کشورها و نهادهای عربی از تصویب پیش‌نویس قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که خواستار عضویت کامل فلسطین و اعطای برخی حقوق جدید است، استقبال کردند.

کشورهای عربی از تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد در مورد فلسطین استقبال کردند

 

فلسطین، قطر، کویت، عمان، عراق و پارلمان عربی با انتشار بیانیه‌ای از تصویب پیش‌نویس قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که خواستار عضویت کامل فلسطین و اعطای برخی حقوق جدید است، استقبال کردند.

به گزارش خبرگزاری فلسطینی «وفا»، محمود عباس، رئیس‌ دولت فلسطین اعلام کرد که تصمیم مورد بحث مطابق با قوانین بین‌المللی است و به اجماع بین المللی اشاره می‌کند که جنایات اسرائیل و نقض جدی مشروعیت بین‌المللی باید منزوی شود.

عباس تصریح کرد: بر اساس این تصمیم، فلسطین به تلاش‌های خود برای عضویت کامل در سازمان ملل ادامه می‌دهد و از کشورهایی که هنوز کشور فلسطین را به رسمیت نشناخته‌اند، در این راستا دعوت خواهیم کرد.

عباس با بیان اینکه تصمیم مورد بحث از تلاش‌های فلسطین برای رای‌گیری مجدد برای عضویت کامل این کشور در شورای امنیت حمایت می‌کند، از دولت آمریکا خواست حمایت خود از اسرائیل را کنار به خواست کشورها احترام بگذارد و به عضویت کامل فلسطین رای دهد.

 فلسطین

وزارت امور خارجه فلسطین طی بیانیه‌ای اعلام کرد که رای‌گیری و اجماع بین‌المللی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که حق عضویت کامل فلسطین را با اکثریت قاطع تایید کرد، مورد استقبال قرار گرفت.

 قطر

از سوی دیگر، وزارت امور خارجه قطر طی بیانیه‌ای این تصمیم را «تاریخی» توصیف و خاطرنشان کرد که رای مثبت ۱۴۳ کشور به معنای به رسمیت شناختن حقوق طبیعی، قانونی و تاریخی مردم فلسطین در سطح بین‌المللی است.

‌ کویت

در بیانیه وزارت امور خارجه کویت نیز از جامعه بین‌المللی خواسته شد تا «مسئولیت قانونی و تاریخی خود را برای یافتن راه حل عادلانه و پایدار برای مسئله فلسطین، حمایت از مردم فلسطین و حمایت از حق مشروع آنها برای ایجاد کشور مستقل خود به عهده بگیرد.»

عمان

دولت عمان با استقبال از این تصمیم، با انتشار بیانیه اعلام کرد که پذیرش این تصمیم در مجمع عمومی سازمان ملل به این معناست که جهان از شورای امنیت این سازمان خواسته است «کشور فلسطین را به رسمیت بشناسد».

عراق

وزارت امور خارجه عراق هم طی بیانیه‌ای اعلام کرد که رای “آری” ۱۴۳ کشور در مقابل ۹ رای رد و ۲۵ رای ممتنع، «عظمت» حمایت‌های بین‌المللی از مردم فلسطین را برای به دست آوردن حقوق مشروع آنها نشان می‌دهد.

در این بیانیه آمده است که این تصمیم «تاریخی» اولین گام برای بازپس گیری حقوق فلسطینیان و دستیابی به صلح در منطقه است.

عادل بن عبدالرحمن العسومی رئیس پارلمان عربی در بیانیه خود خاطرنشان کرد که این تصمیم که با اکثریت قاطع اتخاذ شده است، منعکس کننده اجماع در مورد عادلانه بودن موضوع فلسطین است و از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا درخواست دولت فلسطین را برای عضویت کامل در سازمان ملل به صورت بی طرفانه و مثبت ارزیابی کند.

گفتنی است، مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته پیش‌نویس قطعنامه‌ای که خواستار عضویت کامل فلسطین و اعطای برخی حقوق جدید است را تصویب کرد.

  • منبع خبر : خبرگزاری آنادولو