سمینار مجازی انجمن جهانی آگاهی از کشمیر (WKAF) با حضور سران، دیپلمات‌ها، نویسندگان و نمایندگان تشکلات مردم‌نهاد کشورهای مسلمان برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این سمینار لغو موقیعت ویژه ایالت جامو و کشمیر را محکوم کرده و خواهان آزادی زندانیان سیاسی، لغو تمام محدودیت‌ها و عقب‌نشینی نظامیان مستقر در این منطقه شدند. آداما نانا، رئیس شورای […]

سمینار مجازی انجمن جهانی آگاهی از کشمیر (WKAF) با حضور سران، دیپلمات‌ها، نویسندگان و نمایندگان تشکلات مردم‌نهاد کشورهای مسلمان برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این سمینار لغو موقیعت ویژه ایالت جامو و کشمیر را محکوم کرده و خواهان آزادی زندانیان سیاسی، لغو تمام محدودیت‌ها و عقب‌نشینی نظامیان مستقر در این منطقه شدند.

آداما نانا، رئیس شورای حقوق‌بشر سازمان همکاری اسلامی طی سخنانی در این سمینار دولت هند را به دلیل انزوا و اعمال محدودیت های ارتباطاتی علیه مردم جامو و کشمیر که از یک سال پیش ادامه دارد، محکوم کرده و گفت که این اقدامات خسارات اقتصادی زیادی بر این منطقه وارد می‌کند.

دولت هند یک سال است که قوانین بین‌المللی را به‌شدت نقض و فعالان مدافع حقوق‌بشر و غیرنظامیان بی‌گناه در جامو و کشمیر را به اتهامات بی‌اساس مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

منیر اکرم، نماینده دائم پاکستان در سازمان ملل متحد نیز با بیان اینکه نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند اصلا تمایلی برای گفت‌وگو در سر مسئله کشمیر ندارد، گفت: هند به کشمیر بیش از ۹۰۰ هزار سرباز اعزام کرده و به مردم آسیب‌پذیر ظلم می‌کند.

سردار مسعود خان، رئیس‌جمهور آزاد جامو و کشمیر که تحت کنترل پاکستان قرار دارد، اظهار داشت: «شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال تحولات کشمیر ساکت می‌ماند و اعضای دائم این نهاد برای حل این مسئله تلاش نمی‌کنند.

جهان در قبال قتل مردم بی‌گناه کشمیر از سوی نظامیان هند سکوت اختیار کرده است. لغو وضعیت خودمختاری ایالت جامو کشمیر دولت هند غیرقانونی است.»/آناتولی