سنت‌آنلاین| مراسم تشییع‌جنازه شهید مولانا عبدالواحد ریگی رحمه‌الله، امروز شنبه (19 آذرماه 1401) با حضور علمای سرشناس سیستان‌وبلوچستان، معتمدین، مسئولین و هزاران نفر از اقشار مختلف مردم در عیدگاه مرکزی شهرستان خاش برگزار شد.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از سنی‌آنلاین، مولانا عبدالغنی بدری، معاون آموزشی دارالعلوم زاهدان که در رأس هیئتی از اساتید دارالعلوم زاهدان به نمایندگی از شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در این مراسم حضور یافته بود، به ایراد سخن پرداخت.
مولانا سید عبدالحکیم سیدزاده، استاد برجسته حدیث حوزه علمیه عین‌العلوم گُشت سراوان نیز از سخنرانان این مراسم بود.

مولانا عبدالغنی بدری: مولانا عبدالواحد رحمه‌الله در قضایای اخیر کشور در کنار مردم بود
مولانا عبدالغنی بدری، طی سخنانی در این مراسم ابتدا به ویژگی‌های اخلاقی و اجتماعی مولانا عبدالواحد ریگی رحمه‌الله اشاره کرد و گفت: مولانا عبدالواحد رحمه‌الله به تمام معنا انسانی صلح‌جو و عالِمی مردمی بود که نزدیک به نیم قرن مخلصانه و خالصانه به دین و مردم خدمت کرد. ایشان همواره در کنار علما بود. همگان بر مواضع شجاعانۀ مولانا عبدالواحد در مراحل مختلف اذعان دارند. ایشان در قضایای اخیر نیز در کنار مردم بود.
امام‌جمعه موقت اهل‌سنت زاهدان در ادامه خاطرنشان کرد: کسانی که دست به چنین جنایتی می‌زنند و یک انسان مؤمن و عالِم دینی را اینگونه به قتل می‌رسانند ایمان ندارند. به‌راستی چه کسانی از قتل مولانا عبدالواحد رحمه‌الله سود می‌برند؟ بسیاری می‌خواهند از این موضوع سوءاستفاده کرده و در بین مردم و علما و اقشار مختلف اختلاف بیندازند، زیرا منافع خودشان را در ایجاد اختلاف می‌دانند. لذا این نوع قتل‌های کور به نفع این گروه از افراد است.
معاون آموزشی دارالعلوم زاهدان افزود: در وهلۀ اول امید وافر ما به ذات پروردگار است تا هر چه سریع‌تر پرده‌ها برداشته شوند و قاتلانی که مرتکب این جنایت شده‌اند رسوا بشوند. در وهلۀ دوم و در عالَم اسباب از مسئولان امر می‌خواهیم که هرچه زودتر عاملان این جنایت شناسایی و مجازات شوند. ما معتقدیم اگر عزم و تصمیمی برای این اقدام وجود داشته باشد کار دشواری نیست، زیرا مشاهده شده که در گذشته عاملان بسیاری از قتل‌ها خیلی زود مشخص شده و قاتلین به سزای اعمال‌شان رسیده‌اند.
مولانا بدری تأکید کرد: انتظار عموم مردم آن است که قاتل یا قاتلان مولانا عبدالواحد ریگی رحمه‌الله هر کسی و در هر لباس و جایگاهی هستند، شناسایی و مجازات بشوند.

مولانا عبدالحکیم سیدزاده: اقشار مختلف جامعه مواظب قتل‌های زنجیره‌ای و هدفمند باشند
مولانا عبدالحکیم سیدزاده طی سخنانی کوتاه اظهار داشت: مولانا عبدالواحد ریگی رحمه‌الله زنده است، زیرا شعبۀ حفظ قرآنی که راه‌اندازی کرده و همچنین فرزندان صالح او زنده هستند.
استاد حدیث حوزه علمیه عین‌العلوم گشت در ادامۀ سخنانش چنین قتل‌ها و ترورهایی را «نهایت بزدلی و حماقت» و «بر خلاف اخلاق، انسانیت و قانون» توصیف کرد و نسبت به «ترورهای زنجیره‌ای و هدفدار» هشدار داد و خاطرنشان ساخت: می‌طلبد که همۀ ما اعم از علما، سران طوایف، دانشگاهیان، جوانان و… در شرایط کنونی هوشیار باشیم و بدانیم که دشمن نقشه‌های بسیار پیچیده و خطرناک و مرموزانه‌ای را در سر دارد. بدانیم وقتی دو نفر با هم درگیر هستند حتما دست دشمن در کار است.
مولانا عبدالحکیم سیدزاده در ادامه افزود: ما وابسته به شرق و غرب و تجزیه‌طلب نیستیم، بلکه وابسته به الله تعالی و خداطلب هستیم.

فرزند مولانا عبدالواحد ریگی رحمه‌الله: مواضع پدرم همان مواضع شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید بود/ عده‌ای می‌خواهند از شهادت پدرم سوءاستفاده کنند
مولوی غلام‌الله ریگی، فرزند شهید مولانا عبدالواحد ریگی رحمه‌الله نیز در این مراسم سخنانی ایراد کرد.
مولوی غلام‌الله «صداقت، شجاعت، حقگویی و خدمت به دین و مردم» را از بارزترین ویژگی‌های مولانا عبدالواحد رحمه‌الله برشمرد و در ادامه خاطرنشان ساخت: پدرم همفکر حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید بود. مواضع ایشان همان مواضع شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید حفظه‌الله بوده است.
استاد دارالعلوم زاهدان در ادامه افزود: عده‌ای ابتدا تلاش کردند چهرۀ مرحوم مولانا عبدالواحد را تخریب کنند و اکنون بعد از شهادت ایشان هم می‌خواهند از این موضوع سوءاستفاده کنند. شهید مولانا عبدالواحد رحمه‌الله و فرزندان ایشان با هیچ فرد و طایفه‌ای اختلاف قومی، فامیلی، مالی و… نداشته و ندارند.
مولوی غلام‌الله ریگی در پایان و به نمایندگی از طرف خانوادهٔ شهید مولانا عبدالواحد ریگی رحمه‌الله، بر لزوم «شناسایی و مجازات عاملان» شهادت این عالم سرشناس اهل‌سنت تاکید کرد.