مولانا عبدالحمید: امارات در تصمیم خود برای برقراری رابطه با اسرائیل تجدیدنظر کند شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز در فرازی از سخنا‌ن‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان (۳۱ مرداد ۱۳۹۹) به تصمیم امارات متحده عربی در خصوص برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل اشاره کردند و از این کشور اسلامی خواستند که در این تصمیم تجدیدنظر کند. […]

مولانا عبدالحمید:
امارات در تصمیم خود برای برقراری رابطه با اسرائیل تجدیدنظر کند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید امروز در فرازی از سخنا‌ن‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان (۳۱ مرداد ۱۳۹۹) به تصمیم امارات متحده عربی در خصوص برقراری روابط دیپلماتیک با اسرائیل اشاره کردند و از این کشور اسلامی خواستند که در این تصمیم تجدیدنظر کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: ایجاد روابط دیپلماتیک امارات با اسرائیل یکی از اتفاقاتی بود که جنجال سیاسی بزرگی در جهان به‌پا کرد.
ایشان ادامه دادند: اینکه اسرائیل و آمریکا «معاملۀ قرن» را که یک معاملۀ ظالمانه است، تعلیق بکنند برای برقراری ارتباط کشورهای اسلامی با اسرائیل کافی نیست، بلکه هر زمان که اسرائیل از سرزمین‌های اشغالی عقب‌نشینی کند و حکومت مستقل فلسطینی‌ها را به رسمیت بشناسد و صلح عادلانه برقرار شود، آن‌زمان کشورهای اسلامی با یکدیگر مشورت می‌کنند و در مورد برقراری ارتباط با اسرائیل تصمیم می‌گیرند.
امام‌جمعه زاهدان تاکید کردند: در شرایط کنونی که هنوز سرنوشت تعلیق معاملۀ قرن معلوم نیست، برقراری رابطه با اسرائیل برای هیچکدام از کشورهای اسلامی مناسب نیست، بلکه همۀ دولت‌ها و کشورهای اسلامی باید فعلا از رابطه با اسرائیل اجتناب کنند، زیرا هیچ اطمینانی به اسرائیل نیست و اسرائیل هیچگاه به وعده‌هایی که داده عمل نکرده است.
ایشان در ادامه افزودند: ده‌ها سال است که مردم فلسطین برای دفاع از حق و سرزمین خودشان مبارزه می‌کنند و کشته می‌شوند، اما اسرائیل حاضر نیست با فلسطینی‌ها به میز مذاکره بنشیند و حرف آنان را قبول کند.
مولانا عبدالحمید تصریح کردند: امیدواریم مسئولان امارات متحدۀ عربی در تصمیم خود مبنی بر برقراری رابطه با اسرائیل تجدیدنظر کنند.

 اختلاف کشورهای اسلامی سبب سوق‌یافتن این کشورها به دامان اشغالگران شده است

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامه از اختلافات موجود بین کشورهای اسلامی اظهار تأسف کردند و گفتند: متاسفانه امروز کشورهای اسلامی با یکدیگر اختلاف دارند و به تهدیدی علیه یکدیگر تبدیل شده‌اند، سران کشورهای اسلامی نمی‌توانند کنار هم بنشینند و سازمان همکاری اسلامی هم در این زمینه هیچ فعالیتی نداشته و ناکام بوده است، همۀ این‌ها سبب می‌شوند که کشورهای اسلامی به دامان مستکبران و اشغالگران سوق پیدا کنند.
ایشان خاطرنشان کردند: کشورهای اسلامی مشترکات بسیار زیادی با هم دارند و سرزمین فلسطین به‌ویژه بیت‌المقدس به همۀ مسلمانان تعلق دارد. سران این کشورها باید با هم متحد می‌شدند، اما متاسفانه دشمنان در بین کشورهای اسلامی اختلاف و بدبینی ایجاد کرده‌اند و دولت‌های بزرگ دنیا با این ادعا که ما شما را از توطئۀ فلان کشور نجات می‌دهیم، وارد کشورهای اسلامی شده و منابع ملی این کشورها را به تاراج می‌برند و سهم‌خواهی و امر و نهی می‌کنند.
خطیب جمعه زاهدان اظهار داشتند: تفرقه و اختلاف و جنگ‌های قومی و مذهبی بین کشورهای اسلامی سبب شده است که منافع اسلام و مسلمانان به خطر بیفتد و ضربه ببیند. لذا مسلمانان و سران کشورهای اسلامی باید زیاده‌خواهی را ترک کنند و مسائل و مشکلات این کشورها را با مذاکره و گفتمان حل‌وفصل نمایند تا ملت فلسطین و سایر کشورهای اسلامی بیشتر از این ضربه نخورند.
ایشان گفتند: اختلاف و تفرقۀ کشورهای اسلامی دلیل تمام ظلم‌هایی است که امروز در حق اقلیت‌های مسلمان در سراسر دنیا صورت می‌گیرند. اگر این اختلافات نمی‌بود امروز مسلمانان در نقاط مختلف دنیا شکنجه نمی‌شدند و تحت ظلم نبودند.
مولانا عبدالحمید تاکید کردند: اختلاف و تفرقه سبب شده است که مسلمانان در دفاع از یکدیگر و تحقق آزادی فلسطین و بیت‌المقدس ناکام بمانند و به عزت و حیثیت مسلمانان ضربه وارد شود.