شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان (۲۷ مهر ۱۳۹۷)، با اشاره به محدودیت‌ها و مشکلاتی که اخیراً برای بعضی از مساجد و مدارس دینی اهل‌سنت پیش آمده است، این قبیل اقدامات را «مغایر با قانون اساسی» و «برخلاف وحدت» دانستند. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی […]

ایجاد محدودیت برای مساجد و مدارس دینی مغایر با قانون اساسی و برخلاف وحدت استشیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در فرازی از سخنان‌شان در مراسم امروز نماز جمعه زاهدان (۲۷ مهر ۱۳۹۷)، با اشاره به محدودیت‌ها و مشکلاتی که اخیراً برای بعضی از مساجد و مدارس دینی اهل‌سنت پیش آمده است، این قبیل اقدامات را «مغایر با قانون اساسی» و «برخلاف وحدت» دانستند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: اخیرا گزارش‌هایی مبنی بر سخت‌گیری‌ها و فشارهایی درخصوص بعضی از مساجد و مدارس و ایجاد محدودیت در اقامۀ نماز و امور مذهبی اهل‌سنت در برخی نقاط کشور دریافت کرده‌ایم.

مدیر دارالعلوم زاهدان تصریح کردند: ما از شنیدن چنین برخوردها و جریاناتی شرمنده شده و تعجب می‌کنیم. اینکه جلوی فعالیت یک مدرسه دینی گرفته شود و یا در امور داخلی یک مسجد دخالت شود؛ این‌ها مغایر با وحدت و همدلی است و مردم ما را به هم نزدیک نمی‌کند.

ایشان از این‌گونه اقدامات به‌‌عنوان «رفتارهای بچگانه» یاد کردند و گفتند: متأسفانه برخی افراد که خودشان را «مسئول» می‌دانند، رفتارهای بچگانه انجام می‌دهند. ایجاد محدودیت و ممانعت در امور مذهبی و آموزشی برخلاف قانون اساسی است، زیرا قانون اساسی در زمینۀ مساجد، اقامۀ نماز و تعلیم و آموزش به همه آزادی کامل داده است.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان ساختند: اینکه در شرایط بحرانی کنونی که مردم با انواع مشکلات و فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌های ظالمانه و غیره دست‌وپنجه نرم می‌کنند، افرادی بیایند و دست به چنین اقداماتی بزنند و فشارهای مذهبی وارد کنند این واقعاً نهایت بی‌تدبیری و مغایر با دوراندیشی است.

حرکت‌های قومی و مذهبی کشور و نظام را با چالش مواجه می‌کند

امام‌جمعه زاهدان در ادامه افزودند: حرکت‌های قومی و مذهبی به ضرر جامعه و کشور است و هر نظام و حکومتی را با چالش مواجه می‌کند. اقدامات و حرکات مدیران و مسئولان باید در مسیر عدالت و یکسان‌نگری باشند، زیرا تمام مردم به‌عنوان فرزندان حاکمیت محسوب می‌شوند که حاکمیت وظیفه دارد بین آنها عدالت و مساوات را برقرار کند و نسبت به آنها شفقت و مهربانی داشته باشد. نگاه‌های عادلانه و مساوی ضامن امنیت و آرامش در هر جامعه‌ای هستند.

مولانا عبدالحمید مسئولان امر را به «سعۀ ‌صدر»‌ توصیه کردند و گفتند: توصیۀ ما به مسئولین امر آن است که در تمام مسائل از خودشان سعۀ صدر نشان بدهند. مدیران گرامی و تمام مسئولان امر باید با مردم رفتار عادلانه داشته باشند و از اقدامات قومی و مذهبی اجتناب کنند و بین اقوام و مذاهب تفاوت قایل نباشند.

ایشان در ادامه تصریح کردند: متاسفانه در کشور و در استان ما (سیستان‌وبلوچستان)‌ مدیران و مسئولانی هستند که حرکت‌های قومی و مذهبی انجام می‌دهند؛ این افراد مدیران ضعیفی هستند. مدیر قوی کسی‌ست که دیدگاه وسیع و سعه ‌صدر داشته باشد و تمام اقوام و مذاهب و مشکلات آنها را ببیند و به آنها رسیدگی کند.

امیدواریم اسیران مرزی ما به سلامت به آغوش خانواده‌های‌شان برگردند

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان به ربوده‌شدن شماری از مرزبانان در هفتۀ جاری اشاره کردند و گفتند: در هفتۀ جاری تعدادی از مرزبانان ما به گروگان برده شدند که این اتفاق برای ما تکان‌دهنده و تلخ بود. امیدواریم این اسیران مرزی به سلامت به آغوش خانواده‌های‌شان برگردند.

ایشان بر «حفظ امنیت» و «پیگیری مطالبات از راه گفتمان» تاکید کردند و گفتند: حفظ امنیت در کشور به‌ویژه حفظ امنیت مرزها بسیار مهم و حیاتی‌ست. ما باید مسائل و مشکلات خود را از بهترین راه که مسیر «گفتمان» است مطالبه و پیگیری کنیم.

جمهوری اسلامی در بخش «بهداشت و سلامت» خدمات بسیار خوبی انجام داده است

خطیب جمعه زاهدان در فرازی دیگر از سخنان‌شان در مراسم نماز جمعه زاهدان که دکتر صفدری، مدیرکل بیمۀ سلامت استان سیستان‌وبلوچستان نیز در این مراسم حضور داشت، به خدمات جمهوری اسلامی در زمینۀ «بهداشت و سلامت» اشاره کردند و گفتند: «بیمه سلامت» یکی از خدمات خوبی‌ست که جمهوری اسلامی برای مردم درنظر گرفته است و بسیاری از ملت از آن استفاده می‌کنند.

ایشان در ادامه افزودند: الحمدلله جمهوری اسلامی ایران در بخش بهداشت و سلامت خدمات زیادی انجام داده و نسبت به بسیاری از کشورها از جایگاه خوب و مطلوبی برخوردار است.