استاد کاک حسن امینی:شعارِ «هفتۀ وحدتِ عقیم» را به شعورِ «هفتۀ اعلام و اجرای رفع تبعیض» تبدیل کنید

دسته: اهل سنت ایران , ایران و منطقه , بخش اخبار و گزارش , مسلمانان جهان
2 دیدگاه
دوشنبه - 26 نوامبر 2018

شعارِ «هفتۀ وحدتِ عقیم» را به شعورِ «هفتۀ اعلام و اجرای رفع تبعیض» تبدیل کنیداستاد کاک حسن امینی حاکم شرع مردمی کردستان به مناسبت برگزاری هفتۀ وحدت (٤/آذر/١٣٩٧) بیانیه صادر کرد.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از کانال استاد کاک حسن امینی متن بیانۀ ایشان به شرح ذیل می‌باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

قریب به سی درصد جمعیت ۸۰ میلیونی کشور ایران را اهل‌سنت و جماعت تشکیل می‌دهند. این جمعیت عظیم غالباً در نوار مرزی در چهارگوشۀ کشور سکونت دارند و البته بخش مهمی از آنان در قالب جمعیتی بیش از یک میلیون نفری در پایتخت مستقرند.

هر ساله در ماه ربیع الاول بزرگداشت هفته ای به نام «هفتۀ وحدت» همراه با تبلیغات فراوان در رسانه-های مختلف، برگزار می‌شود. طبق ادعای برگزار کنندگان، علمای شیعه و سنی از داخل و خارج کشور به مهمترین مراسم این هفته، یعنی «کنفرانس بین المللی وحدت» دعوت می‌شوند و سخنرانان، علی الخصوص مسئولان و مقامات مختلف ایران به ایراد سخن پرداخته و داد از وحدت میان شیعه و سنی سر می‌دهند.

مثلاً امسال آقای حسن روحانی رئیس جمهور، و البته سالیان گذشته و امسال نیز رهبر انقلاب و سایر مقامات و مسئولان، جهان اسلام را به وحدت و یکپارچگی دعوت کرده‌اند. همه می‌دانیم که نفس این سخنان خوب و ارزشمند بوده و از مصادیق دستور قرآنیِ «… واعتصموا بحبل الله جمیعاً و لا تفرّقوا…» است.

با بررسی سخن و عمل مسئولان و برگزار کنندگان کنفرانس هفتۀ وحدت در سی و چند سال گذشته، به خوبی متوجه تناقض میان قول و عمل آنان هستیم. چرا که اهل‌سنت ایران، نه تنها از بهره‌مندی از حقوق اندک خود که در اصل ۱۲ قانون اساسی به آن تصریح شده، محروم هستند، بلکه مورد ظلم و تبعیض آشکار نیز قرار گرفته‌اند.

این تبعیض‌ها کار را به جایی رساند که سال ۹۶ رهبری انقلاب در پاسخ به نامۀ مولانا عبدالحمید امام جمعۀ زاهدان و از رهبران برجستۀ اهل‌سنت ایران اعلام موضع نموده و چنین نوشتند:

«همۀ ارکان جمهوری اسلامی موظفند بر اساس معارف دینی و قانون اساسی هیچگونه تبعیض و نابرابری بین ایرانیان از هر قوم و نژاد و مذهبی روا ندارند.»

اینجانب به عنوان یک اهل‌سنت، طی نامۀ سرگشادۀ مورخ (٢٥/٦/١٣٩٦)  خطاب به مسئولان حکومت، بخشی از تبعیض‌ها و ظلم‌های روا داشته شده در حوزه‌های مختلف را بیان نمودم تا تذکری باشد برای مسئولان، با این امید که به این دستور و خواست صریح رهبری جامۀ عمل بپوشانند.

حال شمّه‌ای از مطالب مذکور در آن نامه در قالبِ دستور دینی و قرآنیِ «وَ ذَکِّر إِنّ الذّکری تنفع المؤمنین» مجدداً یادآوری می‌شود:

۱- علیرغم این که ۲۵ تا ۳۰ درصد جمعیّت ایران اهل‌سنت می‌باشند، و همچنین اقلّیّت‌های قومی‌مانند کورد، بلوچ، ترکمن و عرب نیز مجموعاً حدود نصف جمعیّت ایران را در بر می‌گیرند، با این حال از اول انقلاب تاکنون وزیر، معاونِ رئیس جمهور، استاندار، فرماندۀ نیروی انتظامی، فرماندۀ عالی رتبه ارتش، فرماندۀ رده بالای سپاه پاسداران، و سفیر در کشورهای اسلامی، از میان آنان انتخاب نشده است.

۲- عدم تدریس زبان مادری در کنار زبان فارسی در هیچکدام از مراحل، از پیش دبستانی تا سطوح مختلف دانشگاهی برای اقوام ایرانی.

۳- عدم تشکیل دادگاه‌های ویژۀ روحانیت در مناطق اهل‌سنت توسط قضات و کارکنان از میان علما، طلّاب و دعوتگران شایستۀ اهل‌سنت و هم چنین عدم انتخاب مدیران کل دادگستری و مسئولیت‌های مهم دیگر قضایی از میان حقوقدانان و نخبگان اهل‌سنت.

۴- در سازمان‌ها و نهادهای تحت نظارت مستقیم رهبری نیز می‌توان به عدم حضور علما و حقوقدانان اهل‌سنت در شورای نگهبان، مجمع تشخیص مصلحت نظام، عدم انتخاب نمایندگان رهبری در استان‌ها، علی الخصوص مناطق سنی نشین از میان علمای دلسوز و خوش نام اهل‌سنت، عدم حضور اهل‌سنت در رده‌های مدیریتی عالی ارگانهای نظامی ‌و انتظامی ‌و نهادهای امنیتی مثل وزارت اطلاعات اشاره کرد.

همچنین دخالت ندادن اهل‌سنت در مدیریت صدا و سیمای ملّی و عدم اختصاص شبکه‌های ویژۀ اهل‌سنت و یا عدم اختصاص ساعاتی از شبکه‌های مختلف صدا و سیما برای اهل‌سنت، از دیگر مصادیق تبعیض نسبت به اهل‌سنت در نهادهای تحت فرمان رهبری است.

در حالی که در بیشتر شهرها و روستاهای صددرصد سنی نشین، حسینیه‌ها و مساجد مربوط به اهل تشیع ساخته شده، اهل‌سنت از ساخت و داشتن مسجد در تهران محروم هستند و درخواست‌های رهبرانِ آنها در چهل سال گذشته، در این مورد بی‌پاسخ مانده است.

از جمله موارد دیگر تبعیض ایجاد شده در حق اهل‌سنت توسط نهاد رهبری ایجاد مراکزی به نام مرکز بزرگ اسلامی ‌در مناطق سنّی نشین کوردستان و غرب کشور است که برخلاف اصل ۱۲ قانون اساسی، فعالیت علما و طلاب و دعوتگران اهل‌سنت را به شدت کنترل کرده و در عزل و نصب خودسرانۀ امامان مساجد و یا ممنوع المنبر کردن علمای متعهد و دلسوز، با کمک نیروهای امنیتی و دادگاه ویژۀ روحانیت، دخالت غیرقانونی می‌کنند.

حال ملّت ایران و علی الخصوص اهل‌سنت حق دارند که از مسئولان امر، علی الخصوص رئیس جمهور و مسئولان قضایی و مقام رهبری سئوال کنند که: شعار وحدت سر داده شده در ۴۰ سال گذشته، چقدر در داخل کشور عملاً محقق شده است؟

آیا بدون محقق شدن عملی وحدت در داخل، امکان چنین وحدتی توسط حکومت، در خارج از ایران ممکن است؟

الله متعال در امر دعوت مراحلی را برای پیامبر رحمت (صلّی الله علیه و سلّم) و اهل ایمان و دعوتگران به دین، معین می‌کند، و به آنها فرمان می‌دهد که از خود، خانواده و قبیلۀ خویش شروع کنند. توجه به این آیات روح بخش از جمله آیه‌های: «قوا أنفسکم وأهلیکم ناراً» و «أنذر عشیرتک الأقربین» و فهم علمای اسلامی‌اعم از شیعه و سنّی از آیات مذکور، ما را به این نتیجه می‌رساند که عملی شدن ادعای وحدت باید از داخل شروع شود.

اگر می‌خواهیم به عنوان کشوری اسلامی‌مقتدر و تأثیرگذار بر معادلات منطقه‌ای و جهانی مطرح باشیم، باید اول جمعیّتِ قریب به بیست و پنج میلیون اهل‌سنت داخل، عملاً آثار و برکات این وحدت را مشاهده کنند.

اکنون مستقیماً رهبر انقلاب را مورد خطاب قرار داده و از ایشان می‌پرسم که: چنانچه در حوزۀ قوۀ مجریه و قوۀ قضاییه، فرمان سال گذشتۀ جنابعالی، مورد کم لطفی قرار گرفته است، چرا حداقل در حوزه‌هایی که مستقیم زیرنظر خود شما اداره می‌شوند، کمترین اقدامی‌ در جهت رفع این تبعیض‌ها صورت نگرفته است؟!

الله متعال خطاب به اهل ایمان می‌فرماید: «یا أیها الذین آمنوا لم تقولون ما لا تفعلون» و هم چنین می‌فرماید:«أتامرون الناس بالبرّ و تنسون أنفسکم»

آیا بهتر نبود به جای هزینۀ ده‌ها میلیارد تومان سرمایه ملّی در کنفرانس‌هایی با نام وحدت، عملاً در راستای رفع ظلم و تبعیض و ایجاد الفت و برادری و برابری گام برداشته شود؟ مطمئناً اقدام مثبت عملی، پیشرفت و ثبات نظام و کشور را در داخل موجب شده، و اقتدار واقعی خارجی را هم به کشور خواهد بخشید.

حسن امینی
حاکم شرع مردمی‌کردستان
و مدیر مدرسۀ علوم دینی امام بخاری سنندج


نوشته شده توسط:سنت آنلاین - 1250 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: ۱۶۶
برچسب ها:
دیدگاه ها
فهیم ح یکشنبه 2 دسامبر 2018 - 11:07 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

با عرض سلام خدمت شما برادران اهل سنت
اینکه در مواردی تبعیض وجود داره رو منکر نیستم اما برادر سنی! بینی و بینک و بین الله
ایا تو کشور هایی که اکثریت با اهل سنت هست،مثل مصر،عربستان و.. اساسا شیعیان از ابتدایی ترین حقوق زندگی و شهروندی بهره مند هستند؟
وقتی جناب عبدالحمید به عربستان میره و تحرکاتی میکنن و سخنرانی هایی که دل هر ایرانی رو میشکنه
وقتی مرجع عالقیدر علوی مذهب ایت الله العظمی سیستانی میفرمایند جان ما اهل سنت اما هیچوقت جوابی و پاسخی در خور شان ایشان داده نمیشود پس…
التماس انصاف

    سنت آنلاین دوشنبه 3 دسامبر 2018 - 7:13 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

    علیکم السلام
    برادر گرامی الگوی جامعه اسلامی عربستان و مصر نیستند که شما دلیل آوردید، بلکه پیامبر اسلام‌اند زمانی که: سلمان فارسی از ایران را بدون هیچ تبعیضی مشاورش قرار می‌دهد و همچنین زید که غلامی بیش نبود فرمانده جنگ قرار می‌دهد.
    دوما: شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید خیرخواه تمام انسانیت‌اند و وابستگی‌ای به هیچ کشوری ندارند و هیچ تحرکی به ضرر حکومت اسلامی ایران نه در عربستان و نه در هیچ کشوری دیگر انجام نداده است اگر واقعا شما ادعا می‌کنید ثابت کنید!!!!!
    حتی به طور یقین می‌گویم مولانا عبدالحمید خیرخواه‌ترین شخص به کشور ایران است.