جنجال بر سر لوگوی شبیه اسم جلالۀ «الله» زیر کفش نایک

دسته: بخش اخبار و گزارش , مسلمانان جهان
بدون دیدگاه
پنج‌شنبه - 31 ژانویه 2019

نقشی که در زیر یکی از مدل‌های کفش نایک دیده می‌شود و شبیه واژه عربی «الله» است، جنجال زیادی نزد کاربران اینترنت در بریتانیا و سایر نقاط اروپا به پا کرده است.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از یورونیوز، بسیاری از کاربران با همرسان کردن لوگوی نایک در زیر کفش مدل ایرمکس ۲۷۰، نوشته‌اند که این نقش عمدا به شکل واژه «الله» حک شده و کارزاری علیه این مارک معروف لوازم ورزشی به راه انداخته‌اند. آنها با «توهین‌آمیز» خواندن این محصول، خواستار آن شده‌اند که نایک بی‌درنگ آن را از بازار جمع‌آوری کرده و عذرخواهی کند. مدل جدید ایرمکس ۲۷۰ نایک تنها دو هفته است که راهی بازار شده و تاکنون ده هزار نفر ضمن پیوستن به کارزار علیه نایک، خواستار تحریم محصولات این شرکت شده‌اند.

سائقه نورین، یک کاربر مسلمان فضای مجازی در شهر بیرمنگام بریتانیا در حساب کاربری توییتر خود می‌نویسد که این حرکت «توهین‌آمیز» است زیرا باعث می‌شود که نام خدا زیر پای مردم لگدمال شود. بسیاری از کاربران مسلمان در شبکه‌های اجتماعی بریتانیا از این گونه پست‌های اعتراضی استقبال کرده‌اند.

واکنش نایک: اعتراض‌ها را جدی می‌گیریم

شرکت نایک بلافاصله به اعتراض مسلمانان پاسخ داده و گفته است که این اعتراض را «جدی» می‌گیرد.

یک سخنگوی این شرکت به روزنامه انگلیسی تودی گفت: «نایک به همه مذاهب احترام می‌گذارد و ما نگرانی‌های این چنینی را جدی می‌گیریم. لوگوی ایرمکس به گونه‌ای طراحی شده که نشان‌دهنده مارک نایک ایرمکس به شکل استیلیزه باشد و هر گونه گونه القای مفهومی دیگر از این طرح مد نظر ما نبوده است.»

کارشناسان می‌گویند ممکن است نایک تصمیم به تغییر این لوگو بگیرد چون در گذشته نیز سابقه چنین کاری را داشته است. در سال ۱۹۹۷ این شرکت یک لوگو به شکل شعله‌های آتش برای مدل ایربیکین طراحی کرده بود که آن هم شبیه واژه «الله» در نوشتار عربی بود.

گر چه در آن زمان به دلیل نبود شبکه‌های اجتماعی امروز کارزار ویژه‌ای به راه نیفتاد، اما لوگوی طراحی شده طرح مورد انتقاد مسلمانان واقع شد و نایک تصمیم گرفت تا آن را تغییر داده و لوگوی کلاسیک خود را جانشین آن کند.


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1222 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۴۱
برچسب ها:
دیدگاه ها