جام جهانی قطر ۲۰۲۲ با قهرمانی تیم آرژانتین به کار خود پایان داد، اما هواداران فوتبال با حضور در قطر با اسلام و فرهنگ اسلامی آشنا شدند. پرونده جام جهانی ٢٠٢٢ قطر نیز با قهرمانی آرژانتین پایان یافت و باید دید که میزبانی قطر در این جام به شکل بوده است و چه دستاوردی برای […]

جام جهانی قطر ۲۰۲۲ با قهرمانی تیم آرژانتین به کار خود پایان داد، اما هواداران فوتبال با حضور در قطر با اسلام و فرهنگ اسلامی آشنا شدند.
پرونده جام جهانی ٢٠٢٢ قطر نیز با قهرمانی آرژانتین پایان یافت و باید دید که میزبانی قطر در این جام به شکل بوده است و چه دستاوردی برای همگان به ویژه مسلمانان داشته است.
جام جهانی قطر ٢٠٢٢ با تلاوت آیاتی از قرآن کریم آغاز شد و همین امر بیانگر نقطه عطفی شد تا قطر خود را به عنوان یک کشور اسلامی نشان دهد.
قطر تمام برنامه ریزی های خود را با درایت انجام داد تا مردم جهان را با فرهنگ اسلامی آشنا کند.
هواداران فوتبال در جام جهانی قطر در اوقات پنجگانه نماز صدای اذان را با آهنگ و صدای زیبا شنیدند. در وقت نماز تمام موسیقی های مربوط به مسابقات جام جهانی در فضای عمومی شهر قطع شد تا نمازگزاران نمازشان را به پایان برسانند.
قطر همچنین ممنوعیت استعمال و فروش مشروبات الکلی در ورزشگاه های جام جهانی و اطرف استادیوم ها را اعلام کرده بود.
مرکز فرهنگی اسلامی عبدالله بن زید آل محمود وابسته به وزارت اوقاف و امور اسلامی قطر طرح کتابچه دینی به شش زبان اصلی انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، روسی و پرتقالی را به انداخت.
این مرکز روی پایگاه وزارت اوقاف قطر، لینکی (پیوندی) حاوی یک کتابچه مذهبی منتشر کرد که به شش زبان زنده دنیا شامل انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی، روسی و پرتغالی بود. هر لینک حاوی یک زبان مشخص بود که این کتابچه با عنوان «درک اسلام» به معرفی دین اسلام پرداخت.
نقاشی دیواری حاوی احادیث حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم درباره اخلاق و کارهای نیکوکارانه و ضرورت کار خیر در زندگی دنیوی، خیابان های مختلف قطر را مزین کرد.
نمایشگاه تعاملی اسلامی به منظور معرفی دین اسلام در جام جهانی برای غیرعرب زبان‌ها در دوحه راه اندازی شد.
از دیگر اقدامات قطر در جام جهانی می توان به بازدید از مساجد به ویژه مسجد کتارا اشاره کرد که بازدیدکنندگان از طریق آن با مسجد و معماری اسلامی آن و همچنین برخی از ابعاد اسلام و ایمان و برخی از مساجد تاریخی در این کشور آشنا شدند.

باید گفت که با این اقدامات قطر، شبکه های اجتماعی مملو از اخباری مبنی بر مسلمان شدن هواداران تیم های فوتبال بود.
شبکه های اجتماعی اخباری را مبنی بر اینکه بیش از ٥٠٠ نفر در جام جهانی قطر مسلمان شده اند را منتشر کردند. هر چند به صورت رمسمی مشخص نیست که واقعا این تعداد مسلمان شدن درست است یا نه، اما در اخبار کوتاه به دست آمده شاهد مسلمان شدن یک خانواده برزیلی در قطر بودیم و تمام اینها نمونه ای از اقدامات قطر در معرفی اسلام به همگان بوده است.

 

  • منبع خبر : شبستان