نوروز هیچ ربطی به اسلام ندارد و اصلا عید نیست؛ عید از عود؛ یعنی بازگشت به سوی پروردگار گرفته شده و فقط بر روزهای اسلامی اطلاق می‌گردد، اسلام آیین و جشن‌های هیچ ملتی را به عنوان “عید” قبول نمی‌کند. اگر کسی نوروز را یک جشن ملی باستانی می‌داند که از نیاکانش رسیده و آن را […]

نوروز هیچ ربطی به اسلام نداردنوروز هیچ ربطی به اسلام ندارد و اصلا عید نیست؛ عید از عود؛ یعنی بازگشت به سوی پروردگار گرفته شده و فقط بر روزهای اسلامی اطلاق می‌گردد، اسلام آیین و جشن‌های هیچ ملتی را به عنوان “عید” قبول نمی‌کند.

اگر کسی نوروز را یک جشن ملی باستانی می‌داند که از نیاکانش رسیده و آن را به اسلام نمی‌چسباند، بحثش جداست، ولی چسباندن آن به اسلام و تشویق کردن مسلمانان به گرامیداشت آن، جفای بزرگی است و اسلام اینگونه افکار را به شدت رد می‌کند.

حضرت شیخ الحدیث مولانا حسین‌پور – رحمه الله- همیشه می‌فرمود: «جشن‌های اسلامی همان‌هایی هستند که در آنها روح شادمان می‌شود، بر خلاف جشن‌های دنیوی که بهرۂ آنها فقط از آنِ جسم است.»

بنا به قول حضرات سیدنا عمر و سیدنا علی – رضی الله عنهما- همه روزهای خدا نوروزاند؛ یعنی هر روزی که در آن معنویت انسان – بر اثر نماز، تلاوت، ذکر و… – بیشتر شود، آن روز “عید” است و روز فرحت و سُرور که باید نسبت به این معنویت و رحمت و فضل الهی شادمان باشد.

نویسنده: زبیر حسین‌پور