شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان، با اشاره به تحریم‌های موجود و مشکلات شدید اقتصادی مردم، انسداد مرزها را در این شرایط «غیرقابل توجیه» دانستند. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم خاطرنشان کردند: در شرایط کنونی که کشور […]

ایجاد ناامنی به ضرر مردم استان و به نفع دشمنان ماستشیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان، با اشاره به تحریم‌های موجود و مشکلات شدید اقتصادی مردم، انسداد مرزها را در این شرایط «غیرقابل توجیه» دانستند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه زاهدان، مولانا عبدالحمید در این مراسم خاطرنشان کردند: در شرایط کنونی که کشور با تحریم مواجه است و مردم نیز با مشکلات اقتصادی شدید دست‌وپنجه نرم می‌کنند، بستن مرزها هیچ توجیهی ندارد. مرزها باید باز باشند تا مردم از طریق تجارت و مبادلۀ کالا به امرار معاش مشغول شوند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه خواستار واگذاری تجارت‌های مرزی به مردم شدند و گفتند: بعضی از تجارت‌های مرزی مانند خرید‌وفروش سوخت و سایر معاملات مرزی نباید در اختیار و انحصار ارگان‌ها باشند، بلکه باید این معاملات را مردم انجام دهند تا بتوانند منبع درآمدی برای خودشان داشته باشند و زندگی‌شان را اداره کنند.

ایشان در ادامه خاطرنشان کردند: ما در گذشته هم این موضوع را بارها مطرح کرده‌ایم و اکنون هم تاکید می‌کنیم که مسئولین امر باید برای اشتغال مردم چاره‌ای جدی بیندیشند. مجریان قانون باید شرایط را درنظر بگیرند و به‌جای سختگیری‌های غیرضروری، برای تسهیل در امرار معاش مردم راه قانونی پیدا کنند.

خطیب جمعه زاهدان مسئولین را بر لزوم «حمایت از کشاورزان» توصیه کردند و گفتند: اگرچه استان به‌خاطر مشکل قحط و خشکسالی با مشکل کم‌آبی مواجه است، اما باوجوداین کشاورزانی که با همین آب محدود و اندک مشغول هستند باید از سوی مسئولین مربوطه حمایت شوند تا بتوانند کشاورزی خودشان را گسترش دهند و از این طریق هم خودشان امرار معاش کنند و هم برای چندین نفر شغل ایجاد نمایند.

جوانان دنبال فراگیری شغل و حرفه باشند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در این بخش از سخنان‌شان مردم را نیز به «معاملات شرعی و قانونی» و «کسب روزی حلال» توصیه کردند و اظهار داشتند: هر کدام از ما در هر زمینه‌ای که توانایی دارد باید برای مردم ایجاد شغل کند و مردم را به امرار معاش از راه‌های شرعی و حلال تشویق کند. زنان در منازل‌شان صنایع دستی تولید و به بازار عرضه کنند.

ایشان در ادامه به فعالیت‌های «کانون فنی و حرفه‌ای» در سیستان‌وبلوچستان اشاره کردند و گفتند: کانون فنی و حرفه‌ای که در کشور و استان فعالیت می‌کند وظیفۀ بسیار مهمی بر عهده دارد. این کانون باید با برگزاری «کارگاه‌های آموزشی» به جوانان ما اعم از مرد و زن کارها و حرفه‌های مختلف را آموزش بدهد و جوانان عزیز نیز باید از این برنامه‌ها استقبال کنند.

امام‌جمعه زاهدان بر حمایت‌های مردمی از کانون فنی و حرفه‌ای توصیه کردند و گفتند: بنده از شما مردم عزیز می‌خواهم که با کمک مالی یا قراردادن کارگاه در اختیار کانون فنی و حرفه‌ای از برنامه‌های این کانون حمایت کنید تا جوانان ما شغل بیاموزند و از معضل «بیکاری» نجات پیدا کنند.