سنت‌آنلاین| جامعهٔ مدرسین و طلاب عین‌العلوم گُشت سراوان با صدور بیانیه‌ای «محاصرهٔ مسجد مکی» و «بازداشت انتظامات و جوانان استان» را محکوم کرد و «تشدید جوّ امنیتی» موجود را برازندهٔ «نظام» و «پایتخت وحدت اسلامی» ندانست و خواستار رفع «فضای امنیتی» شد.

به گزارش سنت‌آنلاین، متن بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

طی دو جمعهٔ گذشته و مخصوصاً ١٢ اسفند، نمازجمعهٔ اهل‌سنت زاهدان تحت جوّ شدید امنیتی برگزار شد و مصلا و مسجد جامع مکی کاملاً در محاصرهٔ نیروهای نظامی و لباس‌شخصی قرار گرفت. مردم شاهد صحنه‌هایی بودند که آنها را بیشتر به یاد محاصرهٔ مسجد الأقصىٰ و مردم مظلوم فلسطین می‌انداخت!
اين نگاه نسبت به مردم نمازگزار در شأن نظامی که خود را «اسلامی» و «منادی وحدت» می‌داند، نیست!
بعد از گذشت پنج ماه از جمعه‌های خونینی که در تاریخ ماندگار شد، انتظاری که از مسؤولان امر می‌رفته و می‌رود، این است که هر چه سریع‌تر از مردم داغ‌ديده كه عزيزانشان بدون سر سوزنى جرم، در خاک و خون غلطیدند، عذرخواهی و دلجویی کنند، نه تهديد و غرغر و نمايش قدرت! البته اقتدار هم این نیست که با سلاح به مصاف مردم بی‌گناه و دست‌خالی رفت.
اما متأسفانه جوّ امنیتی بسیار گسترده‌ای که در شهر زاهدان به وجود آورده‌اند، امیدها را به یأس نزدیکتر می‌کند.
مردمِ ما خواهان حق و عدالت‌اند و طبق راهنمایی قرآن کریم، فقط فریاد مظلومیت خود را سر می‌دهند.
کسانی که شعارهای هنجارشکنانه سر می‌دهند، هیچ‌گونه وابستگی‌ای به مسجد جامع مکی ندارند. حضرت شیخ‌الإسلام مولانا عبدالحمید ـ حفظه‌الله ـ همیشه از شعارهای منفی برحذر داشته و برادران عزیز انتظامات هم بارها با بلندگوهای سیار از چنین شعارهایی منع کرده‌اند. هنجارشکنان کسانی هستند که می‌خواهند امکان سرکوب بی‌گناهانِ بیشتری را فراهم کنند.
حضور پلیس در هر جا می‌بایست مایهٔ امید باشد، اما حضورشان در چنین مواردی بیشتر بیم و هراس را در دل مردم می‌کارد و این کار به نفرت‌پراکنی بیشتر می‌انجامد.
سؤالی که امروزه متوجه مسئولان امر است این است که چرا بعد از این فضای ناهنجار، به جای پذیرفتن عذر تقصیر و نزدیکتر کردن دل‌ها و امیدوارتر کردن آن‌ها، فاصلهٔ بُعد المشرقین را در میان مردم و حکومت ایجاد کردند؟
چرا با این همه ادعایی که نشان دلدادگی امیر مؤمنان و اهل بیت است، عملکرد مسئولان امر مطابق با سیرهٔ اهل بیت نیست؟!
اگر هر یک از ائمهٔ بزرگوار اهل بیت در حال حاضر می‌بودند، کدام جانب را می‌گرفتند؟
چرا اسلامی که از طریق مسئولان دارد معرفی می‌شود، تماماً خشونت و زورگویی است؟
چرا آیاتی مانند ﴿والکاظمین الغیظ والعافین عن الناس والله یحب المحسنین﴾، ﴿فاعف عنهم واستغفر لهم وشاورهم في الأمر﴾، ﴿فاعف عنهم واصفح﴾، ﴿لا تثریب علیکم الیوم﴾ و… اینجا معنا پیدا نمی‌کنند؟
جامعهٔ مدرسین و طلاب عین‌العلوم گُشت سراوان محاصرهٔ مسجد جامع مکی، تشدید جوّ امنیتی و بازداشت برادران عزیز انتظامات و جوانان استان را به شدت محکوم کرده و فضای موجود را به هیچ وجه برازندهٔ «پایتخت وحدت اسلامی» نمی‌داند.
می‌طلبد مسئولان عالى‌رتبهٔ استانی و كشوری ضمن «رفع فضای امنیتی»، مردم نمازگزار را به چشم مجرم ننگرند و بر آنان رحم كنند تا – طبق حدیث- الله بر آنان رحم كند و با مردم آشتى كنند تا الله با آنان آشتى كند.

جامعهٔ مدرسین و طلاب عین العلوم گُشت
١٤ اسفند ١٤٠١ = ١٢ شعبان ١٤٤٤