🔹 چرخش سیاسی بخش قابل توجهی از جامعه اهل‌سنت در عرصۀ سیاسی از جناح «اصلاح‌طلبان» به سمت جناح «اصولگرایان» در سیزدهمین دورۀ انتخابات ریاست‌جمهوری ظاهرا موجبات تعجب و بعضا انتقاد و اعتراض برخی از سیاسیون و دیگر اقشار جامعه را در پی داشته است، درحالی‌که این‌گونه چرخش‌های سیاسی، مخصوصا وقتی منافع مدنظر از طریق حمایت‌های […]

🔹 چرخش سیاسی بخش قابل توجهی از جامعه اهل‌سنت در عرصۀ سیاسی از جناح «اصلاح‌طلبان» به سمت جناح «اصولگرایان» در سیزدهمین دورۀ انتخابات ریاست‌جمهوری ظاهرا موجبات تعجب و بعضا انتقاد و اعتراض برخی از سیاسیون و دیگر اقشار جامعه را در پی داشته است، درحالی‌که این‌گونه چرخش‌های سیاسی، مخصوصا وقتی منافع مدنظر از طریق حمایت‌های قبلی متحقق نشوند، امری عادی، رایج و البته معقولانه و منطقی‌ در جهان است.

🔹ضمن اینکه با توجه به عملکرد ضعیف اصلاح‌طلبان در رسیدگی به مشکلات اهل‌سنت و تحقق خواسته‌های آنها در طول دوران زمامداری این جناح به‌ویژه در هشت سال سکانداری دولت «تدبیر و امید»، چرخش سیاسی جامعۀ اهل‌سنت از اصلاح‌طلبان به سمت اصولگرایان چندان دور از انتظار نبود، چنان‌که شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در گفت‌وگو با روزنامۀ «شهروند» (چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶) به این موضوع اشاره کرده و در این‌خصوص به اصلاح‌طلبان هشدار داده بودند.

🔸مولانا عبدالحمید در بخشی از مصاحبه با روزنامۀ شهروند خاطرنشان کرده بودند: «اهل سنت در گذشته از اصلاح‌طلبان حمایت کردند، به این امید که در جامعه تحول به وجود بیاید و اصلاح صورت گیرد، چون از نام اصلاح‌طلبان آشکار است که دنبال اصلاح و بازسازی جامعه هستند. در دو دوره ریاست‌جمهوری دکتر روحانی هم در حد وسیع حمایت کردند. در دور دوم، اهل سنت خیلی هماهنگ در صحنه آمدند.»

🔸امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامۀ این گفت‌وگو که در آغاز دولت دوازدهم انجام شده است، به صراحت گفته بودند که «اهل سنت وابسته به هیچ جریانی در کشور نیستند» ایشان تصریح کرده بودند: «از طرف اصولگرایان مراجعه شد که شما این چند دوره اصلاح‌طلبان را تجربه کردید و برای شما کاری نکردند، این‌بار اصولگرایان را تجربه کنید و ببینید آنها برای شما چه کاری انجام می‌دهند. ما هم گفتیم که اهل سنت وابسته به هیچ جریانی در کشور نیستند. اول فکر می‌کنیم که چه کسانی به نفع کل کشور هستند و دوم این‌که چه کسی به منافع اهل سنت که دچار تبعیض و محرومیت هستند، نزدیک است؛ یعنی اول منافع ملی و بعد منافع اهل سنت. ما آن زمان این موضوع را گفتیم و اگر اصولگرایان قول همکاری می‌دادند، ما چرخش می‌کردیم؛ گر چه ممکن است این چرخش برای ما مضرات داشته باشد ولی ما هم به دنبال منافع ملی و منافع جامعه خودمان هستیم. الان هم حرف ما همین است و اگر بدانیم اصولگرایان برنامه‌شان خوب است، در انتخابات آینده این امکان وجود دارد که از آنها حمایت کنیم.»

🔺گفتنی‌ست؛ مولانا عبدالحمید این اظهارات را در ابتدای دور دوم دولت تدبیر و امید و بعد از برآورده‌نشدن خواسته‌ها و مطالبات قانونی جامعۀ اهل‌سنت درخصوص بکارگیری شایستگان اهل‌سنت در پست‌های مدیریتی کلان همچون: وزیر، معاون وزیر، استاندار و… بیان داشته‌اند. / سنى‌آنلاين