شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱ با انتقاد از نمایندگان مجلسی که خواهان اشد مجازات معترضان شده بودند، بار دیگر بر لزوم شنیدن صدای مردم و برقراری آزادی‌ در کشور تأکید کردند. از نمایندگان مجلس چنین انتظاری نداشتیم به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی […]

شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل‌سنت زاهدان، در خطبه‌های نماز جمعه ۲۰ آبان ۱۴۰۱ با انتقاد از نمایندگان مجلسی که خواهان اشد مجازات معترضان شده بودند، بار دیگر بر لزوم شنیدن صدای مردم و برقراری آزادی‌ در کشور تأکید کردند.

از نمایندگان مجلس چنین انتظاری نداشتیم
به گزارش سنت‌آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان، مولانا عبدالحمید اظهار داشتند: «اعتقاد ما بر این است که وقتی امروز بخش بزرگی از مردم ایران اعتراض دارند و این اعتراض میان بخش بزرگی از مردم مشترک است، مسئولان نظام به حرف آن‌ها باید گوش بدهند. رهبران حرف ملت را بشنوند و با این ملت بنشینند. شایسته این است که ببینند خواسته مردم چیست و مردم چه می‌خواهند.»
ایشان درباره واکنش نمایندگان مجلس نیز گفتند: «من چیزی را از مجلس شنیدم که نمایندگان بیانیه خیلی تندی را نسبت به معترضان امضا کرده‌اند و این برای من خیلی باعث تعجب شد؛ چراکه مجلس، خانه ملت است و نمایندگان همه ملت ایران در آن قرار دارند. شما نماینده مردم هستید و باید مسئولان را ترغیب کنید که حرف مردم را بشنوند. شما باید از مردم دفاع کنید که با گلوله جنگی به آن‌ها شلیک نشود. شما مردم را هم باید نصیحت کنید که چیزی را تخریب نکنند و اشتباهات معترضان را متذکر شوید، اما مأموران را هم متذکر شوید که این‌ها مردم ایران هستند و نباید با گلوله جنگی به آن‌ها شلیک شود. شما سفارش کنید که زندانی‌ها آزاد شوند و از حقوق مردم و دولت دفاع کنید. من نمی‌گویم یک‌طرفه در سمت مردم باشید اما وقتی نامه می‌نویسید و سخت‌ترین مجازات را برای مردم درخواست می‌کنید، باید بدانید که شما نماینده مردم هستید. آیا این شایسته نمایندگان مردم است؟ آیا پارلمان‌های دیگر دنیا کاری را که شما کردید، می‌کنند؟»
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان به قطع سخنان نماینده مردم چابهار در مجلس نیز انتقاد کردند و گفتند: «جا دارد بنده در حق آقای دکتر سعیدی، نماینده مردم چابهار، دعای خیر کنم که از درد مردم سخن گفت و از مردمی که بی‌جهت به شهادت رسیدند، دفاع کرد و تأسف می‌خورم که چرا صدای نماینده‌ای که از مردم دفاع می‌کند و صدایش، صدای مردم است، قطع می‌شود و تأسف خوردم که نایب‌رئیس مجلس که جلسه را اداره می‌کرد، مردم خوب و وطن‌دوست و مرزداران را جدایی‌طلب و تجزیه‌طلب و اغتشاش‌گر نامید. از کسی که نماینده باشد چنین انتظاری نمی‌رود.»

امروز همۀ مسئولان می‌دانند که مردم به ناحق کشته‌ شده‌اند
مولانا عبدالحمید با تأکید بر لزوم حفظ امنیت در منطقه، گفتند: «وقایعی که در زاهدان و خاش پیش آمد، واقعه بسیار سنگینی بود و نمازگزاران زیادی کشته شدند. با این‌حال ما همه سعی کردیم امنیت استان به‌هم نخورد. تا‌ آنجایی که در توان ریش‌سفیدان و معتمدان منطقه است، امنیت رعایت شده است و ما از آن‌ها تشکر می‌کنیم. باید مشخص شود که چه کسانی و به چه دلیلی این فاجعه را به‌وجود آوردند؟»
ایشان افزودند:‌ «امروز الحمدلله این در کشور مشخص است و مسئولان رده‌بالا و محلی و هم مردم می‌دانند که در حادثه ناگوار جمعه خونین مردم به ناحق کشته شدند. امروز هم الحمدلله حق خانواده شهدا روشن شده است. ما از اول هم گفته‌ایم که مهمترین نکته این است که این جنایت محکوم شود و بعد از آن، عاملان و آمران به محاکمه کشیده شوند و تهمت تجزیه‌طلبی که بعد از این قضیه به مردم وارد شد و نایب‌رئیس مجلس هم آن را تکرار کرد، باید از مردم برداشته شود. ما خوشحالیم که این روشن شده و قدم‌هایی هم حاکمیت برداشته است. بعضی از مقامات نظامی تعلیق شده‌اند و این‌ها قدم‌های مثبتی هستند. ما معتقدیم هرکس به هراندازه کار مثبتی انجام داد ما باید آن را بپذیریم.»

خانواده‌های شهدا پیشنهاد پول را نپذیرفتند
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان تصریح کردند:‌ «قدم‌های برداشته‌شده مایه تسکین ما هستند اما مهم این است که مسئولان امر این جنایت را محکوم کنند و همین رسانه‌هایی که گفته‌اند این تجزیه‌طلبی بوده و مردم خواسته‌اند پاسگاه را تصرف کنند که هرگز چنین چیزی در ذهن مردم نبوده، از مردم دلجویی کنند و برائت مردم از این تهمت‌ها اعلام شود. بقیه عاملان هم باید محاکمه شوند.»
ایشان ادامه دادند: «به خانواده‌های شهدا گفته شده پول به شما می‌دهیم اما آن‌ها گفته‌اند ما پول نمی‌خواهیم. بلکه عزت ما باید حفظ شود و توهین‌هایی که انجام‌ شده رفع بشود و امیدواریم به‌زودی این کار انجام شود. وکیل‌هایی از تهران گرفته شده و باید به آن‌ها اجازه بدهند که بیایند اینجا، چون خود مردم به قوانین وارد نیستند. شعبه‌ای هم برای رسیدگی تشکیل شده و این هم جزو قدم‌های مثبت است. این موضوعات مربوط به شهداست و مسائل کلی مربوط به کشور به‌جای خود باقی است.»

شما چطور مردمی را که سلاحی هم نداشتند، کشتید؟
مولانا عبدالحمید بر بی‌توجهی مسئولان به اخطارهای نخبگان تأکید کردند و بیان داشتند: «امروز این مردم با هم متحد شده‌اند و مشترکات و فشارهای زندگی، آزادی‌خواهی و عدالت‌خواهی آن‌ها را متحد کرده است. همۀ ما به نوبه‌ خود مشکلات را از سر دلسوزی فریاد زده‌ایم. بسیاری از زندانیان سیاسی و کسانی که بیرون هستند از این مشکلات سخن گفته‌اند. یکی،دو سال و بیشتر است که فریاد زده شده که این سیاست‌های داخلی و خارجی پاسخگو نیستند و مردم پریشان هستند و باید در سیاست‌های داخلی و خارجی تجدیدنظر کنید. ما دشمن نیستم؛ خیرخواه همه هستیم. فقط من هم نبوده‌ام. علما، دانشگاهیان و طیف‌های مختلف تذکر داده‌اند و اگر آن‌ حرف‌ها شنیده می‌شد، امروز این اعتراضات را در کشور نمی‌دیدیم. رضایت مردم حاصل می‌شد و مردم به مطالبات‌شان می‌رسیدند اما متأسفانه به آن‌ حرف‌ها توجهی نشده است.»
ایشان افزودند: «در حادثه جمعه خونین و حادثه دلخراش خاش که هرانسان آزاده‌ای را آزار می‌دهد، چرا باید مردم با گلوله‌های جنگی کشته شوند؟ ما نمی‌دانیم که این نیروهایی که از بیت‌المال روزی می‌خورند، کجا تعلیم دیده‌اند؟ این‌ها حتی اگر مردم ایران نباشند و از خارج هم آمده باشند، باز انسان هستند. حتی حیوانی را هم انسان جرئت نمی‌کند اینگونه بکشد. شما چطور این‌ مردم را که سلاحی هم نداشتند، کشتید؟ این‌ها سنگی پرتاب کرده‌اند و اعتراضی کرده‌اند.»

مردم ایران در یادبود شهدای زاهدان الگویی از وحدت به نمایش گذاشتند
مولانا عبدالحمید از مردم ایران نیز بابت ابراز همدردی در چهلم کشته‌شدگان حادثه جمعه خونین زاهدان قدردانی کردند و گفتند: «جا دارد من از مردم عزیز ایران تشکر کنم. این مردم، مردمی دوست‌داشتنی هستند. مردم ایران از سنندج تا تهران و مشهد و اصفهان و شهرهای دیگر، به‌خاطر چهلم این شهدا همدردی کردند و پیش از این هم همدردی کرده بودند. این مردم الگویی از وحدت به نمایش گذاشتند و زبان من برای تشکر قاصر است. این وحدت و همدردی است که تمامیت ارضی ما را تضمین می‌کند. این وحدت است که امنیت ملی ما را بالا می‌برد.»
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان اظهار داشتند: «توصیه من آن است که مسئولان امر صدای ملت‌شان را بشنوند. این مردم ولی‌نعمت هستند و انقلاب ۵۷ را این‌ها و فرزندان‌ آن‌ها رقم زدند. مردمی مانند ایران را به لحاظ فرهنگ کهن و اخلاق و رفتار در کمتر کشوری می‌بینید. زنان و جوانان و دانشگاهیان ایرانی ملت ایران هستند و حکومت باید در خدمت این مردم باشد. شما متولی خدمت این مردم هستید. خدمت به این مردم به هرکس برسد افتخار است.»

ضعف خود را به گردن دشمن نیندازید
ایشان افزودند: «اگر این مردم معترض هستند، به خاطر ضعف خود شماست. این‌ها را به گردن تحریک دشمن نیندازید. دشمن کارش تحریک است. ضعف‌های خودمان را باید ببینیم که در اجرای عدالت و خدمت‌رسانی به مردم و حل مشکلاتشان چه کوتاهی‌هایی کرده‌ایم. این مردمی که امروز فریاد می‌زنند به خاطر تحریک خارجی‌ها نیست بلکه به خاطر گرفتاری‌هایشان است. ما در بین مردم هستیم و این را می‌بینیم که مردم چه وضعیتی دارند.»

روزنامه‌نگاران را آزاد کنید
مولانا عبدالحمید درخصوص این ادعا که اگر آزادی وجود نداشت، شما این‌حرف‌ها را نمی‌توانستید بگویید، تصریح کردند: «عده‌ای می‌گویند شما اگر آزادی نداشتید، این حرف‌ها را نمی‌زدید. آزادی تحزب در ایران نیست و ما می‌دانیم که احزاب ایرانی و تشکل‌ها هیچ آزادی‌ای ندارند. آزادی قلم و بیان کجاست؟ ما سانسور شدید را می‌بینیم. چند روزنامه‌نگار الآن در زندان است؟ این‌ها را زندان نکنید. آن روزی که یک قاضی در دولت‌های گذشته با یک حکم ۱۲ روزنامه را یک‌شبه بست، من تکان خوردم. کجای دنیا ۱۲ روزنامه را یکجا می‌بندند؟ کجای دنیا قلم را اینقدر محدود می‌کنند؟ بله در جاهای دیگر هم محدودیت هست اما من جمهوری‌ها و کشورهای آزاد را مدنظر دارم. من با کشورهای پادشاهی مقایسه نمی‌کنم بلکه با دنیای آزاد و کشورهایی که دموکراسی دارند، مقایسه می‌کنم.»
ایشان افزودند: «من ادعا دارم و اعتقادم بر این است که در دوره خلفای راشدین آزادی‌هایی بوده که امروز در دموکراسی‌ها وجود ندارد و حاضرم مناظره کنم و این را ثابت کنم که دموکراسی اصلا به حد آزادی پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم نمی‌رسد. من جمهوری اسلامی را با آن دوران خلفای راشدین و حضرت علی مقایسه می‌کنم. این زندانی‌های سیاسی را باید آزاد کنید و با آن‌ها صحبت کنید. حرف‌های خوبشان را باید بشنویم و حرف‌های نادرست‌شان را باید با منطق پاسخ دهیم.»

نیروهای مسلح باید برای مردم بمیرند نه اینکه آن‌ها را بکشند
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان خطاب به نیروهای مسلح توصیه کردند: «شما فرزندان همین مردم هستید و این‌ها خواهران و مادران شما هستند. زنان حرمت دارند و باید با آن‌ها مهربانانه برخورد کنید. دانشجویان و دانشگاهیان بهترین قشر جامعه و امید ملت هستند و باید با آن‌ها به خوبی برخورد کنید و به آن‌ها احترام بگذارید. سخنان دانشجویان، اساتید دانشگاه و علما و تک‌تک‌ آحاد ملت را باید شنید.»
مولانا عبدالحمید افزودند: «من به نیروهای مسلح توصیه می‌کنم که این مردم را با گلوله جنگی نزنید. این‌ها مردم عزیز این وطن هستند و شما باید برای همین ملت بمیرید. این برای نیروهای مسلح شرف و عزت است که برای امنیت مرزها و تمامیت ارضی کشته بدهند. بگذارید این مردم شما را بزنند اما شما مردم را نزنید. این برای شما عزت و ارزش است.»
ایشان خطاب به مردم معترض ایران نیز توصیه کردند: «توصیه من به مردم عزیز معترض هم آن است که اعتراض باید سالم باشد. مغازه‌ها را تخریب نکنید و بانک‌ها و ماشین‌ها را نسوزانید. نیروهای مسلح را نزنید و با آن‌ها درگیر نشوید. آن‌ها هم نباید با شما درگیر شوند. اعتراضات خود را کنترل کنید و به سلامت این اعتراضات را برگزار کنید. اعتراض مسالمت‌آمیز حق شماست.»
مولانا عبدالحمید از قوه قضائیه نیز خواستند که مردم معترض را “محارب” قلمداد نکنند و با اشاره به تاریخ صدر اسلام گفتند: «وقتی یک یهودی که از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وسلم قرض می‌خواست، صدای خود را بلند کرد و یقه آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم را گرفت، صحابه صدای خود را بلند کردند، اما آن‌حضرت صلی‌الله‌علیه‌وسلم گفت شما حق ندارید صدای خود را بلند کنید بلکه باید به من توصیه کنید که حقش را بدهم. این شنیدن صدای مردم است. وقتی حضرت عمر در مسجد‌النبی خطبه داد و گفت که مهریه را سنگین نگیرید، پیرزنی بلند شد و گفت شما به چه حقی در مهریه زن دخالت می‌کنید؟ مهریه توافقی است. می‌توانید ترغیب کنید اما در خطبه حق ندارید دستور بدهید. حضرت عمر فرمود که کاش عمر به اندازه این پیرزن می‌فهمید. این حرف درست است. آن‌ها جلوی مردم تسلیم بودند و نگفتند پیرزن را جمع کنید، این از کجا آمده است. وقتی شخصی در مسجدالنبی در مقابل حضرت عمر شمشیر برداشت که اگر بر خلاف مسیر پیامبر بروی ما با شمشیر جلویت را می‌گیریم، او را تحسین کرد و گفت تا این‌ها باشند، عمر خطا نمی‌کند. پرورش‌یافتگان آن‌حضرت چنین کسانی هستند. حضرت علی برای یک زن یهودی که خلخالش را غصب کردند، گفت وقتی به مردم اینطور تعرض می‌شود و یک زن امنیت ندارد زندگی و حکومت ما چه فایده‌ای دارد؟ این‌چنین حکومتی ارزشمند است.»

علما در همه‌حال باید در کنار مردم باشند
امام جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه توصیه‌هایشان خطاب به مسئولان اظهار داشتند: «من دلسوزانه می‌گویم و هیچ غرضی ندارم. بشنوید که مردم ایران چه می‌خواهند و چه مشکلی دارند؟ همانطور که بنیان‌گذار جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری سخنانشان موجود است که اراده، خواسته‌ی ملت است مسئولان هم باید پایبند به این صحبت‌ها باشند و به اراده ملت تن بدهند. این برای شما شرف و عزت است.»
ایشان افزودند: «امروز علما در رأس مملکت هستند. علما در طول تاریخ مردمی بوده‌اند و ما راهی جز راه مردم نداریم. علمای شیعه و سنی کنار مردم بوده‌اند و در همه‌حال باید کنار مردم باشند و با آن‌ها همدردی کنند. ما امیدواریم آینده خیری داشته باشیم.»
مولانا عبدالحمید همچنین گفتند: «ما اگر صد سال حکومت کنیم، آن حکومت چه ارزشی دارد؟ ارزش حکومت در اجرای عدالت و رعایت اخلاق، صداقت و امانتداری و خدمت به خلق است. کاش به جای صد سال حکومت، کسی ۱۰ سال به خوبی حکومت کند و الگویی برای دنیا باشد. اگر رضایت خداوند و مردم نباشد، حکومت چه ارزشی دارد؟ به خدا قسم ارزش ندارد. هر حاکم و هر سیستمی که باشد، چه اسلامی و چه غیراسلامی، نوعی نمایندگی از جانب الله برای گسترش عدالت و آزادی‌های مشروع است. مالک‌الملک بر کل جهان الله است و این حکومت‌های کوچک و بزرگ نمایندگی‌هایی برای خدمت به خلق و گسترش عدالت و انصاف هستند. خداوند به حبیبش؛ حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وسلم می‌گوید با فقرا، مستمندان و ضعفا بنشن. ‌چنین حکومتی ارزشمند است؛ وگرنه اگر مردم ناراضی باشند، هر حکومتی باشد، هیچ ارزشی ندارد.»
ایشان در پایان خطاب به نمازگزاران زاهدانی توصیه کردند که مانند هفته گذشته خودشان امنیت را برقرار کنند و گفتند: «به مأموران گفته شده که شما در مقرهای خود بمانید و این مردم خودشان امنیت را برقرار می‌کنند. امنیت اینجا مال خود مردم زاهدان است و خودمان باید رعایت کنیم. توصیه ما آن است که هیچ‌کس سنگی پرتاب نکند و شیشه‌ای نشکند. این مسئله از لحاظ شرعی ناجایز است. اگر کسی حرفی دارد باید بدون ضرر زدن به اموال عمومی و خصوصی اعتراض کند.»

 

  • منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان