شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید: مسئولان ارشد کشور «بی‌طرفانه» و «منصفانه» به این حادثه رسیدگی کنند شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز (۱۵ مهرماه ۱۴۰۱) در مراسم نماز جمعه زاهدان، با محکومیت شدید «جنایت جمعه خونین زاهدان»، خواستار «رسیدگی بی‌طرفانه و منصفانه» این حادثه و «مجازات شرعی و قانونی» تمام عاملان این حادثۀ خونین از سوی مسئولان ارشد کشور […]

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید:
مسئولان ارشد کشور «بی‌طرفانه» و «منصفانه» به این حادثه رسیدگی کنند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز (۱۵ مهرماه ۱۴۰۱) در مراسم نماز جمعه زاهدان، با محکومیت شدید «جنایت جمعه خونین زاهدان»، خواستار «رسیدگی بی‌طرفانه و منصفانه» این حادثه و «مجازات شرعی و قانونی» تمام عاملان این حادثۀ خونین از سوی مسئولان ارشد کشور شدند.
به گزارش سنت آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در این مراسم که با حضور پرشور و بی‌سابقۀ مردم برگزار شد، ابتدا به اتفاقات جمعه خونین زاهدان اشاره کردند و گفتند: جمعۀ گذشته که مردم برای ادای نماز آمادگی کردند و به مصلا آمدند، هیچ‌کسی گمان نمی‌کرد و اطلاع نداشت که قرار است چه اتفاقی رخ بدهد. مراسم نماز جمعه با آرامش برگزار شد و نمازگزاران داخل مصلا مشغول نماز سنت و نفل شدند و تعداد بسیار معدودی از جوانان به سمت کلانتری نزدیک مصلا رفتند و سنگ پرتاب کردند، اما علاوه بر این جوانان، هم به داخل محوطۀ مصلا و هم به سمت مردمی که در حال خروج از مصلا بوده‌ و به سمت منازل‌شان در حال حرکت بوده‌اند گلوله شلیک شده است.
مولانا عبدالحمید در ادامه گفتند: اتفاقی که در جمعۀ گذشته در مصلای زاهدان رخ داد بسیار سخت و تکان‌دهنده بود. مردم و نمازگزاران پریشان شده بودند که این تیرها از کجا و با چه هدفی به سمت‌شان شلیک می‌شود. در این حادثه بسیاری از مردم شهید و زخمی شدند. موضوعی که سبب نگرانی شده این است که اکثریت شهدا و مجروحان این حادثه از قسمت سر و سینه مورد هدف قرار گرفته‌اند، درحالی‌که این بر خلاف عرف و قوانین دنیاست و معمولا در ایران و سایر نقاط دنیا در اعتراضات از گاز اشک‌آور و دیگر راه‌ها استفاده می‌کنند و اگر در حالت اضطرای نیاز به تیراندازی بشود به قسمت‌های پایین بدن و پاها تیراندازی می‌شود. بنده در تعجبم آیا کسانی که این مردم را مورد هدف قرار دادند واقعاً ایرانی و هم‌وطن بوده‌اند؟ ما برادری اسلامی، ایرانی و خویشاوندی داریم؛ این افراد کدام برادری را با ما داشته‌اند که این کار را با ما کردند؟!
خطیب جمعه زاهدان حادثۀ خونین جمعه زاهدان را «جنایت» توصیف کرده، آن را به شدت محکوم کردند و گفتند: ما این جنایت را با شدت تمام محکوم می‌کنیم و خواستار رسیدگی به این موضوع هستیم. ما فقط به این قانع نیستیم که جان‌باختگان را «شهید» اعلام کنند، زیرا قرآن و حدیث این‌ها را شهید گفته است. خواستۀ علما، ریش‌سفیدان، معتمدین و عموم مردم که سبب تسلی جامعه می‌شود آن است که مسئولان ارشد کشوری ضمن اینکه این جنایت را محکوم کنند، واقعیت اتفاقی که در این حادثه رخ داده است را نیز به‌صورت بی‌طرفانه و دقیق بررسی کنند که این مردم به چه جرمی این‌طور مظلومانه کشته شدند.
ایشان تاکید کردند: خواستۀ دیگر عموم مردم از مسئولان کشور آن است که کسانی که به سمت مردم و نمازگزاران آتش گشوده‌اند و کسانی که به این مأمورین دستور داده‌اند به دقت شناسایی شده و کسانی که مرتکب این جنایت شده‌اند دارای هر مقامی و به هر جایی که وصل هستند باید به پای میز محاکمه کشانده شده و به مجازات شرعی و قانونی خودشان برسند تا در آینده مردم در شهر و استان احساس امنیت کنند. حاکمیت و دولت مسئول حفظ امنیت جان و مال و حیثیت مردم است. حاکمیت باید قانون را در حق کسانی که قانون را زیر پا گذاشتند و مرتکب ظلم شده‌اند اجرا کند.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه خاطرنشان ساختند: به وزیر محترم کشور و هیئتی که از طرف کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی به زاهدان آمده بود و همچنین به نمایندگان استان واقعیت اتفاق جمعۀ خونین زاهدان را شرح دادیم و بر این نکته نیز تاکید شد که خواستۀ عموم مردم آن است که مظلومیت مردمِ ما را اعلام کنند و ضمن بررسی قانونی این موضوع و مجازات عاملان، خسارت‌های جانی و مالی مردم از طرف دولت پرداخت شوند و افرادی که درپی این حادثه بازداشت شده‌اند هرچه سریعتر آزاد شوند؛ این سبب تسکین مردم می‌شود. ما هیچ‌ خواسته‌ای بالاتر از احقاق حق نداریم.

از ابراز همدردی مردم و انعکاس صادقانه اتفاق توسط بعضی رسانه‌ها تشکر می‌کنیم
از رسانۀ استانی و صداوسیما به شدت گلایه‌مندیم
امام‌جمعه زاهدان در بخش دیگری از سخنان‌شان اظهار داشتند: از همۀ مردم شریف ایران از قومیت‌های مختلف و مردم سایر کشورها که با مردمِ ما ابراز همدردی کردند و همچنین از رسانه‌هایی که جنایت زاهدان را بی‌طرفانه و صادقانه انعکاس دادند تشکر می‌کنیم. اما از رسانۀ استانی و صداوسیما به شدت گلایه‌مندیم. واقعا حیف است که ما این رسانه را «ملی» بگوییم.
ایشان افزودند: بسیاری تلاش کردند این حادثه را به «گروهک‌ها» و «تجزیه‌طلبان» منتسب کنند، اما بدانید که هیچ‌گاه حق مخفی نمی‌شود و خورشید برای همیشه پشت ابر نمی‌مانَد. بنده به جرأت می‌توانم بگویم که در این حادثه هم واقعیت ماجرا و هم مظلومیت مردم ما برای مسئولان و سایر اقشار مشخص شد. این اتفاق درواقع مردم ما را بیدار کرد که بدون هیچ ملاحظاتی باید حق و حقوق‌شان را بیان و مطالبه کنند.

مردم با «حفظ امنیت»، خواسته‌های خودشان را نیز «پیگیری» کنند
مولانا عبدالحمید در ادامه بر «حفظ امنیت» و «پیگیری این جنایت» تاکید کردند و گفتند: بعد از این حادثه با توجه به شناختی که از شرایط شهر و استان داریم که دوست و دشمن داریم، برای حفظ امنیت و حفظ برادری در استان و حفاظت از جان و مال مردمِ استان، همه را به حفظ آرامش و کنترل احساسات توصیه کردیم تا این قضیه ملوث نشود و کسانی که این حادثه را به‌وجود آورده‌اند نتوانند برای نجات خودشان موضوع و قضیه را تغییر بدهند.
ایشان خاطرنشان ساختند: استان سیستان‌وبلوچستان شرایط خودش را دارد. لذا تأکید بنده به همۀ مردم استان آن است که امنیت راه‌ها و شهرها حفظ بشود تا حق شهدا و مجروحین و مال‌باختگان این حادثه ضایع نشود. اگر استان گرفتار ناامنی بشود به شدت ضرر می‌کند. در روزهای اخیر که در شهر ناامنی ایجاد شد خسارت‌های مالی زیادی به مردم و بیت‌المال وارد شد. بسیاری از مغازه‌ها و پاساژها توسط افرادی که هویت‌شان مشخص نیست به آتش کشیده شد که مسئولان باید به این موضوع نیز رسیدگی کنند.
امام‌جمعه زاهدان گفتند: در مصلای زاهدان هیچ‌گاه حرف از تفرقه گفته نشده است که عقده‌ای نسبت به اینجا وجود داشته باشد، بلکه در این مکان خواسته‌ها و مشکلات مردم همراه با ارائه راهکار مطرح شده‌اند و اگر مسئولان و دست‌اندرکاران به این خواسته‌ها و راهکارها توجه می‌کردند امروز ما در کشور با این مشکلات مواجه نبودیم. علما، معتمدین، دانشگاهیان و اندیشمندان ما به امت واحده اعتقاد دارند و معتقدند همۀ مسلمانان دنیا باید با هم متحد و منسجم باشند. ما با تمام ایرانی‌ها احساس همبستگی وطنی می‌کنیم.

وحدت و انسجام طوایف استان حفظ شود
مولانا عبدالحمید به برگزاری نشست اخیر علما و سران طوایف در مسجد جامع مکی زاهدان اشاره کردند و گفتند: در جلسه‌ای که با حضور سران طوایف برگزار شد با توجه به اینکه فرصت این جلسه کم بود و نتوانستیم از همۀ سران طوایف دعوت به‌عمل بیاوریم عذرخواهی می‌کنیم.
ایشان در ادامه خاطرنشان ساختند: همۀ طوایف در حادثۀ اخیر شهید و مجروح داشته‌اند. اگر در یک طایفه فردی به گمان شما مرتکب اشتباه شده آن را به تمام طایفه نسبت ندهید. البته به شایعات توجه نکنید و اگر چیزی می‌شنوید در مورد آن تحقیق و بررسی کنید و وحدت و انسجام طوایف حفظ بشود.
ایشان با تاکید بر حفظ امنیت، گفتند: امروز امنیت مراسم نماز جمعه بخاطر وجود التهاب به خودِ مردم واگذار شده و هیچ مأموری وجود ندارد. لذا فرد فرد شما مسئول حفظ امنیت هستید.

هیچ حکومتی با ظلم پایدار نمی‌ماند
شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در بخش پایانی سخنان‌شان حکومت‌ها را به «اجرای عدالت» تاکید کردند و گفتند: حکومتداری و کشورداری فقط با عدالت امکان‌پذیر است. ظلم پایدار نیست و رفتنی‌ست و پایه‌ها را تخریب می‌کند.
ایشان افزودند: در انقلاب ۵۷ این شعار مطرح بود که «المُلک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم»؛ کشور با کفر باقی می‌ماند اما با ظلم باقی نمی‌ماند. لذا هر کسی در هر لباسی و به هر نامی- اسلام و غیراسلام- مرتکب ظلم بشود ناپایدار است و این حق و انصاف است که پایدار می‌ماند.

گفتنی‌ست؛ در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان پس از قرائت فاتحه و اخلاص و ایصال ثواب به شهدای جمعه خونین زاهدان و شهدای حادثۀ سال ۱۳۷۲ مسجد مکی، برای رفع درجات این شهدا دعا شد.