دادگاه عالی قانون اساسی ترکیه قانون «ممنوعیت حجاب» در دانشگاه و مراکز آموزش عالی این کشور را لغو کرد. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از آناتولی، دادگاه عالی قانون اساسی ترکیه اعلام کرده است که دانشجویان و دانش‌آموزان این کشور حق انتخاب پوشش براساس مذهب خود را خواهند داشت. حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه در […]

قانون «ممنوعیت حجاب» در دانشگاه‌ها و مدارس ترکیه لغو شددادگاه عالی قانون اساسی ترکیه قانون «ممنوعیت حجاب» در دانشگاه و مراکز آموزش عالی این کشور را لغو کرد.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از آناتولی، دادگاه عالی قانون اساسی ترکیه اعلام کرده است که دانشجویان و دانش‌آموزان این کشور حق انتخاب پوشش براساس مذهب خود را خواهند داشت.

حکم دادگاه قانون اساسی ترکیه در مورد حق انتخاب پوشش در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی این کشور بدنبال شکایت یکی از دانشجویان سابق دانشگاهی در استانبول صورت گرفته است که در سال ۲۰۰۵ بدلیل داشتن حجاب موفق به اتمام تحصیلات دانشگاهی خود نشده بود.

حکم دادگاه عالی قانون اساسی ترکیه در عمل می‌تواند به معنای لغو قانون پیشین در مورد ممنوعیت استفاده از حجاب در مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش علمی باشد که در دهه ۱۹۸۰ تصویب شد و از سال ۱۹۹۷ اجرای آن شدت گرفت.

با وجود آن که قانون منع حجاب در دانشگاه‌ها تا به امروز وجود داشته، اما از سال ۲۰۱۰ به بعد دانشگاه‌های ترکیه نسبت به داشتن حجاب توسط دانشجویان سخت‌گیری نشان نداده‌اند و در حال حاضر نیز این قانون با حکم دادگاه عالی قانون اساسی بطور رسمی لغو شد.