شیخ سید عبدالباعث قتالی امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس، ایران از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده است که حرمت و حقوق هر یک از آنها باید محترم شمرده شود، اما نباید به بهانه قومیت یا مذهب یا هر عنوان دیگر به بخش‌هایی از این سرزمین تجاوز شود و به آن حمله شود. به گزارش سنت آنلاین، […]

شیخ سید عبدالباعث قتالی امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس، ایران از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده است که حرمت و حقوق هر یک از آنها باید محترم شمرده شود، اما نباید به بهانه قومیت یا مذهب یا هر عنوان دیگر به بخش‌هایی از این سرزمین تجاوز شود و به آن حمله شود.

به گزارش سنت آنلاین، شیخ سید عبدالباعث قتالی در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر، با تٲکید بر لزوم حفظ حرمت و حقوق اقوام و مذاهب در کشور اظهار داشت: اگر ایران و این سرزمین را ملاک قرار دهیم، همۀ ما از هر قوم و مذهب در این سرزمین جایگاهی داریم. این کشور از اقوام و مذاهب مختلف تشکیل شده است که حرمت و حقوق هر یک از آنها باید محترم شمرده شود.

ایشان ادامه داد: اکثریت قریب به اتفاق اهل‌سنت ایران را قوم فارس یا اقوام اصیل ایرانی مثل بلوچ و کرد تشکیل می‌دهند که زبان آنها شاخه‌ای کهن از زبان فارسی اصیل است و این میراث فرهنگی و زبانی را در طول قرن‌ها حفظ کرده‌اند. زبان مادری خود بزرگترین دلیل پایبندی این اقوام به سرزمین ایران است.
سید عبدالباعث قتالی در ادامه به نقش اهل‌سنت در دفاع از تمامیت ارضی کشور اشاره و خاطرنشان کرد: اهل سنت قرن‌ها پاسدار مرزهای این کشور بوده است. تاریخ اهل سنت در ایران همواره با جنگ و کشمکش در مقابل تجاوز بیگانگان رقم خورده است و طی آن اهل سنت ایران در مرزهای این کشور همواره مقابل تجاوز بیگانگان ایستاده است.

امام‌جمعه اهل‌سنت بندرعباس در ادامه افزود: اهل‌سنت در طول تاریخ تلاش کرده است ایرانی بماند و به ایران وفادار باشد و هرگاه به آن فرصت دهند به ایران خدمت کند. پیوند جامعۀ اهل‌سنت و ایران پیوندی اصیل است و این پیوند در چارچوب حفظ وحدت ملی ایران تعریف می‌شود.

حادثه تروریستی اهواز

شیخ عبدالباعث قتالی در این گفت‌وگو پیرامون حادثۀ تروریستی اخیر در اهواز، ضمن محکوم دانستن این حمله، اظهار داشت: اینگونه حرکات به‌ویژه آنکه در آنها افراد غیرنظامی و بعضاً زنان و کودکان قربانی می‌شوند، از لحاظ شرعی و عقلی محکوم است.

ایشان با اشاره به اهمیت «حفظ امنیت» در کشور، «رفع نابرابری‌ها در مناطق محروم» را در این زمینه مورد تاکید قرار داد و گفت: نباید وحدت و امنیت ملی کشور را دست‌ کم بگیریم. در این زمینه علاوه بر افزایش تدابیر امنیتی، باید زمینۀ توسعه و رفع نابرابری در برخی مناطق محروم کشور فراهم شود تا دشمنان این فرصت را پیدا نکنند که از محرومیت‌ها و نارضایتی‌های پنهان سوءاستفاده کنند.