شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در خطبه‌های امروز مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (٢٣ اسفند ١٣٩٧)، ضمن محکومیت شدید به شهادت‌رساندن نمازگزاران در نیوزلند، این حمله تروریستی را «وحشیانه» و «ددمنشانه» توصیف کرده و خواستار شناسایی و مجازات عاملان آن شدند. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در جمع […]

حمله به نمازگزاران در نیوزلند حرکتی «وحشیانه» و «ددمنشانه» بودشیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در خطبه‌های امروز مراسم نماز جمعه اهل‌سنت زاهدان (٢٣ اسفند ١٣٩٧)، ضمن محکومیت شدید به شهادت‌رساندن نمازگزاران در نیوزلند، این حمله تروریستی را «وحشیانه» و «ددمنشانه» توصیف کرده و خواستار شناسایی و مجازات عاملان آن شدند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید در جمع نمازگزاران زاهدانی خاطرنشان کردند: عده‌ای افراط‌گرا، تندرو و وحشی در یک حمله‌ی تروریستی به دو مسجد در نیوزلند حمله کرده‌اند و بیش از چهل نفر را در عبادتگاه‌شان و در حالت نماز به شهادت رسانده و تعداد زیادی را زخمی کرده‌اند.

ایشان افزودند: نیوزلند از کشورهایی است که در همسایگی کشورهایی قرار دارد که ادعاهای بسیار بزرگی دارند و خود را متمدن می‌دانند، اما در کشورهایشان چنین رفتارهای وحشیانه و ددمنشانه‌ای انجام می‌گیرد. امروز بعضی انسان‌ها مرتکب جنایاتی می‌شوند که حیوانات و درنده‌ها انجام نمی‌دهند. ما کشتار بی‌رحمانه مسلمانان را توسط افراط‌گراها و تندروها به‌شدت محکوم می‌کنیم.

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه خاطرنشان کردند: قتل انسان جرم و جنایت بزرگی است. اگر چنین تندروی و افراط‌گرایی توسط یک مسلمان صورت بگیرد هم محکوم است. ما بارها چنین حملاتی را به‌شدت محکوم کردیم. نباید کسی وارد حریم عبادت‌خانه دیگران بشود؛ عبادت‌خانه جایی است که منسوب به الله تعالی است، ملت‌ها به روش‌ها و طرق مختلف الله را بندگی می‌کنند،‌ هیچ‌کس حق ندارد بر عبادت‌خانه‌ی یک فرقه‌، دین و کیش دیگر حمله کند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان خواستار واکنش جامعه جهانی و سازمان ملل در برابر این حمله تروریستی شده و اظهار داشتند:‌ افراط‌گرایی و تندروی در تمام دنیا محکوم است، مردم دنیا باید با این حرکتِ افراطی که صورت گرفته مبارزه کنند. ما از سازمان ملل و جامعه جهانی می‌خواهیم به این جنایتی که صورت گرفته رسیدگی کنند و این کشور را تحت فشار قرار دهند تا تروریست‌ها دستگیر شوند.

ایشان افزودند: جنایتکاران باید تحت تعقیب قرار گیرند و حق مسلمانان گرفته شود تا دنیا بیشتر از این ناامن نشود و با مشکلات دیگری مواجه نشود.‌ این جنایتکاران بدترین نوع تروریست‌ها هستند که نمازگزاران را در مسجد به شهادت رسانده‌اند. این افراد باید شناسایی و به سخت‌ترین مجازاتشان برسند‌ تا عبرتی برای دیگران قرار گیرند. خداوند این شهدا را رفع درجات را نصیب کند و در جوار بهترین رحمت‌ها جای عنایت کند.

مولانا عبدالحمید خطاب به مسلمانان نیوزلند خاطرنشان کردند: شما مسلمانان عزیز نیوزلند استقامت داشته باشید و بر حق ثابت قدم بمانید، تمام مسلمانان جهان از شما حمایت خواهند کرد و ما هم در کنار شما خواهیم بود.

مسلمانان در چین و میانمار با ظلم و شکنجه مواجه هستند

مولانا عبدالحمید با اشاره به جنایاتی که در سایر کشورها در حق مسلمانان روا داشته می‌شود، خاطرنشان کردند:‌ امروز در جهانی که ادعای ترقی و پیشرفت دارد، مسلمانان در گوشه و کنار دنیا مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند و شکنجه می‌شوند. در بسیاری جاها مسلمانان حتی از حق‌وحقوق انسانی‌ و بشری‌شان هم محروم‌اند و بر آن‌ها ظلم و ستم روا داشته می‌شود. اهل حق در تمام دنیا به‌نوعی با مشکلات مواجه‌اند.

ایشان افزودند: مدت‌هاست که مسلمانان در چین کشته می‌شوند و بدترین شکنجه‌ها در حق مسلمانان روا داشته می‌شود. حکومت چین نه اینکه به وظیفه‌اش عمل نمی‌کند، بلکه عوامل آن در بسیاری از این شکنجه‌ها دست دارند.

ایشان با اشاره به جنایاتی که بر مسلمانان میانمار روا داشته می‌شود، خاطرنشان کردند: در میانمار ما شاهد بودیم که چه گذشت و ارتش میانمار چطور وحشیانه و ظالمانه با مسلمانان رفتار کرد. حق‌وحقوق مسلمانان ضایع شد، حق بشری آن‌ها زیر چکمه‌های ارتشیان و نظامیان میانمار له شد، مسلمانان را آواره کردند؛‌ این صحنه‌ها بسیار دل‌خراش بودند و با دیدن آن‌ها دل انسان خون می‌شود.

تقسیم استان سیستان و بلوچستان به ضرر دولت و ملت است

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در بخشی دیگر از سخنان‌شان با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تقسیم استان سیستان و بلوچستان خاطرنشان کردند:‌ تأکید و توصیه ما در رابطه با تقسیم استان این است که استان را دست نزنید، بلکه آن را به همین حالتی که هست بگذارید. باید شرایط استان و بافت‌های جمعیتی که و جود دارد مدنظر قرار گیرند. منافع کل استان این را تقاضا می‌کند که استان تقسیم نشود.‌

ایشان تقسیم استان را به ضرر دولت و ملت دانستند و گفتند:‌ تقسیم استان هم برای مردم هزینه دارد و هم برای دولت هزینه دارد. دولت به‌جای ساخت استانداری‌ها و ادارات جدید، این بودجه را برای اشتغال هزینه کند.‌ در صورت تقسیم استان دولت باید هزینه کند.

مولانا عبدالحمید تجزیه هر بخش از استان را باعث نقص استان دانستند و گفتند:‌ اگر سیستان جدا شود استان ما ناقص می‌شود، و اگر چابهار را شما جدا کنید که الآن پیشانی استان ما محسوب می‌شود، استان ما ناقص می‌شود، اگر ایرانشهر و سراوان جدا شوند، یا خاش و زاهدان، یا سرباز و نیکشهر، هرجایی را که ما فرض کنیم احساس می‌کنیم استان ما ناقص می‌شود و مردم ضرر می‌کنند.

ایشان تأکید کردند:‌ بگذارید که این استان یک استان بزرگی در کشور باشد،‌ استان ما با هزار کیلومتر مرز زمینی و ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی یک استان ویژه و استثنایی با پتانسیل‌های بالا در کشور است.

مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه خواستار به‌کارگیری مدیران قوی در استان شدند و گفتند:‌ استان ما نیاز به مدیران قوی و توانمند دارد. استاندارانی که اینجا فرستاده می‌شوند باید در حد وزیر و مدیران کل در حد معاون وزیر باشند تا بتوانند استان را اداره کنند.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان با تأکید بر لزوم حفظ وحدت و انسجامی که در استان حاکم است، بیان داشتند: تقسیم استان مشکلاتی دارد،‌ ما می‌بینیم و می‌شنویم که دشمنان هم وارد صحنه می‌شوند و مشکلات و گرفتاری‌هایی درست می‌کنند، لذا بهتر است که این وحدت و انسجامی که در استان ما ضرب‌المثل است، باقی بماند.

ایشان در پایان تأکید کردند: کسانی که به فکر تقسیم استان هستند، بهتر است به فکر اشتغال باشند. استان‌هایی که تقسیم‌شده‌اند و بررسی‌هایی که صورت گرفته نشان می‌دهد که تغییرات چندانی صورت نگرفته و مردم آنجا پشیمان‌اند.