روند شمارش آرای همه‌پرسی درباره تشکیل منطقه خودمختار «بانگسامورو» در جنوب فیلیپین ادامه داشته و نتایج غیررسمی حاکی از پیشتازی موافقان خودمختاری است. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از آناتولی، براساس نتایج غیررسمی همه‌پرسی درباره قانون بانگسامورو ارگانیک (BOL) در استان‌های «کوتاباتو» در جزیره میندانائو و «ایزابلا» در جزیره لوزون فیلیپین، آرای موافق همچنان پیشتاز […]

پیشتازی موافقان خودمختاری منطقه مسلمان‌نشین فیلیپینروند شمارش آرای همه‌پرسی درباره تشکیل منطقه خودمختار «بانگسامورو» در جنوب فیلیپین ادامه داشته و نتایج غیررسمی حاکی از پیشتازی موافقان خودمختاری است.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از آناتولی، براساس نتایج غیررسمی همه‌پرسی درباره قانون بانگسامورو ارگانیک (BOL) در استان‌های «کوتاباتو» در جزیره میندانائو و «ایزابلا» در جزیره لوزون فیلیپین، آرای موافق همچنان پیشتاز است.

روز گذشته مسلمانان میندانائو جهت شرکت در همه‌پرسی تشکیل منطقه خودمختار به پای صندوق رای رفته و سوال سرنوشت‌ساز «آیا موافق الحاق به منطقه خودمختار بانگسامورو هستید؟» پاسخ دادند.

استان‌های کوتاباتو و ایزابلا که جز «منطقه خودمختار مسلمان‌نشین میندانائو» محسوب نمی‌شوند، در صورت قطعیت این نتایج به منطقه خودمختار بانگسامورو الحاق خواهند شد.

براساس آمار شورای انتخابات کوتاباتو، روند شمارش آرا به اتمام رسیده و ٣٦ هزار و ٦٨٢ رای «آری» در مقابل ٢٤ هزار و ٩٩٤ رای «خیر» ثبت شده است.

همچنین بنا به گزارش جبهه اسلامی آزادی‌بخش مورو در استان ماگوئیندانائو نیز ٦٠٨ هزار نفر رای موافق و حدود ٩ هزار نفر نیز رای مخالف داده‌اند.

نتایج غیررسمی حاکی از مثبت بودن نتایج این همه‌پرسی تاریخی دارد.

گفتنی‌ست، جبهه آزادیبخش اسلامی مورو پیش‌نویس قانون مذکور را در جولای سال گذشته به رودریگو دوترته، رئیس جمهور فیلیپین ارائه و او نیز در ماه اوت آن را تایید کرده بود.

در صورت موافقت مردم، برای رسیدن به خودمختاری سیاسی، دولت انتقالی در منطقه بانگسامورو فیلیپین تاسیس می‌شود. این نهاد سپس ساختار سیاسی جدید را طی انتخابات آزاد تصویب خواهد کرد.