نمایندگان گروه طالبان و شخصیت‌ها و شماری از احزاب سیاسی افغانستان در بیانیۀ پایانی نشست دو روزۀ موسکو، بر خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کردند. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از سنی‌آنلاین، شرکت‌کنندگان در نشست موسکو که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبۀ هفتۀ جاری (١٦ و ١٧ بهمن) در پایتخت روسیه برگزار شد، با […]

تاکید طالبان و احزاب سیاسی افغانستان بر خروج کامل نیروهای خارجی از این کشورنمایندگان گروه طالبان و شخصیت‌ها و شماری از احزاب سیاسی افغانستان در بیانیۀ پایانی نشست دو روزۀ موسکو، بر خروج نیروهای خارجی از این کشور تاکید کردند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از سنی‌آنلاین، شرکت‌کنندگان در نشست موسکو که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبۀ هفتۀ جاری (١٦ و ١٧ بهمن) در پایتخت روسیه برگزار شد، با انتشار بیانیه‌ای مشترک برقراری صلح در این کشور را مستلزم «خروج تمام نیروهای خارجی» دانستند.

طرفین در مقدمۀ بیانیۀ مشترک اعلام کرده‌اند: «جهت تحقق صلح پایدار و سراسری در افغانستان، اراده کامل حاکمیت ملی، زمینه‌سازی برای خروج کامل نیروهای خارجی از کشور، تحکیم وحدت ملی، فراهم‌کردن مشارکت همه مردم در زندگی سیاسی به منظور تامین عدالت اجتماعی، رعایت تعالیم دین مبین اسلام و ارزش‌های پسنددیده ملی، جلوگیری از تکرار حوادث تلخ چند دهۀ اخیر، درک و احترام متقابل بین افغان‌ها و پذیرفتن یکدیگر به توافق رسیدم.»

سرفصل توافقات بیانیۀ مشترک گروه طالبان و شخصیت‌ها و احزاب سیاسی افغانستان در نشست موسکو به شرح زیر است:

ـ تمام شرکت‌کنندگان در این کنفرانس بر این امر کاملاً توافق دارند که تحقق صلح پایدار خواست تمام مردم افغانستان بوده و این امر فقط با مشارکت تمام افغان‌ها امکان‌پذیر است.

ـ گفت‌وگو‌های بین‌الافغانی باید در این شرایط حساس به‌صورت منظم ادامه یابد.

ـ از گفت‌وگوهای جاری در قطر حمایت کرده و آن را در امر پایان‌دادن به جنگ تحمیلی کنونی در افغانستان موثر و مثبت می‌دانیم.

ـ تمام طرف‌های شرکت‌کننده در این کنفرانس بر اجرای اصلاحات لازمه، حفظ و تقویت نهادهای بنیادی، دفاعی و سایر نهادهای ملی که ملکیت تمام افغان‌هاست، بعد از توافق صلح تاکید می‌کنند.

ـ حمایت و همکاری کشورهای منطقه از تحقق صلح پایدار در افغانستان را ضروری می‌دانیم.

ـ بر پیروی از تعالیم دین مقدس اسلام در همۀ امور، تشکیل دولت مرکزی نیرومند، تحکیم وحدت ملی، تحقق عدالت اجتماعی، پایبندی بر اصل بی‌طرفی افغانستان در برابر منازعات منطقه‌ای و جهانی تاکید می‌کنیم.

ـ بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان و عدم مداخله کشورهای خارجی در امور داخلی این کشور و رعایت حقوق آموزش سیاسی، اقتصادی و اجتماعی زنان و تامین آزادی بیان مطابق با ارزش‌های دینی تاکید می‌کنیم.

ـ بر ضرورت حذف اسامی سران گروه طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل متحد و بازکردن دفتر سیاسی این گروه در قطر به‌صورت رسمی و با هدف پیشبرد روند صلح تاکید می‌کنیم.

ـ تمام طرف‌های شرکت‌کننده توافق دارند که جلسه بعدی بین‌الافغانی در زودترین فرصت ممکن در دوحه برگزار شود و در این نشست روی مسائل مهم مربوط به روند مذاکرات صلح که هنوز روی آن توافق نشده است، بحث و گفت‌وگو صورت گیرد.