سنت‌آنلاین| شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، شامگاه سه‌شنبه (۲ فروردین ۱۴۰۱) در همایش تجلیل از حافظان قرآن مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ، خاطرنشان کردند که علمای اهل‌سنت کشور ضمن تأکید بر «حفظ وحدت و امنیت»، «حقوق قانونی اهل‌سنت» را نیز «مطالبه و پیگیری» می‌کنند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: علمای اهل‌سنت کشور بر حفظ امنیت کشور و جلوگیری از اختلاف و تفرقه کاملا با هم اتفاق‌نظر دارند. جنگ‌های قومی و مذهبی از دیدگاه علمای اهل‌سنت محکوم و مردود هستند.
ایشان خاطرنشان کردند: حاکمیت و نظام کنونی خواستار حفظ وحدت و امنیت است، اما اگر روزی حکومتی روی کار بیاید که با وحدت موافق نباشد باز هم ما خواستار وحدت بوده و با درگیری‌های مذهبی مخالفت می‌کنیم.
امام‌جمعه زاهدان افزودند: ما معتقدیم عقیدهٔ هر کس برای خودش محترم است و کسی حق تعرض به مذهب دیگر و یا حتی حق تعرض به مال و جان و مقدسات ادیان و مذاهب دیگر را ندارد.
مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان ساختند: جامعه اهل‌سنت در زمینه‌های مختلف ازجمله در بخش «آزادی‌های مذهبی» و «بکارگیری شایستگان اهل‌سنت» مشکلات دارد و این مشکلات باید از طریق گفتمان و راه‌های قانونی مطالبه و پیگیری شوند. علمای اهل‌سنت بر این موضوع هم اتفاق‌نظر دارند.
مدیر دارالعلوم زاهدان تأکید کردند: ما وحدت و امنیت را حفظ می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم اختلاف و ناامنی ایجاد بشود، اما حقوق قانونی خودمان را هم مطالبه می‌کنیم و امیدواریم به حق خودمان برسیم.
ایشان افزودند: ما خیرخواه کشور و حاکم و ملت ایران هستیم؛ تفاوتی نمی‌کند که ملت شیعه باشد یا اهل‌سنت. این خیرخواهی را از سنت و تعالیم حضرت رسول صلی‌الله‌علیه‌وسلم آموخته‌ایم.
ایشان ادامه دادند: ما منافع ملی کشور را بر منافع خودمان ترجیح می‌دهیم و در مرحلهٔ بعد حقوق قانونی خود را مطالبه می‌کنیم.
مولانا عبدالحمید با بیان اینکه «خواسته‌های جامعه اهل‌سنت چیزی بالاتر از قانون نیست»، خاطرنشان کردند: قانون اساسی همهٔ مردم کشور را برابر قرار می‌دهد و بر اساس قانون هیچ‌کس نمی‌تواند یک قوم یا مذهب را بر دیگری ترجیح بدهد. ما می‌خواهیم قانون اجرا بشود.

 مولانا فضل‌الرحمان کوهی فردی ناصح و خیرخواه است
رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌و‌بلوچستان در ادامه اظهار داشتند: موقف و دیدگاه مولانا فضل‌الرحمان کوهی نیز با موقف سایر علمای اهل‌سنت یکی است، حالا ممکن است در انتقاداتش از ادبیات صریح‌تر استفاده کرده باشد، اما معتقدیم ایشان عالمی ناصح و خیرخواه است. ما امیدواریم مولانا کوهی به زودی آزاد و دوباره به تدریس مشغول می‌شوند.
ایشان افزودند: در میان مسئولین افرادی با دید وسیع و سعه‌صدر هستند. البته ما هم صبر می‌کنیم؛ چنان‌که بعد از اینکه مولانا کوهی به زندان رفت هم خودِ ایشان و هم ما و شما مردم عزیز به‌خاطر مصلحت صبر کردیم. صبر سبب نزول رحمت‌های الهی می‌شود.
مولانا عبدالحمید ادامه دادند: نظام ما یک نظام اسلامی و دینی است و نظام دینی دارای ظرفیت بسیار بالایی است که متاسفانه ما نتوانسته‌ایم از این ظرفیت کار بگیریم. اگر ظرفیت واقعی این دین حاکم بشود همهٔ مردم راضی می‌شوند. دین ظرفیت بالایی دارد؛ اگر از این ظرفیت استفاده شود مشکلات حل می‌شوند.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه ضمن ابراز خرسندی از برگزاری همایش مدرسه دینی انوارالحرمین پشامگ، گفتند: خیلی خوب شد که این جلسه برگزار شد. برگزاری این همایش به نفع همه و نتیجهٔ آن برد-برد است.
مولانا عبدالحمید در پایان گفتند: توصیه ما به همهٔ عزیزان اين است که دل را وسیع بگیرید و سعه‌صدر داشته باشید. مسائل کوچک را نادیده بگیریم؛ در این‌صورت مشکلات کاهش پیدا می‌کنند.