یکی از مراکز آموزشی دینی در موریتانی پلمب شد

دسته: مسلمانان جهان
بدون دیدگاه
شنبه - 29 سپتامبر 2018

«مركز تكوين‌العلماء (مرکز تربیت علما)» یکی از مراکز دینی مشهور در موریتانی، توسط نیروهای امنیتی این کشور پلمب شد.

به گزارش سنت‌آنلاین، سنی‌آنلاین به نقل از منابع عربی‌زبان نوشت: خودروهای پلیس و نیروهای امنیتی موریتانی با محاصرۀ ساختمان «مركز تكوين‌العلماء»، طلاب را اخراج و پس از پلمب آن، هرگونه فعالیت دینی در این مرکز آموزشی دینی را به اتهام «ارتباط با احزاب و گروه‌های سیاسی» ممنوع کرد.

شیخ محمد حسن ولد الددو، رئیس مرکز تکوین‌العلماء، با رد اتهامات وارده علیه این مرکز و مسئولین آن، اقدام نیروهای امنیتی را «تصرف غیرقانونی» دانست.

وی در گفت‌وگو با سایت خبری «عربی‌پوست» خاطرنشان کرد: مرکز تکوین‌العلماء همچون سایر مراکز دینی در موریتانی به آموزش علوم اسلامی مشغول است. در این مرکز ۴۵ تن از علمای برجسته موریتانی مشغول تدریس و بیش از ۵۰۰ طلبه برادر و خواهر از کشورهای مختلف به تحصیل مشغول هستند.

رئیس مرکز تکوین‌العلماء تصریح کرد: «فعالیت این مرکز در آموزش شریعت اسلام خلاصه می‌شود و سالانه مسابقاتی بین حافظان قرآن و علاقه‌مندان به علوم دینی برگزار می‌کند و هیچ‌گونه فعالیت سیاسی نداشته و ارتباطی هم با هیچ دولت، حزب و سازمان ندارد.»

شیخ محمد حسن ولد الددو، اقدام علیه این مرکز علمی آموزشی را با فعالیت‌های انتخاباتی در موریتانی مرتبط دانست و گفت: در این بازۀ زمانی که موضوع انتخابات در کشور مطرح است، رئیس‌جمهور موریتانی می‌خواهد از طریق متهم کردن مراکز اسلامی به اتهامات نادرست بهره‌برداری سیاسی کرده و به اهداف سیاسی خود برسد.

انتقاد و محکومیت شدید اتحادیه‌ها

تعطیلی مرکز تکوین‌العلماء با انتقاد و محکومیت شدید اتحادیه‌ها، سازمان‌ها و مراکز اسلامی مشهور جهان اسلام مواجه شده است. اتحادیه جهانی علمای مسلمان، رابطۀ علمای اهل‌سنت، جمعیت عالی علوم و تربیت الجزائر، هیئت علمای فلسطین در خارج، هیئت علمی عدل و احسان مراکش و جماعت عبادالرحمان سنگال در بیانیه‌های جداگانه به این موضوع واکنش نشان داده و ضمن محکوم کردن این اقدام دولت موریتانی، خواستار رفع پلمب این مرکز علمی شدند.

گفتنی‌ست موریتانی کشوری در شمال غربی آفریقا به پایتختی “نواکشوت” است. زبان رسمی این کشور عربی و نزدیک به صد در صد مردم آن را مسلمانان اهل‌سنت تشکیل می‌دهند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1222 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۷۲
برچسب ها:
دیدگاه ها