شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در دیداری که حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، نماینده رهبری و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، امروز یکشنبه (۲۲ آبان ۱۴۰۱) در زاهدان با ایشان داشت، ضمن بیان گلایه‌های مردم از مسئولان استانی و کشوری در رابطه با حوادث اخیر زاهدان و خاش، این دو حادثه را از نتایج «تبعیض در حق جامعه اهل‌سنت» […]

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در دیداری که حجت‌الاسلام محمدجواد حاج‌علی‌اکبری، نماینده رهبری و رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، امروز یکشنبه (۲۲ آبان ۱۴۰۱) در زاهدان با ایشان داشت، ضمن بیان گلایه‌های مردم از مسئولان استانی و کشوری در رابطه با حوادث اخیر زاهدان و خاش، این دو حادثه را از نتایج «تبعیض در حق جامعه اهل‌سنت» دانستند.
به گزارش به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید ضمن خیرمقدم به نمایندۀ رهبری و هیئت همراه ایشان، ابتدا به تشریح و بیان واقعیت اتفاقات اخیر در استان به ویژه حادثۀ جمعه خونین زاهدان پرداختند و گفتند: حادثه‌ای که هشتم مهرماه رخ داد و التهاباتی ایجاد شد، ما تلاش کردیم که امنیت منطقه حفظ شود تا مسئولان قضایی به این حادثه رسیدگی کنند. چیزی که در این حادثه کاملا مشخص است اینکه بر خلاف آنچه بعضا گفته شده در این حادثه جوانانی که به سمت کلانتری سنگ پرتاب کرده‌اند هرگز قصد تصرف کلانتری را نداشته‌اند، همچنین در این حادثه در بین جوانان نه افراد مسلح حضور داشتند و نه گروهک‌ها در این موضوع نقش داشته‌اند، زیرا اگر اینگونه می‌بود حداقل چند نفر از مأمورین و طرف مقابل هم کشته یا زخمی می‌شد، اما از مردم عادی نزدیک به صد نفر شهید شدند که اکثرا در داخل مصلا تیر خورده‌اند و تیرها اکثرا به سر و قلب و سینه خورده‌اند. متاسفانه در این حادثه فاجعه‌ای رخ داد.
ایشان به حادثۀ جمعه خونین خاش نیز اشاره کردند و گفتند: چرا باید حادثۀ خاش بعد از حادثۀ زاهدان اتفاق بیفتد؟ در حادثۀ خاش جوانانی که به سمت فرمانداری سنگ پرتاب کردند با گلوله‌های جنگی مورد هدف قرار گرفتند. این حوادث سبب التهاب شدید منطقه گردید، اما علما، ریش‌سفیدان و معتمدین و برخی از مسئولان تلاش کردند که امنیت منطقه به‌هم نخورد تا به موضوع رسیدگی شود. متاسفانه این رسیدگی طول کشیده است. البته قدم‌های مثبتی ازجمله عزل رئیس کلانتری ۱۶ زاهدان، عزل فرمانده انتظامی زاهدان و تغییر فرمانده انتظامی استان، برداشته شده است، اما مردم انتظار دارند قدم‌های دیگری برداشته شود. افرادی که در شورای تأمین استان نتوانستند این بحران را مدیریت کنند و بر زخم مردم نمک پاشیدند، جابه‌جا شوند.
ایشان درخصوص حل‌وفصل این موضوع از طریق مسئولان استانی، خاطرنشان کردند: اگر کشته‌های این حادثه شش، هفت نفر می‌بود این موضوع را خودمان در داخل استان حل‌وفصل می‌کردیم، اما با توجه به اینکه جنایت بزرگی صورت گرفته بود گفتیم بهتر است این موضوع توسط مسئولان مرکزی مورد رسیدگی و قضاوت قرار بگیرد تا هیچکدام از طرفین که در داخل استان هستند و در بین مردم زندگی می کنند مورد اتهام قرار نگیرند. ما هنوز در مورد این حادثه حیرانیم؛ چنان‌که مستندات و شواهد حاکی از آن هستند که این اتفاق بر اساس یک برنامه‌ریزی رخ داده است.
مدیر دارالعلوم زاهدان در ادامه گفتند: گلایه‌ای که مردم دارند این است که تمام مسئولان حادثۀ تروریستی شاهچراغ را محکوم کردند و تسلیت گفتند، اما در حوادث بزرگی مثل زاهدان و خاش هیچ‌کدام از مسئولان محکوم نکردند و تسلیت نگفتند، درحالی‌که انتظار مردم این بود که ضمن محکومیت این حوادث، مقامات عالی کشور مثل رئیس‌جمهور برای تسلیت و تفقد به استان سفر می‌کرد و مسئولان رده‌بالا به مردم تسلیت می‌گفتند. به همین دلیل مردم ناامید هستند.
حوادث زاهدان و خاش نتیجۀ «تبعیض» در حق جامعه اهل‌سنت است
امام‌جمعه زاهدان در ادامه حوادث زاهدان و خاش را «نتیجۀ تبعیض‌های موجود در حق جامعه اهل‌سنت» دانستند و گفتند: ما معتقدیم آمار بالای کشته‌ها و زخمی‌های این حادثه نتیجۀ تبعیضی است که در نیروهای مسلح وجود دارد. در حال حاضر از اهل‌سنت در نیروهای اصلی و کادری نظامی و انتظامی حضور ندارند مگر خیلی اندک، درحالی‌که در رژیم سابق اهل‌سنت در نیروهای مسلح حضور داشتند.
ایشان افزودند: وقتی با مسئولان در مورد به‌کارگیری اهل‌سنت در نیروهای مسلح صحبت می‌کنیم، از نیروهای بسیجی گزارش می‌دهند، وقتی درخواست انتصاب مدیران کل در استان‌های سنی‌نشین مطرح می‌شود، فرمانداران و مسئولان شهرستان‌های حاشیه کشور را یادآوری می‌کنند، درحالی‌که بزرگترین مشکل، تبعیض در مراکز استان‌ها و مرکز کشور است.
ایشان ادامه دادند: تاکنون بعد از انقلاب حتی یک اهل‌سنت به‌عنوان استاندار تعیین نشده است و در مدیریت‌های مرکز کشور نیز اهل‌سنت حضور ندارند. در شورای تأمین استان سیستان‌وبلوچستان حتی یک نفر از اهل‌سنت حضور ندارد درحالی‌که این منطقه سنی‌نشین است. در دانشگاه‌ها و ادارات نیز حضور اهل‌سنت بسیار ناچیز است.
مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: متاسفانه این تبعیض در مناطق اهل‌سنت مشهود است و مردم از این تبعیض و نابرابری رنج می‌برند. در برخی از کلان‌شهرهای کشور در رابطه با نمازخانه‌ها و یا نمازهای عید اهل‌سنت مشکلات و محدودیت‌های زیادی دارند.

 از مسئولان بیت رهبری گلایه داریم
مولانا عبدالحمید در ادامه خاطرنشان ساختند: ما در طول ۴۴ سال که از عمر انقلاب اسلامی می‌گذرد، همواره بر «گفتمان» تاکید کرده‌ایم، حتی به کسانی که دنبال ایجاد ناامنی بودند می‌گفتیم که تنها راه، «گفتمان» است، اما متاسفانه این گفتمان در رابطه با رفع تبعیض‌ها و نارسایی‌ها جواب نداده است.
ایشان در ادامه از عدم پاسخ به نامه‌هایشان از سوی دفتر رهبری گلایه کردند و گفتند: ما از بیت رهبری گلایه داریم که در طول این مدت ما هرچه نامه به مقام معظم رهبری نوشتیم حتی یک بار هم از ایشان پاسخی دریافت نکردیم، درحالی‌که رفاقت و ارتباط ما در گذشته با مقام معظم رهبری بسیار زیاد بوده است. نمی‌دانیم این نامه‌های ما به رهبری رسیده‌اند یا نه. فقط پاسخ یک نامه به دستور ایشان پی‌نوشت شده بود که البته بنده این پاسخ را نه مستقیم، بلکه از جایی دیگر مطلع شدم.

 مسئولان کوتاهی‌های خودشان و مشکلات مردم را ببینند
امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان در ادامه به اعتراضات جاری در کشور اشاره کردند و گفتند: در رابطه با اعتراضاتی که در کشور موجود است و مردم فریاد می‌زنند، بنده معتقدم دشمن هم است، اما مشکلات هم وجود دارند.
ایشان خاطرنشان ساختند: اگر مسئولان دردها و مشکلات مردم و کوتاهی‌های خودشان را هم می‌دیدند و به خواسته‌های به‌حق و قانونی مردم رسیدگی می‌کردند، امروز این مشکلات نبود.