دومین نشست مدیران مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در سال تحصیلی جاری، صبح امروز شنبه (۱۴ ربیع‌الثانی ۱۴۴۹/ ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷)، به میزبانی حوزه علمیه جامعة‌الحرمین‌الشریفین چابهار برگزار شد. به گزارش سنت‌آنلاین، در ابتدای این نشست پس از تلاوت آیات کلام‌الله مجید، مولوی ‌عبدالحکیم سیدزاده، استاد حدیث عین‌العلوم گُشتِ سراوان، گزارش هیئت بازرسان مدارس را قرائت […]

نشست مدیران مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان برگزار شددومین نشست مدیران مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان در سال تحصیلی جاری، صبح امروز شنبه (۱۴ ربیع‌الثانی ۱۴۴۹/ ۱ دی‌ماه ۱۳۹۷)، به میزبانی حوزه علمیه جامعة‌الحرمین‌الشریفین چابهار برگزار شد.

به گزارش سنت‌آنلاین، در ابتدای این نشست پس از تلاوت آیات کلام‌الله مجید، مولوی ‌عبدالحکیم سیدزاده، استاد حدیث عین‌العلوم گُشتِ سراوان، گزارش هیئت بازرسان مدارس را قرائت کرد.

در ادامهٔ این نشست، موضوعات مختلفی از قبیل معافیت تحصیلی طلاب، برگزاری دوره‌های روش تدریس، زمان برگزاری امتحانات نهایی و زمان برگزاری همایش‌های دانش‌آموختگی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

با تصویب مدیران مدارس، امتحانات نهایی طلاب از شنبه ۱۶ رجب ۱۴۴۰ (۳ فروردین ۱۳۹۷) آغاز و ۲۵ رجب (۱۲ فروردین) به پایان می‌رسند.

مولانا عبدالحمید: «نشست‌های هم‌اندیشی علما» در شهرستان‌ها برگزار شوند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از این نشست با اشاره به مشکلات عصر جدید، خاطرنشان کردند: امروز جهان با انواع مشکلات و آفت‌ها مواجه است، تمام اینها از جانب خدا هشدار هستند که انسان‌ها باید به‌سوی خدا برگردند.

ایشان افزودند: قرآن هادی و راهنمای ماست. خداوند در قرآن ما را به «تقوا» و «اصلاح» دعوت می‌دهد. بر علما لازم است که برای اصلاح خود و جامعه تلاش کنند.

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه با اشاره به نقش علما در اصلاح جامعه اظهار داشتند: علما نمک جامعه هستند. مردم نگاه می‌کنند که علما چگونه عمل می‌کنند و براساس آن عمل می‌کنند. اگر خدای‌ناکرده علما دچار لغزش و اشتباه شوند، مردم هم دچار اشتباه می‌شوند.

ایشان در ادامه بر لزوم برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی میان علما تأکید کردند و گفتند: در تمام شهرها علما با یکدیگر نشست داشته باشند و در آنها برای فعالیت‌های خود فکر و برنامه‌ریزی کنند. تجربه نشان داده است هرجایی که علما با یکدیگر نشست دارند، مردم آنجا بیدارتر هستند؛ چنین نشست‌هایی خیلی مفید است.

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی سیستان‌وبلوچستان در ادامه خطاب به علما خاطرنشان کردند: پایبند اعمال شخصی باشیم، خود را محاسبه کنیم و خود را از غفلت دور نگه داریم. علما باید تضرع و زاری داشته باشند، اگر تضرع نباشد قساوت قلبی می‌آید.

ایشان در ادامه با تأکید بر لزوم آموزش صحیح قرآن اظهار داشتند: باید نسبت به آموزش قرآن بیشتر توجه شود. باید قرآن از همان ابتدا با اصول و تجوید به بچه‌ها آموزش داده شود. علما سعی کنند که آموزش قرآن را فراگیر و گسترده کنند، همه باید قرآن را بیاموزند، زیرا بدون قرآن اصلاح جامعه امکان‌پذیر نیست.

استقلال مدارس و مساجد باید حفظ شود

مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان بر لزوم حفظ آزادی‌های قانونی تأکید کردند و گفتند: استقلال مذهبی که قانون به ما داده باید حفظ شود، امور مدارس و مساجد به دست خود مردم و متولیان آنها باشند.

ایشان همچنین انتقال مشکلات مردم به مسئولین را یکی از وظایف علما عنوان کردند و گفتند: علما حق را با رعایت حکمت و تدبیر بیان کنند و با تعامل و مدارا مشکلات مردم را به مقامات برسانند.

مولانا عبدالرحمان چابهاری: تعلیم و آموزش قرآن را در اولویت فعالیت‌ها قرار دهیم

شیخ‌الحدیث مولانا عبدالرحمن چابهاری نیز در بخشی از نشست مدیران مدارس دینی اهل‌سنت، ضمن خیرمقدم به مهمان این نشست، جایگاه علما را «خطیر» و «مهم» توصیف کردند و گفتند: علما برای خدمت به دین باید بیشتر تلاش کنند. هراندازه در مسیر دین خدمت کنیم، کم است.

مولانا چابهاری در ادامه افزودند: تعلیم و آموزش قرآن را باید در اولویت قرار دهیم، زیرا این کار فضایل بسیار بزرگی دارد.

مدیر جامعة‌الحرمین‌الشریفین چابهار در پایان سخنان‌شان بر لزوم برگزاری درس ترجمه قرآن در مساجد تأکید کردند.

منبع: سنی‌آنلاین