شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز (شنبه ٣/آذر/١٣٩٧) در افتتاحیه سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، از کشورهای اسلامی خواستند که اقوام و مذاهب را در هر کشوری به رسمیت بشناسند و حقوق و آزادی‌های آنان را تأمین کنند. به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در این کنفرانس که […]

کشورهای اسلامی باید اقوام و مذاهب را به رسمت بشناسند و حقوق و آزادی‌شان را رعایت کنندشیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امروز (شنبه ٣/آذر/١٣٩٧) در افتتاحیه سی‌ودومین کنفرانس بین‌المللی وحدت اسلامی، از کشورهای اسلامی خواستند که اقوام و مذاهب را در هر کشوری به رسمیت بشناسند و حقوق و آزادی‌های آنان را تأمین کنند.

به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید در این کنفرانس که در محل سالن اجلاس در تهران برگزار شد، ابتدا به مهمانان این همایش به‌ویژه مهمانان خارجی خیرمقدم و خوشامد گفتند و در ادامه خاطرنشان کردند: ما در شرایطی دور هم گرد آمده‌ایم که جهان اسلام با چالش‌های گوناگونی مواجه است؛ «تفرقه»، «اختلاف»، «افراط‌گرایی»، «درگیری»، «تهدید» و «تحقیر» مهمترین مشکلات و چالش‌هایی هستند که مسلمانان و جهان اسلام به آنها گرفتار هستند.

ایشان در ادامه از «عدم آسیب‌شناسی چالش‌ها» اظهار تأسف کردند و گفتند: متاسفانه مشکلات و چالش‌های جهان اسلام آسیب‌شناسی نمی‌شوند و علت بروز این معلول‌ها مورد بررسی قرار نمی‌گیرد.

مولانا عبدالحمید خاطرنشان کردند: بسیاری از کشورهای اسلامی مانند سوریه، یمن و عراق که زمانی آرام و آباد بوده‌اند، امروز با معضل جنگ و گرسنگی مواجه‌اند. ما این مسائل را آسیب‌شناسی نمی‌کنیم که این مشکلات از کجا سرچشمه می‌گیرند. مبارزاتی که امروز با چالش‌ها صورت می‌گیرند در واقع مبارزه با معلول است، درحالی‌که باید علت‌ها را پیدا و با آنها مبارزه شود.

امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان افزودند: ما مسلمانان از سرمایه‌های بزرگ و ارزشمندی همچون «قرآن»، «پیامبر اکرم» و «اسلام» برخورداریم که بسیاری از اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها و ملت‌های دنیا این سرمایه‌ها را در اختیار ندارند. با وجود داشتن چنین سرمایه‌هایی چرا باز هم مسلمانان با مشکلات و چالش‌ مواجه هستند؟!

ایشان «دوری از قرآن و سنت» را دلیل اصلی چالش‌های مسلمانان دانستند و خاطرنشان کردند: دلیل اصلی مشکلات مسلمانان امروزی دوری از تعلیمات قرآن و سنت است. بسیاری از ما مسلمانان به قرآن، اسلام و حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم افتخار می‌کنیم اما عمل به دستورات قرآن و سنت و پیروی از احکام شریعت اسلام در زندگی‌ ما نیست.

مولانا عبدالحمید «اجرای عدالت» را از پایه‌های مهم دین اسلام برشمردند و اظهار داشتند: امروز عمل به ارکان مهم اسلام در بین مسلمانان کمرنگ است و نماز، زکات، روزه و سایر ارکان دین اسلام در جوامع اسلامی ضایع می‌شوند. اجرای عدالت که از پایه‌های مهم دین اسلام به‌شمار می‌رود در کشورهای اسلامی وجود ندارد.

یشان در ادامه افزودند: «وحدت» یکی از دستورات و تاکیدات دین اسلام است که متاسفانه این مورد هم در کشورهای اسلامی با چالش مواجه شده است. لذا تمام این موارد نتیجۀ فاصله‌گرفتن مسلمانان و کشورهای اسلامی از دستورات قرآن و سنت است.

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید علما و اندیشمندان را به «چاره‌اندیشی» در این خصوص توصیه کردند و گفتند: تمام علما و اندیشمندان باید برای برگرداندن مسلمانان به عمل به دین اسلام و تعالیم قرآن و سنت چاره‌اندیشی کنند. باید به تمام مسلمانان جهان فراخوان داده شود که راه نجات از مشکلات و چالش‌ها توبه و بازگشت به قرآن و سنت است.

مولانا عبدالحمید در ادامۀ سخنان‌شان ضمن ابراز خرسندی از اظهارات دکتر روحانی درخصوص به‌رسمیت‌شناختن مذاهب در کشورهای اسلامی، این اظهارات را «کارشناسانه و هوشمندانه» دانستند و گفتند: شیعه در هر کشوری که در اقلیت قرار دارد باید به رسمیت شناخته شود و حقوقش رعایت شود، از آزادی کامل برخوردار باشد و عدالت در حقش اجرا شود. اهل‌سنت نیز در هر کشوری که در اقلیت هستند باید به رسمیت شناخته شوند، حقوق‌شان مراعات شود، عدالت در حق‌شان اجرا شود و آزادی‌های مذهبی آنان تأمین شود.

امام‌جمعه زاهدان تصریح کردند: کشورهای اسلامی نباید بین آزادی مذهبی شیعه و سنی و هر گرایش اسلامی دیگری تفاوت قایل باشند؛ این تفاوت‌ها باید برداشته شوند. تنوع‌ قومی و مذهبی که در کشورهای اسلامی وجود دارد باید دیده شده و به آنها احترام گذاشته شود و حقوق‌شان به رسمیت شناخته شود.

ایشان کشورهای اسلامی را به «وحدت» توصیه کردند و گفتند: کشورهای اسلامی نباید در مقابل یکدیگر قرار گیرند، بلکه باید کنار هم باشند. کشورهایی مانند جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و عربستان که از کشورهای مهم و تاثیرگذار منطقه به‌شمار می‌آیند باید کنار هم قرار گیرند. ما به شدت افسوس می‌خوریم که چرا جلسۀ سران کشورهای اسلامی به‌خاطر اختلافاتی که بین این کشورها وجود دارد، برگزار نمی‌شود.

رئیس شورای هماهنگی مدارس دینی اهل‌سنت سیستان‌وبلوچستان بر لزوم «وحدت عملی» تاکید کردند و گفتند: دین اسلام دین عمل است. اگر ما به‌جای شعار، عمل‌گرا باشیم تمام مشکلات حل می‌شوند.

مولانا عبدالحمید در ادامه افزودند: اگرچه این کنفرانس که مجمع‌التقریب برگزار کرده است اختیارات اجرایی چندانی ندارد، اما باید از این کنفرانس بین‌المللی به تمام دولت‌ها و حکومت‌ها پیام بدهیم که حقوق اقوام و مذاهب را رعایت کنند. اگر این‌گونه شود ما به وحدت و همگرایی صددرصدی می‌رسیم.

مولانا عبدالحمید در پایان سخنان‌شان از آیت‌الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب، و سایر دست‌اندرکاران ایشان به‌خاطر برگزاری این کنفرانس‌ها و «فراهم کردن زمینۀ گفتمان» تشکر کردند.