برخی بر من خرده می‌گیرند که چرا جامعهٔ اهل سنت را به حضور پرشور در پای صندوق‌های رای تشویق می‌کنی و تاکید هم داری که به گزینهٔ اصولگرا رای بدهند؟ در جواب این دوستان باید عرض کنم که بنده معتقدم اگر اهل سنت به عنوان ایرانیان معتقد و متعهد می‌خواهند در چهارچوب قانون مطالبه‌گر حقوق […]

برخی بر من خرده می‌گیرند که چرا جامعهٔ اهل سنت را به حضور پرشور در پای صندوق‌های رای تشویق می‌کنی و تاکید هم داری که به گزینهٔ اصولگرا رای بدهند؟

در جواب این دوستان باید عرض کنم که بنده معتقدم اگر اهل سنت به عنوان ایرانیان معتقد و متعهد می‌خواهند در چهارچوب قانون مطالبه‌گر حقوق حقهٔ خود باشند، شرط اول بازی در شطرنج سیاست هر نظام و کشوری کنش سیاسی و شرکت در انتخابات است.

اگر ما ادعای مطالبه‌گری و طلب حقوق خود را در نظام جمهوری اسلامی به عنوان شهروندان ایرانی با حقوق مشخص و تایید شده داریم، شرط لازم برای آن التزام به قواعد بازی از جمله حضور در انتخابات است.

پس باید در پای صندوق‌های رای حضوری چشم‌گیر داشته باشیم تا بتوانیم با دست پر مطالبه‌گری کنیم.

اینکه برخی‌ها به دلیل عدم تحقق حقوق و یا دلسردی از دولت‌ها مردم را از صندوق‌های رای رویگردان می‌کنند، با هیچ منطق سیاسی و محک عقلی همخوانی نداشته و اصولا نمی‌شود در زمینی بازی کرد و ادعای حق نمود که به قواعد آن بازی و زمین پایبند نبود.

لذا به نظر بنده نفس حضور در انتخابات یک اصل در بازی سیاسی و دروازه‌ای رو به طریق مطالبه‌گری ماست و آن را یک امر لازم و حتمی می‌دانم.

اما در پاسخ به کسانی که می‌گویند چرا رای را به سمت سبد اصولگراها هدایت می‌کنی؟

باید عرض کنم که جامعهٔ اهل سنت با تقدیم بیش از دوازده هزار شهید، دهها هزار ایثارگر در راه همراهی با نظام و پایداری ایران اسلامی دارای نقش ویژه و تاثیرگذاری در دوام و قوام نظام جمهوری اسلامی است و راه مطالبه حقوق قانونی خود را در همین چهارچوب می‌بیند.

اصول قانون اساسی، نظرات ارزشمند حضرت امام (ره)، بیانات و دستورات راهگشای مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص وحدت و حقوق اهل سنت راه مطالبه‌گری ما را باز و حق دانسته و تایید نموده‌اند.

لذا ما این مسیر را برای خود باز دیده و عقل سیاسی حکم می‌کند که با اتخاذ راهبردهای سیاسی انتخاباتی در تعامل با نامزدهای ریاست جمهوری پویاتر عمل کنیم.

بر همین اساس جویای راه مطمئن و مسیر درست برای مطالبهٔ حقوق خود بوده و هستیم.

تجارب انتخاباتی گذشته بیانگر این موضوع بوده که عموماً جامعه اهل سنت متأثر از چند فاکتور با نامزد مورد تایید جناح اصلاح طلب همراه بوده و به امید تحقق شعارها و وعده های آنها آرای چند میلیونی خود را به سبد آنها سرازیر کرده‌اند.

اما در عمل آنچه که تحقق یافت، با حق و سهم واقعی جامعهٔ اهل سنت فرسنگ‌ها فاصله داشت و می‌توان گفت که عمده مطالبات در همان شعارها فریز شدند و گامهای مؤثری برداشته نشد.

در واقع چند دوره همراهی با اصلاح‌طلبان نتیجهٔ مشخص و خروجی آن‌چنانی برای ما نداشته است.

پس عقل سیاسی و اجماع فکری بیانگر این موضوع است که وقتی یک تاکتیک جواب نداد و یا اتخاذ یک تصمیم نتیجه‌ای در بر نداشته، باید تاکتیک را عوض کرد.

برخی‌ها می‌گویند که باید زمین بازی را ترک کرد؛ چون نتیجه نمی‌گیریم، ولی معتقدم که ترک زمین بازی راه پیگیری مطالبات را به بن بست برده و در واقع دچار خودحذفی می‌شویم و این برای ما یک امر مذموم سیاسی است.

بلکه قاعدتاً باید راهبرد را تغییر داد و با جابه‌جایی تاکتیک‌ها بازی هوشمندانه‌تری کرد.

یعنی وقتی اصلاح طلبان نمی‌توانند و یا نمی‌خواهند به وعده‌ها و امیدهای ما جامهٔ عمل بپوشانند، پس باید وارد تعامل جدیدی شد.

یعنی مسیر جدیدی را باز کرده و با تعامل سیاسی و یا نگاهی نو به انتخابات، هوشمندانه‌تر از قبل عمل کرد. عرصهٔ سیاست عرصهٔ سخت و واقعی است و ما نباید بر اساس وعده‌ها پیش برویم. تجارب سالهای اخیر مشخص کرده است که کلید مطالبات ما در سبد اصلاح طلبان یافت نمی‌شود و در واقع نسخهٔ ما در دست این جناح نیست. اصلاح طلبان با ما فقط همدردی می‌کنند و هیچ ابزاری برای تحقق مطالبات اهل سنت ندارند.

به نظر بنده تعامل سازنده با اصولگرایان و نیز گشایش گفتمان متقابل با آنها می‌تواند به نفع هر دو طرف باشد. بدون تعارف، اصولگرایان از قدرت بیشتری برای پاسخگویی به مطالبات ما برخوردارند و ما هم از آرای بالایی برای پیروزی آنها در انتخابات بهره‌مندیم. لکن اتخاذ تاکتیک جدید را منطقی می‌دانم و بر آن تاکید می‌کنم.

پیشنهاد می‌کنم این دوره تعامل با اصولگرایان را در پهنهٔ سیاست امتحان کنیم. آن هم اصولگرایی با تعامل و البته نفوذ و قدرت بالا که بتواند بر وعده‌های خود به ما جامهٔ عمل بپوشاند. با توجه به تعامل مطلوب و نیز ارتباطات وسیع #آیت_الله_رئیسی در سالهای گذشته با جامعهٔ اهل سنت، ایشان را گزینه قابل اتکا و مورد اعتمادی در این انتخابات می‌بینم. لذا از همهٔ بزرگان، علماء معزز، نخبگان فکری و فعالین مدنی اهل سنت ایران می‌خواهم که با همراهی پرشور، فعال و مسئولانه با آقای #رئیسی باب جدیدی را برای تداوم مطالبه‌گری حقوق قانونی خود برداریم./سنت‌آنلاین

✍🏻 سید علاءالدین حیدری/ فعال مدنی اهل سنت