت بعثت‌شان از میان همین‌ها، افرادی را تربیت نمودند که از تمام جهان، آوردن نمونه‌ی آن عاجز است. به درجه‌ای رسیدند که در هر جنگی که پای گذاشتند، دشمنان لرزنده براندام شده، خود را باخته و شکست می‌خوردند.

رمز موفقیتشان این بود که یقین کامل به معاد و به الله تعالی داشتند؛ زندگانی پیامبر را الگوی کامل زندگی خود قرار داده بودند؛ ایمان در قلوبشان ریشه زده بود، حتی که ایمانشان معیار ایمان انسان‌هایی گشت که بعد از ایشان می‌آیند. الله تعالی می‌فرمایند: فَإِنْ آمَنُوا بِمِثْلِ مَا آمَنْتُمْ بِهِ فَقَدِ اهْتَدَوْا وَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا هُمْ فِی شِقَاقٍ [البقرة : ۱۳۷]؛ اگر ما ایمان، سیاست و حکومت‌داری صحابه را اختیار کنیم، در دنیا و آخرت مؤمن می‌شویم. وَأُوذُوا فِی سَبِیلِی [آل عمران : ۱۹۵].

ایشان در بخش دیگری از سخنانش، اظهار داشت: صحابه در تمام ابعاد در زندگی‌شان از سنن پیامبر صلى الله علیه وسلم اتباع می‌کردند؛ جان‌شان را جان ندانستند؛ مالشان را مال ندانستند؛ مانند حضرت صهیب که تمام دارایی خود را در اختیار کفار گذاشت و به مدینه هجرت کرد. در مورد حضرت عثمان واقعه‌ای واقعه‌ای ذکر می‌شود که در زمان صلح حدیبیه وقتی به ایشان گفته شد پاچه شلوارت را پائین بیار، اما وی با وجود این که در میان کفار بود، از انجام این کار تنها بدین خاطر که این سنت رسول الله صلى الله علیه وسلم است سر باز زد.

رمز دیگر آنها «رحماء بینهم» بود تا جایی که هنگام هجرت تمام مال‌هایشان را با یک‌دیگر تقسیم کردند و رمز دیگرشان محبت کامل و بی رو و رویا با نبی کریم صلى الله علیه وسلم بود. اگر ما هم در تمام ابعاد زندگی خود از صحابه به طور کامل پیروی کنیم، همانند آن‌ها در دنیا و آخرت کامیاب می‌شویم.

سخنران بعدی این مراسم، جناب حافظ محمدکریم صالح، از فعالان عرصه دعوت و تبلیغ بود. وی در آغاز سخنان خویش خاطرنشان کرد: الله تعالی هدف زندگی خاتم الانبیاء را این چنین بیان می‌کند: قُلْ هَذِهِ سَبِیلِی أَدْعُو إِلَى اللَّهِ عَلَى بَصِیرَةٍ أَنَا وَمَنِ اتَّبَعَنِی [یوسف : ۱۰۸]، وَکَذَلِکَ جَعَلْنَاکُمْ أُمَّةً وَسَطًا [البقرة : ۱۴۳]، ای عاملین امة وسطاً.

و این امت را برای هدایت جهانیان برگزیده: کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ [آل عمران : ۱۱۰].
پروردگار برای این‌که این امت به هدف اصلی خود برسد و بتواند امت را هدایت و خالق بر و بحر به جهانیان معرفی کند، شخصیت نبی صلى الله علیه وسلم را معرفی می‌کند چرا که زمانی که انسان‌ها امام الأنبیاء را بشناسند، پیامش را به آغوش می‌گیرند و راهش را با عشق ادامه داده، دعوتش را به تمام جهانیان می‌رسانند. آمِنُوا بِاللَّهِ وَرَسُولِهِ. و تمام آیاتی که الله تعالی پیامبر اکرم را با خویش ذکر می‌کنند، بیان‌گر شخصیت والای ایشان است.

حافظ محمدکریم سخنانش را با بیان بخش دیگری از فضایل رسول الله صلى الله علیه وسلم این گونه ادامه: آن پیامبری که الله تعالی شأن و منزلتی به او داده که می‌فرمایند: وَرَفَعْنَا لَکَ ذِکْرَکَ [الشرح : ۴].

پس وقتی پیامبر صلى الله علیه وسلم به جهانیان معرفی شود، می‌تواند الله تعالی، قیامت و دعوت اسلام را به تمام جهانیان معرفی کنیم.
الله تعالی در آیات متعددی به معرفی پیامبر صلى الله علیه وسلم پرداختند، به عنوان مثال آیات ابتدایی سوره نجم است.
پیامبری که الله تعالی به عمرش قسم یاد می‌کند: لَعَمْرُکَ إِنَّهُمْ لَفِی سَکْرَتِهِمْ یَعْمَهُونَ [الحجر : ۷۲].

به صحبتش قسم یاد می‌کند، به شهری که در آن زندگی می‌کند، قسم یاد می‌کند؛ پس ای انسان‌ها! پیامبر صلى الله علیه وسلم را به تمام جهانیان معرفی کنید، تا رهبرشان را بشناسند و راهش را با عشق ادامه دهند، آن گونه که اصحاب شخصیتش را شناختند و راهش را ادامه دادند؛ درخت پربار اسلام را با خون خود آبیاری کردند.

حتی که الله تعالی در  آیات متعددی شخصیت اصحاب نبی صلى الله علیه وسلم را بیان می‌کند: ذَلِکَ مَثَلُهُمْ فِی التَّوْرَاةِ وَمَثَلُهُمْ فِی الْإِنْجِیلِ  [الفتح : ۲۹]. نه تنها در قرآن بلکه در تورات و انجیل هم معرفی شده‌اند.

وَکُلًّا وَعَدَ اللَّهُ الْحُسْنَى [الحدید : ۱۰].

إِنَّ الَّذِینَ سَبَقَتْ لَهُمْ مِنَّا الْحُسْنَى [الأنبیاء : ۱۰۱] و آیات دیگر که در شان ایشان نازل شده.

رب العالمین از آنان دفاع می کنند، آن گونه که از پیامبر صلى الله علیه وسلم دفاع نمودند. زمانی که کفار گفتند: آیا ما مانند این دیوانگان ایمان بیاوریم؟

از بالای عرش ندا آمد: أَلَا إِنَّهُمْ هُمُ السُّفَهَاءُ وَلَکِنْ لَا یَعْلَمُونَ [البقرة : ۱۳].

ما باید به جهانیان بگوئیم که رحمة للعالمین برای ما پیام آورده که رمز مؤفقیت شما فقط نزد الله تعالی است . لا اله الا الله نغمه توحید است که رمز  کامیابی است. پس وظیفه ماست که اول منجی بشر را به جهانیان معرفی کنیم. امروزه الحمد لله زحماتی که علماء و دعوتگران در این زمینه کشیده‌اند قابل تقدیر است. و بعد هم نیت کنیم برای رساندن این هدف به مدارس سیار رفته و اراده کنیم، چند وقت را در راه الله تعالی بگذرانیم.
۰۴۵۲۴۵

مولانا محمدعثمان قلندرزهی

مولانا محمدعثمان قلندرزهی  مدیر مدرسه دینی مدینة العلوم خاش و امام جمعه مسجد جامع خلیل این شهر، سخنران بعدی مراسم بود. ایشان با تلاوت آیه‌های: فَاسْتَقِمْ کَمَا أُمِرْتَ وَمَنْ تَابَ مَعَکَ وَلَا تَطْغَوْا إِنَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِیرٌ [هود : ۱۱۲]، وَأَقِمِ الصَّلَاةَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَاتِ ذَلِکَ ذِکْرَى لِلذَّاکِرِینَ  [هود : ۱۱۴] فرمود: آیاتی که تلاوت شد، از سوره‌ی هود می‌باشد که پیامبر صلى الله علیه وسلم در مورد آن می‌فرمایند: «شیبتنی هود و أخواتها». از ایشان سوال شد: چه چیزی در این سوره باعث پیری شما شد؟ فرمودند: آیه‌ی فأستقم کما امرت.

چه امری بود که موهای ‌پیامبر صلى الله علیه وسلم را سفید کرد؟ الله تعالی در این سوره واقعه‌ی هفت پیامبر را بیان کرده و چهار موضوع اساسی را نیز بیان می‌کند.

اولین دستور این است که ذاتی که شایسته‌ی خواندن است و قدرت رسیدگی دارد و قادر مطلق است به تمام عالمیان برسد، در این باره  سه پیامبر در این سوره معرفی شده‌اند؛ اولین نوح، دومین هود و سومین صالح. مختصری از زندگانی و مشقاتی که در این مورد، ۳ نبی متحمل شدند،  بیان گردید.

سه پیغمبر دیگر را ذکر می‌کند و واقعه‌شان را می‌آورد: ابراهیم، لوط و موسى می‌فرماید: عالم الغیب فقط الله تعالی است؛ این‌ها محض به خاطر ضد و عناد نمی‌پذیرند.

ایشان در ادامه به تشریح آیه‌ی فاستقم کما امرت پرداخت و به بخشی از زحمات و ثمرات ایمانی اصحاب اشاره نمود و اصحاب را معیار غیرت و مردانگی و تمسک به حق برای دیگر انسان‌ها قرار دانسته و فرمود: برای هر شخص مسلمانی لازمی است که زندگانی ایشان را الگوی خویش قرار دهد؛ زیرا صحابه درس مردانگی، عدالت، توحید و … می‌دهد؛ زندگی‌شان سراسر توحید و رضایت الهی است . کفر به قلبشان هیچ‌گاه راه پیدا نمی‌کرد؛ زیرا معلمشان خاتم النبیین بوده است.

مدیر مدرسه مدینة العلوم خاش در ادامه برای ترغیب جوانان واقعه‌ی اصحاب کهف را به میان آورده و شجاعت و ایستادگی آنان در مقابل دقیانوس ظالم، را به تصور کشیده و فرمود: آنان وقت بر حق و حقیقت پایداری نمودند، الله تعالی بر قلوب‌شان مهر رضایت خویش را زدند.
مولوی حسین حکیمی از فارغ‌التحصیلان سال‌های قبل عین العلوم در بخش بعدی مراسم به اجرای سرودی با مطلع «ای مسلمان خلایق حال دیگر کرده‌اند ××× از سر بی حرمتی معروف منکر کرده‌اند» پرداخت.

آقای مهندس هدایت الله میرمرادزهی نماینده‌ی مردم شریف سراوان، سیب‌وسوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی، سخنران بعدی مراسم بود. وی مدارس را کارخانه انسان‌سازی و محل علم و تربیت و سراوان را شهرستانی فرهنگی دانست و مقداری در مورد شرایط فرهنگی و علمای سراوان به ایراد سخن پرداخت.

مولانا نظرمحمد دیدگاه

مولانا نظرمحمد دیدگاه از علمای برجسته‌ی اهل‌سنت سخنران دیگر مراسم بود. ایشان پس از تلاوت آیه‌های: یَا أَیُّهَا النَّاسُ إِنْ کُنْتُمْ فِی شَکٍّ مِنْ دِینِی فَلَا أَعْبُدُ الَّذِینَ تَعْبُدُونَ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَلَکِنْ أَعْبُدُ اللَّهَ الَّذِی یَتَوَفَّاکُمْ وَأُمِرْتُ أَنْ أَکُونَ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ [یونس : ۱۰۴]

و «وَإِنْ یَمْسَسْکَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا کَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ» [الأنعام : ۱۷] به تبیین و تشریح آن‌ها پرداخت و گفت: ارائة الطریق وظیفه‌ی پیامبر صلى الله علیه وسلم است. اگر قلوب شما پر از بدعت، کفر و فسق باشد … اول قلبتان را پاک کنید؛ بر ایمان خود یقین کنید؛ بر مقتضای ایمان کاملاً عمل کنید. آیا ایمان همین است که فقط کلمه را به زبان بیاوریم؟ الله تعالی می‌فرمایند: إِنَّهُ مَنْ یُشْرِکْ بِاللَّهِ فَقَدْ حَرَّمَ اللَّهُ عَلَیْهِ الْجَنَّةَ [المائدة : ۷۲]

هر چه خواهی، از خدا خواه ای پسر! /××/  نیست در دست خلایق خیر و شر

پس اول باید عقیده‌ی خود را راست و راسخ کنیم: إِیَّاکَ نَعْبُدُ وَإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ [الفاتحة : ۵].

مسلمانی  که داند رمز دین را /××/  نساید  پیش غیر الله جبین را

جبین فقط در پیشگاه الله بر زمین سائیده می‌شود. امروز هیچ جایی، جای نجات نیست جز کشتی محمد رسول الله. بعضی می‌گویند: قرآن برای ما کافی است؛ نیازی به فقه نداریم. فقه، تفسیر حدیث است. مجتهدین با نوری که الله تعالی به آنان داده، مسایل فقهی را استنباط نموده‌اند. الله تعالی می‌فرمایند: وَمَا یَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْیٌ یُوحَى [النجم : ۳ ، ۴] حدیث پیامبر تفسیر قرآن است، همان‌گونه که فقه تفسیر حدیث است.

نماینده‌ی سابق مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: وجود علماء برای ما بسیار حیاتی است، علماء نور الهی‌اند من جمله‌ی آن‌ها مولانا محمدیوسف‌اند؛ باید قدر علمای خود را بدانیم. بیایید با هم متحد و متفق بشویم، متفرق نشویم؛ کسانی که امروزه تفرقه افکنی می‌کنند، دشمنان دین‌اند؛ یاران آمریکا هستند.

وی در بخش پایانی خود از نمایندگان مجلس و نیروهای انتظامی گله کرد و مسئولان را به رفع ناامنی، گرسنگی و بی‌کاری فرا خواند.

پس از مولانا دیدگاه، مولانا حافظ احمد گوهرکوهی به پشت تریبون آمد و با بیان بزرگی و عظمت الله، فرمود: ایشان صحبت‌هایشان را با تمسک با آیه‌ی مبارکه « ان الذین آمنو و عملو الصالحات اولئک هم خیر البریة الخ بیانات شیوای خود را آغاز کردند.

ایشان در ابتدای صحبت‌هایشان بزرگی و عظمت الله تعالی را بیان نمود و در ادامه به بیان شمه‌ای از محبت و دلسوزی پیامبر نسبت به امت پرداخت و گفت: حضرت شیخ الاسلام هم به این توصیه می‌نمایند که برای مردم نرم صحبت کنید، برای آن‌ها از نعمت‌های جنت بگوئید.

ایشان خاطرنشان کرد: جهالت‌های زمان جاهلیت ایام بعثت پیامبر، در زمان ما دوباره ظهور کرده است. دوباره کشتار و تعصب‌های قومیتی آغاز شده؛ در حالی که پیامبر صلى الله علیه وسلم با دعوت بلیغ‌شان تمام این عادات و تعصبات را نابود ساخت.
مولانا گوهرکوهی افزود: سرقت، ربا، نزول‌خواری، سود و خوردن مال یتیم همه‌ی این‌ها گناهشان بزرگ نیست؛ بلکه بزرگ‌ترین گناه فقط کفر و شرک است.

ایشان در ادامه به بیان توحید و وحدانیت الله پرداخت و فرمود: اگر در توحید و اخلاص خللی بیاید، انسان برای همیشه در جهنم می‌ماند؛ انسان اگر با دو صفت ایمان و اعمال مزین شود، مقام و منزلش از ملائکه هم بالاتر می رود: وَالْعَصْرِ إِنَّ الْإِنْسَانَ لَفِی خُسْرٍ [العصر : ۱ ، ۲].
حضرت یونس که در شکم ماهی ناله‌ی لَا إِلَهَ إِلَّا أَنْتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ [الأنبیاء : ۸۷] سرداد که ناله‌اش تا عرش رسید. این توحید است، فقط  الله تعالی  را خواندن، ثمره‌اش جنتی بودن است که برای همیشه در آن باقی می‌ماند؛ زیرا الله تعالی از اعمال خالصانه‌شان راضی می‌شود.

حجة الاسلام و المسلمین نوری، مسئول دفتر مقام معظم رهبری سراوان سخنران بعدی جلسه بود. وی در ابتدای سخنان ضمن تشکر از مسئولان برگزاری مراسم، مقداری از فضایل ماه رجب را گوش‌زد کرده، از علماء انتقاد کرد که چرا از فضائل ماه رجب چیزی نگفته‌اند!
ایشان فرازهایی از شمائل و سیرت پیامبر اسلام صلی الله علیه وسلم بیان کردند و از کسانی که فیلم توهین نسبت به شخصیت ایشان ساخته‌اند را محکوم کردند.

شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید

آخرین سخنرانی همایش دانش‌آموختگی طلاب عین العلوم گشت، حضرت شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید بود، ایشان در ابتدای سخنرانی خویش ضمن تشکر از مسئولان برگزاری جلسه، یادی از حضرت مولانا عبدالواحد نمودند و شمه‌ای از خدمات و زحمات فراوان ایشان در منطقه گشت و … را بیان کردند.

ایشان در ادامه به توضیح و تبین آیه‌ی یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا ادْخُلُوا فِی السِّلْمِ کَافَّةً وَلَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبِینٌ [البقرة : ۲۰۸] پرداختند و فرمودند: خداوند متعال همه‌ی بندگانش را در این آیه مورد خطاب قرار داده و به اسلام دعوت داده است.

خطاب‌های الله تعالى در قرآن، به تمام بندگان است. الله تعالی مؤمنان مورد خطاب قرار داده‌اند؛ الله تعالی دوستان خود را مورد خطاب قرار داده‌اند، دشمنان‌شان را مورد خطاب قرارنمی‌دهند؛ این لطف الهی‌ست.

الله تعالی می‌فرماید: شما ای مؤمنان کاملاً در اسلام داخل بشوید، این‌گونه نباشد که نام، نسب و… اسلامی باشد، ولی رفتار و روش‌تان اسلامی نباشد. باید به فرامین اسلامی چنگ بزنید، شما که ایمان آورده‌اید، این‌گونه نباشید که بعضی از احکام را قبول کنید و بعضی را قبول نکنید! همانند یهود و نصاری!

ایشان خاطر نشان کردند که ما آن‌گونه که از ما خواسته شده، نمی‌توانیم حق ایمان حق اسلام را اداء کنیم، ولی با وجود این، نباید در انجام اعمال کوتاهی کنیم؛ زیرا مسلمان به کسی می‌گویند که در مقابل الله تعالى تسلیم شده باشد.

بر نماز، زکات و تمام شئونات به طور کامل پایبند باشیم. رمضان نزدیک است دنبال چاره‌اند که چه طور از روز فرار کنند، به پزشکان مراجعه می‌کنند کلیه‌اش نارسایی ندارد معده‌اش خراب است روزه برایش مضر است این گونه نباشد، این اعمال نمی‌تواند مصیبت و بلا را از ما دور کنند، زلزله گشت هنوز دور نیست؛ بنگریم الله تعالى چگونه بندگانش را حفاظت کردند، کارشناسان دنیا را حیران و سرگردان کرد، اصلاً عقل‌شان قبول نمی‌کرد زلزله‌ای قریب به ۸ ریشتری هیچ تلفات و خساراتی در بر نداشته است.

ندای قرآن، ندای شیخ الاسلام نیست، ندای شیخ الحدیث نیست؛ ندای حق است، ای انسان! قرآن تو را صدا می‌زند مسلمان بر حق، واقعی و نمونه باش! رب العالمین تو را ندا می‌زند، چرا به ندایش لبیک نمی‌گویی؟ حج نمی‌روی، نماز ادا نمی‌کنی، روزه نمی‌گیری، حقوق مردم را رعایت نمی‌کنی؟

بدان مسلمان نخواهی بود تا مادامی که کاملا وارد اسلام نشدی، احترام پدر و مادر را نگه بدار: وَاخْفِضْ لَهُمَا جَنَاحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحْمَةِ [الإسراء : ۲۴]. حق خدا و حق مردم را رعایت کنید. اگر کسی تمام احکام را انجام دهد، جهاد، روزه و … و اما حق مردم را ادا نکند؛ الله تعالى اگر بخواهد از حق خود می‌گذرد، ولی از حق  مردم نمی‌گذرد، چگونه ولی خدا قرار بگیریم در حالی که حقوق مردم را ضایع می‌کنیم؟

ایشان در ادامه بیانات خویش افزودند: حقوق مردم را رعایت کنید حق یتیم را نخورید، عادل باشید؛ اگر توانایی و سرپرستی بر گروهی داشته باشید، اگر دو همسر داشته باشید، اما عدل را رعایت نکنید، ولی قرار نمی‌گیرید: اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى [المائدة : ۸].

مولانا عبدالحمید خاطر نشان کردند: نسبت به یک‌دیگر مرحمت داشته باشید، الله تعالی زنی فاجری را فقط به این خاطر که سگی را آب داد، بخشیدند؛ زن مؤمنه‌ای را به خاطر گربه‌ای که او را با گرسنه نگه‌داشتن، کشت، وارد جهنم کرد؛ این‌ها که حق حیوانات بود، پس مرحمت کردن به یک انسان چه جایگاهی دارد!

شیخ الاسلام خطاب به خواهران فرمودند: در خانه‌هایتان قرآن را تلاوت کنید، قرآن را به خواهران دیگر تعلیم بدهید؛ مبادا در خانه فرزند بالغ، در ادای نماز کاهلی کند.
مدیر دارالعلوم زاهدان در پایان با توجه به سخنان مولانا دیدگاه و حاج آقا نوری، چنین فیصله کردند که همه‌ی ملت ایران درجه یک قرار بگیرند و در امور اداری در کنار هم باشیم وحدت پایدار می‌شود؛ هیچ کس نمی‌نالد و اهل سنت هم آرزو دارند برای مرزهایشان کشته شوند، از آن‌ها دفاع کنند، شما سنی و شیعه را در کنار هم قرار دهید حرمت‌ها حفظ بشود، وحدت برپا شود، امنیت می‌آید.

امام جمعه اهل‌سنت زاهدان در آخر فرمودند: ما در انتخابات ریاست جمهوری به کسی رأی می‌دهیم و کسی را اصلح می‌دانیم که این توانایی را داشته باشد که تمام اقشار را شهروند درجه‌ی یک قرار بدهد.

شیخ الحدیث علامه سیدمحمدیوسف حسین‌پور نیز در سخنانی کوتاه از مهمانان و دست‌اندرکاران جلسه تقدیر و تشکر به عمل آورد.
پایان بخش مراسم دعاهای پر سوز و گداز حضرت شیخ الاسلام بود.

امسال، ۴۰ نفر از برادران توانستند دروس علوم دینی را به پایان برسانند و فارغ التحصیل شوند و ۱۱ نفر نیز از حفظ کلام الله مجید فارغ شدند. و در بخش خواهران نیز ۷ نفر از علوم دینی فارغ گشتند و دو نفر نیز موفق به حفظ کلام الله مجید شدند که در این مراسم بر سر فارغ التحصیلان دستار فضیلت نهاده شد و جوایزی نیز به حفاظ کلام الله داده شد.