۱۳ آبان در کشور ما «روز مبارزه با استکبار جهانی» نام گرفته است ولی متأسفانه غالب ما از «استکبار درونی» خود غافلیم و در حالی خود گرفتار استکبار درون هستیم، شعار «مبارزه با استکبار جهانی» سر می‌دهیم! بنی‌اسرائیل زمانی که «مستضعف» و تحت ستم فرعونیان بودند، بر ایمان، حق‌گویی، حق‌طلبی و ستیز با ظلم […]

 

۱۳ آبان در کشور ما «روز مبارزه با استکبار جهانی» نام گرفته است ولی متأسفانه غالب ما از «استکبار درونی» خود غافلیم و در حالی خود گرفتار استکبار درون هستیم، شعار «مبارزه با استکبار جهانی» سر می‌دهیم!

بنی‌اسرائیل زمانی که «مستضعف» و تحت ستم فرعونیان بودند، بر ایمان، حق‌گویی، حق‌طلبی و ستیز با ظلم و ستم پای فشردند و «قوم برگزیده و محبوب خدا» شدند(بقره/۴۷ و ۱۲۲) ولی همینان وقتی با هلاک فرعونیان به وراثت و حکومت بر زمین رسیدند، مغرور شدند(آل عمران/۷۵) و استکبار (فاطر/۴۳-۴۲) و پیامبر کشی و ظلم و جبّاریت پیشه کردند به گونه‌ای که مورد غضب خدا قرار گرفتند(بقره/۶۱ و مائده/۷۰).

خداوند در توصیف اخلاق استکباری این قوم می‌فرماید: «وَ إِذا قيلَ لَهُمْ آمِنُوا بِما أَنْزَلَ اللَّهُ قالُوا نُؤْمِنُ بِما أُنْزِلَ عَلَيْنا وَ يَكْفُرُونَ بِما وَراءَهُ وَ هُوَ الْحَقُّ مُصَدِّقاً لِما مَعَهُم» (بقره/۹۱) (و چون به آنان گفته شود: «به آنچه خدا نازل كرده ايمان آوريد»، مى‏گويند: «ما فقط به آنچه بر [پيامبر] خودمان نازل شده ايمان مى‏آوريم.» و غير آن را – با آنكه [كاملا] حق و مؤيد همان چيزى است كه با آنان است – انكار مى‏كنند!)

در این ایام که اعتراضات مردم با برخوردهای تندی مواجه شده و هر روز شاهد این برخوردها با معترضان عصبانی که گاهی از جاده اعتدال خارج شده و مرتکب خشونت و ظلم هم می‌شوند، هستیم و به جای این که در جنب شناسایی، محاکمه و مجازات اغتشاشگران، از رفتارهای غلط و خشمگین کننده طرف مقابل که به طور طبیعی اعتراضات را به اغتشاش سوق می‌دهد، با قاطعیت جلوگیری شود، آنان را «پلیس نما»، «افراد ناشناس» و … معرفی کرده و از ادای وظیفه ذاتی شناسایی، معرفی، محاکمه و کیفر آنان شانه خالی می‌کنند.

علمای بزرگ سراسر کشور هم در مقابله با این برخوردهای خلاف قانون موضع صریح و قاطع نمی‌گیرند و با سستی و سکوت، اجازه داده‌اند دیگرانی در داخل و خارج از کشور «سردمدار» شوند و حالا که عالمی از اهل سنت بر برخورد خشن با مردم معترض شوریده و به صراحت موضع گرفته و از ستم و جباریت اظهار بیزاری کرده و خواهان اجرای عدل و داد شده، چون از اهل سنت است، به جای این که از او پشتیبانی کنیم، بر او معترضیم که …!

مگر به گفته خود رئیس پلیس در کلیپ‌های فراوان منتشر شده «پلیس‌نماها» مرتکب جرم و جنایت علیه مردم نمی‌شوند؟ مگر به اعتراف فرماندار خاش «افراد ناشناس» مردم را به گلوله نبسته‌اند؟ و مگر … ؛ پس چرا عالمان حوزه قم بر این ظلم‌ها اعتراض نمی‌کنند؟ چرا حکومت از مردم برای شناسایی، دستگیری و محاکمه این «پلیس نماها و افراد ناشناس مسلح» که بر مردم ستم می‌کنند و آنان را به خاک و خون می‌کشند، کمک نمی‌خواهد و اقدام نمی‎کند؟ چرا فقط کشته‌های مظلوم طلبه، بسیجی و نیروی انتظامی شهید قلمداد می‌شوند و صبح و شام رادیو و تلویزیون از مظلومیتشان[که مورد اقرار و تأیید همگان هم هست] سخن می‌گوید ولی جوان دختر و پسر معترضی که کشته می‌شوند، نباید مطرح شوند و سخنی از آنان گفته شود؟

آیا جز این است که ما هم گرفتار همان استکباری شده‌ایم که قوم بنی اسرائیل گرفتارش بود و حق را اگر به سود خودمان باشد و بر زبان خودمان جاری گردد، می‌پذیریم ولی اگر به سود خودمان نباشد و بر زبان خودمان جاری نگردد، با یقین بر حقانیتش، نمی‌پذیریم؟ بدانید که خداوند با هیچ قوم و گروهی خویشاوندی ندارد و ملاک در دادگاه عدل خداوند حق و تقوا است. آن کس که بر ظلمی بشورد، از هر دین و مذهب باشد، عند الله مأجور است و آن کس که سکوت یا تأیید پیشه کند، از هر دین و مذهب، نزد خدا محکوم است. خدایا ما را به حق به این سخن گویا کن: «رَبَّنَا آمَنَّا فَاكْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ وَ مَا لَنَا لاَ نُؤْمِنُ بِاللَّهِ وَ مَا جَاءَنَا مِنَ الْحَقِّ وَ نَطْمَعُ أَنْ يُدْخِلَنَا رَبُّنَا مَعَ الْقَوْمِ الصَّالِحِينَ»(مائده: ۸۴-۸۳)

 حجت‌الاسلام احمد حیدری

 

  • منبع خبر : انصاف‌نیوز